Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Açık Büfe Kabusunuz Olmasın!

Açık Büfe Kabusunuz Olmasın!

Paylaş

acik-bufe-kabusunuz-olmasinTatilin kısa bir dönem olduğunu unutmayın ve stratejik beslenmeye devam edin. Stratejik beslenmeyip kontrolü elden bırakırsanız yaz sonunda kilo artışınız kaçınılmaz olacaktır.

Diyetisyen

İpek Konuralp

Yaz aylarına adım attığımız bugünlerde hepimizin aklına tatil geliyor. Bir yıldır planlarını yaptığımız tatili ise cazibesine kapıldığımız açık büfenin yer aldığı mekanlarda yapıyoruz çoğunlukla. Böyle olunca tatil için verdiğimiz kiloları tekrar geri alabiliyoruz.

Okulların kapanıp, kavurucu sıcakların başladığı bugünlerde rüyalarımızı güneş, deniz ve kum süslüyor. Belki de bir yıldır plan yaptığımız, hayalini kurduğumuz, forma girmek için kilo verdiğimiz tatilimizin başlamasına sayılı günler kaldı. Tatilde çoğumuzun tercihi ise açık büfe lezzetlerin hakim olduğu mekanlar. Bu lezzetlerin cazibesine dayanamayanlar tatil dönüşü kabus yaşayabiliyor. Bundan dolayı birçok kişi tatil öncesi fazla kilosundan kurtuluyor. Bazıları ise yaz tatili sonrası hedefleri doğrultusunda kilo verme sürecine devam ediyor. Bu doğrultuda tatilin kısa bir dönem olduğunu unutmayın ve stratejik beslenmeye devam edin. Stratejik beslenmeyip kontrolü elden bırakırsanız yaz sonunda kilo artışınız kaçınılmaz olacaktır.

İşte o stratejik plan

Tatilde kilo almamak ve kilo kontrolünü sağlamak  için gerçekleştirmeniz gereken bir stratejik planınız olmalıdır.  İşte o stratejik plan şöyle:

  • Diyetisyeninize Danışın: Yaşamınızdaki değişim yolunda; planlarınızı, isteklerinizi mutlaka diyetisyeninizle paylaşın. Mucize olmadığına ve profesyonel bir ekiple çözümün mümkün olabileceğine inanmak yeterli. Diyetisyeninize tatil için püf noktaları mutlaka danışın.
  • Yaşam Şeklinizi Denetleyin: Neyi, ne zaman, niçin yediğinizi ve içtiğinizi sorgulayın. Hatta bir yere not edin ve gün sonunda bu sorulara yanıt alacak şekilde inceleyin. Hoşnut olmadıklarınızı ertesi günün yapmamaya çalışın.
  • Hedef Belirleyin: Amacınızın ne olduğuna karar verin ve kesinlikle gerçekçi olun. Alışkanlıklarınızda yapacağınız değişikliklerin yaşam boyu sürdürülebilir olması çok önemlidir. Bir besin veya alışkanlığınızı değiştirmek demek; o besin veya alışkanlığınızı yaşamınızdan tamamen çıkartmak demek değil porsiyon kontrolünü ve tüketim sıklığını öğrenmek demektir.
  • Değişimleriniz için Plan Yapın: Bütün hedeflerinize biranda ulaşabilmek mümkün değildir. İlk olarak değişimlerinizi listeleyin ve öncelik sırası yapın yani hedeflerinizi bölün. Ulaşılabilir. Ufak adımlarla değişimler planlayın.


 • Örneğin ; hedefiniz  yağ tüketimini azaltmak ise ;
 • Uygulama:  Yağda kızarmış ürünler yerine fırınlanmış veya ızgara yiyecekler önceliğiniz olsun.
 • Kendinize Ödülünüz Olsun: İnsanın kendini iyi hissetmiş olması en iyi ödüldür ve planladığınız süredeki değişimi başarıyla tamamladıysanız sonraki adımlar için ödüllendirin kendinizi. Örneğin, sevdiğiniz dostlarınızla keyifli bir akşam yemeğine çıkarak kendinizi şımartabilirsiniz. Böylece metabolizmanızı da uyardığınızı ve kilo verme sürecine fayda sağladığınızı unutmayın. Fakat herşeyin olduğu gibi bu serbest öğünün sıklığı ve zamanı oldukça önemlidir. Mutlaka diyetisyeninizle irtibatta olun.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*