Anasayfa / 11 Oskar’lı Otellerin Sahibi: Mehmet Aygün

11 Oskar’lı Otellerin Sahibi: Mehmet Aygün

Paylaş

11 Oskar’lı Otellerin Sahibi: Mehmet Aygün, AYG grup, Titanic De Luxe, Tıtanic Resorts&Hotels, Mehmet AygünTurizm sektörüne 1998 yılında giren AYG Grup, 2003 yılında Antalya’da açtıkları TITANIC De Luxe Beach & Resort Hotel ile büyük bir başarı elde etti. Yurtiçi ve yurtdışında bu kadar popüler olduktan sonra TITANIC’i markalaştırmaya karar veren AYG Grup, bugün İstanbul’daki yeni 4 oteli ile TITANIC Resorts & Hotels zincirinin temellerini attı. AYG Grubun başındaki isim olan Mehmet Aygün ile bu noktaya nasıl geldiğini ve bundan sonraki hedeflerini konuştuk.

Haber- Röportaj : Aysun Akgün

• 1975 yılında Giresun’dan Almanya’ya uzanan restoranlarla başlayıp otellerle devam eden süreci biraz anlatabilir misiniz?

Almanya’ya gitmeden önce de ticaretle uğraşıyorduk. 1967 senesinde, 11-12 yaşlarındayken babam vefat etti ve çalışmaya başladık. İlkokul çağlarında babamın şarküterisinde çalışmaya başladım. Bunun yanında aklınıza gelebilecek daha birçok ürünün ticaretini yaptık. Hamsiden naylondan, sebze meyveden sakıza,  işportacılığa kadar…
Ben ticaret lisesini bitirdim ve daha sonra okumak amacıyla dayımın yanına Berlin’e gittim.
            18-19 yaşlarında ticareti bilen, öğrenen biri olarak Berlin’de restoranlarla ilgili bir boşluk olduğunu fark ettim ve bu alanda çalışmaya karar verdim. Yani şu anki iş hayatımın temellerini Almanya’da attım diyebilirim.

• Devletin bu yöndeki tutumu nasıldı?  Bir Türk’ün ticarete başlamasına destek oldular mı?

Biz o zamanlar çok zorluk çektik.  Çünkü bir Türk tek başına bir işletme açamazdı. Belirli bir para karşılığında Almanların isimlerini kullanıyorduk. Bir zaman sonra onları aştık ama tabi o aşamaya gelmemiz 1980’leri buldu.
 Bu süreçte birçok sosyal projenin içinde de yer aldım. Türk-Alman iş adamları derneğini kurdum ve yıllarca başkanlığını yaptım.
 Bir yandan da restoran yapıp satmaya başladık. Daha sonra bunun kalıcı olmasını istedik. Şu anda Almanya’da Türk mutfağını tanıtmayı amaçlayan 8 tane restoranımız bulunmakta.
 Yurt dışında Türk Mutfağı denildiği zaman akla sadece döner geliyor. Hal bu ki öyle değil. Ne yazık ki sektördeki diğer arkadaşlarımızın da bu yanlış tanıtımda payları büyük.
Biz Aygün Grup olarak Berlin’de hem Türk hem de ağırlıklı olarak Alman müşterilerimize hizmet veren 8 tane ‘Hasır Restoran’ ile bu imajı silmeye ve yöresel yemeklerimize ağırlık vererek Türk mutfağını tanıtmaya çalışıyoruz.
●Sadece Almanya’da mı Kalmayı Düşünüyorsunuz?
Restoran işimizi Almanya dışına taşımayı biz de isteriz ancak bu iş fast food gibi sistematik işleyen bir iş olmadığı ve gerçekten bu işten anlayan ustalar gerektirdiği için pek sıcak bakmıyoruz ve şu an için sadece Berlin’deyiz.
 Berlin’de yaptıklarımız restoranlarla da sınırlı değil aynı zamanda benzin istasyonları ve inşaatlar da yaptık.

• Tüm Bu Projeleri Yalnız mı Gerçekleştirdiniz?

Hayır, 6 kardeş olarak gerçekleştirdik. Birlik beraberlik sayesinde bir aile şirketi olarak bugünlere ulaştık, başarıyı bu şekilde elde ettik.

• Yiyecek- İçecek Sektöründen Sonra Otelciliğe Nasıl Adım Attınız?

Restoran işlerine devam ederken bir dönem orada kamyon ve tır işleriyle uğraştık. Liman işlerinde çalıştık ve Sezar Turizmi aldık. 12-13 sene kadar otobüsçülükle uğraştıktan sonra baktık olmuyor, ben de hepsini sattım.
 Daha sonra Berlin’de bir yoğun bakım ünitesinin kurulmasına yardım amacıyla Giresunlular Gecesi düzenledim. Giresun milletvekili ve belediye başkanını davet ettim. Belediye başkanından otelini sattığını öğrendim ve bir teklif önererek oteli satın aldım.
 Kardeşlerime telefon açıp Şişli’de bulunan bu otelin başına geçmelerini söyledim. 7-8 ay sonra orayı daha da büyüterek otelcilik sektörüne adım atmış olduk.

●Şans Da Etkili mi, Yoksa Ticaretin İnceliklerini Bilmekten mi Kaynaklanıyor Bu Başarı?

  Şans da var, biraz Karadenizlilik de var. Bir de ticarete girersek biraz fazla çalışır birlik beraberlik içinde onu başarırız düşüncesine sahibiz. Aile kalabalık olduğu için yatırıma dönüştürülen işin geri dönüşünün de kolay olacağına inanıyoruz. Kalabalık olmanın avantajlarını kullanıyoruz.
 Çalışmak, çalışmak, çalışmak… Tek sırrımız bu aslında.
  Otelimizi aldık, çalışmaya başladık. Almanya’daki işlerimizde çok iyiydi. Otelcilik için o işleri finansman kaynağı olarak kullandık. Sonra taksim’deki otelimizi açtık. (röportajın gerçekleştiği otel)
 Derken Almanya’da yaşıyorduk ama her sene de tatile Türkiye’ye geliyorduk. Bunun üzerine Antalya’da bir otel yapmaya karar verdik ve 2003 yılında Titanic Oteli açtık. Orası bize bugünün fiyatlarıyla 100 milyon euroya mal oldu.

• Mimari Olarak da Çok Güzel Bir Otel. Planlanırken Ne Düşünüldü?

Titanic Oteli,  temalı bir otel. Efsanevi aşk gemisi Titanic’ten esinlenilerek yapıldı. Filmi ve yaşananlar çok dikkat çekici olunca oteli de öyle olur diye düşünmüştik ki haksız da çıkmadık.
 Antalya’daki otelimizden sonra Kartal’da da bir boşluk olduğunu düşündük ve dünya devlerinin holding binalarının orada yoğunlaşması, Formula Pistinin ve yat limanlarının orada bulunması, İstanbul’un gittikçe o tarafa doğru genişlemesini de göz önünde bulundurarak ‘Kartal Bussiness Titanic’i açtık. 24 salona sahip, çok amaçlı bir otel. Konferans, oplantı ve her türlü organizasyona cevap verebilecek bir otel.

• Bu Projelerde ne kadar Kredi Kullanıldı?

    Kredi kullanmadan bu işleri yürütmemiz çok zor, elbette biz de farklı kaynaklardan kredi kullandık.

• Peki Hepsi Türk Kaynaklı mı?
 
Türk kaynaklı da var yabancı kaynaklı da.

• Krizin Akabinde Bakırköy’de Yeni Bir Otel Açıyorsunuz. Kriz Sizi Ne Derece Etkiledi?
    Bakırköy’deki projemizde kriz bizi başbakanımızın da dediği gibi teğet geçti. Son anda yakalandık. Zaten her eşyası alınmış ve açılmasına az bir şey kalmıştı. O yüzden teğet geçti diyebilirim.

• Bundan Sonra da Kredi Alma Riskine Girer,  Bu Cesareti Gösterebilir misiniz?

Bir sene içinde Kartal, Bakırköy ve Taksim olmak üzere 3 otel açtık. Bular büyük projeler. Büyük projeler risk almadan gerçekleşmiyor. Ama şu an için kredi almamızı gerektirecek bir projemiz yok ama eğer olsaydı da çekinmeden yatırım yapardım. Krizden korkarsanız kriz sizi daha çok sarsar.

• Bir Yıl İçinde Açtığınız Bu 3 Otelin Toplam Yatırımı Ne Kadardır?

100 Milyon euroya mal oldu diyebilirim. Ancak önemli olan burada çalışacak insanlar, onlara iş imkanı sağlayabilmek, istihdam oluşturmak. Aslında bunlar birer milli servet bizler sadece yöneticiyiz.

• Yaklaşık Kaç Kişiye İş İmkanı Sağladınız?

       Almanya ile beraber 2000 kişi. Neredeyse bir kasaba, hatta çalışanların yakınlarını da hesaba katarsak çok daha fazla insan söz konusu. Bu da beni gerçekten çok mutlu ediyor.

• Bize Biraz Projelerinizden Bahseder misiniz?

       Antalya’daki Titanic Otel’imizin yakınlarında başka bir arazimiz daha var. Oraya da Titanic’i yaptığımız gibi Mustafa Kemal Atatürk’ün gemisini yapmayı düşündük. İçine müze ve kendine has materyalleri koyarak yabancı turistlere tanıtma amacı altında bir projemiz vardı, ancak yükseklikten dolayı mimari elverişsizlik nedeniyle bu projemizi hayata geçiremedik.
• Aklınızda Yeni Projeler Var mı?
 
Tabi ki var. Yapacağımız ilk tatil otelinde o projeyi uygulamayı düşünüyoruz.

• Almanya’da da Bir Otel Projeniz Var mı?

Bir sene içinde 3 otelle birlikte bu otelleri destekleyen işletmelerimizi de hayata geçirdik. Bunların da havuza bir şeyler kazandıracağını düşünüyoruz. Eğer bu kriz olmasaydı; hedefimiz ilk etapta Berlin’di. Sonra Ankara, İzmir, Antep… Anadolu’da nerede otel ihtiyacı varsa onları karşılamak niyetindeyiz. Belki bir başka iş adamı yapar ve biz Titanic adı altında işletmesini üstleniriz ya da şantiye işini biz yürütürüz. Bundan sonraki hedefim; önümüzdeki yıl 5 şantiye yürütmekti. 5 tane daha otel projesini hayata geçirmekti. Bu projemiz hala var. Öncelikle piyasanın durumu belirlensin. Tesislerimizi ve dolayısıyla ismimizi Anadolu ve dünyaya yaymayı planlıyoruz.
Milan, Moskova, Paris gibi… Neden olmasın?
Bugün marka olan büyük otel zincirlerinden biri neden bir Türk firması olmasın ki?
 Bakıldığında yiyecek ve içecek sektöründen geliyoruz, otelcilik kalitemiz ise dünya standartlarının üzerinde. Bir insanın kendi evinde ne ihtiyacı varsa; otellerimizin odalarında hepsini bulabilirler.
 Mimarımız, büyük zincirlerde yaptığı otellerle de kalitesini ortaya koyan dünya çapında bir mimar Sinan Kafadar’dır.
 Yiyecek içecek de zaten bizim işimiz. Amacımız da hepsini bir takım halinde dünyaya sunmak.

• Genelde Büyük Oteller Zincirlerinde Kullanılan İsim Veya Soy ismin Aksine Neden ‘Titanic Otel’?

  Taksim ve Şişli’deki oteller ‘Aygün’ adındaydı ancak biz bir dünya markası olsun ve akılda kolay kalsın istedik.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*