Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Affetmek, Geride Bırakmak ve Yeniden Başlamak

Affetmek, Geride Bırakmak ve Yeniden Başlamak

Paylaş

Önümüzdeki 1 Mayıs, gökyüzünde ateş grubu burçları olan Koç, Aslan ve Yay arasında bir büyük üçgen oluşturuyor. Sıcaklık, heves ve yaşama sevinci bu açı kalıbının olumlu yönleri bununla beraber de ben-merkezcilik ve düşüncesizlik, aşırıya kaçma eğilimlerini de beraberinde getiriyor. Benzer açı kalıbını bu tarihten tam kırk yıl önce de deneyimlemiştik. Cesaret, eğer beraberinde karşılıklı hoş görü, uyum, affetme ve kabullenmeyi de beraberinde getiriyorsa yapıcıdır. Peşinden öfke, zıtlaşma, gözü karalık getiriyorsa de yıkıcıdır. Bizi zenginleştiren farklılıklarımızdır.

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Boğazında düğümlenen hıçkırık olayım

Unutma beni, unutama beni
Gözünden damlayamayan gözyaşın olayım
Unutma beni, unutama beni

Gölgen gibi adım adım
Her solukta benim adım
Ben nasıl ki unutmadım
Sende unutma beni, unutama beni

Şemi Diriker

Pek çok kadim bilgeliğe göre affetmek, bize bağışlanan en büyük erdemlerdendir ve ne yazık ki yolu dikenlidir. Bu yolda ilerlerken karşımıza sayısız engeller çıkar. Bunların çoğu da kendi içimizden gelir. Haksızlığa uğramışlığın acısı, bu yolda adım adım ilerlerken ağırlaşır. Sözler kılıçtan keskin, taştan ağır bir yük haline gelir. Peki, bu yükü ne kadar taşımak gerekir?

Hak aramak öylesine güçlü bir duygudur ki, bu dünya üzerinden göçüp gittiğimizde bile hakkımızı aramaktan vazgeçmeyiz. Ahiret hayatına kalır kapanmayan defterlerin hesaplaşması. İslamiyet’e göre de en büyük günahların başında gelir ‘’kul hakkı yemek’’. Bu hak öylesine önemlidir ki helalleşmeden cennete kabul imkansızdır. Üstelik dedikodu yapmak da, alay etmek de, dini bilgilerden mahrum bırakmak da kul hakkı almaya girer.

Her kurban kendi içindeki katil ile hesaplaşmaktadır. Canı yanan, yaktığı canların acısını çekmektedir. Önce kendimizi affetmekle başlar her şey, olduğumuz gibi kendimizi kucaklamalıyız. Bilebildiğimiz evrende üzerinde yaşam olan tek gezegen Dünyamız ve her birimizden sadece bir tane var. Biz kendi değerimizi bilemezsek bunu karşımızdaki kişiden nasıl bekleyebiliriz ki?  Affedip, yaşananları geride bırakarak yeni ufuklara yelken açmanın verdiği mutluluğu deneyimlemek için olanaklarımız nelerdir?

Boğa burcunun güvenlik arayışı, Mayıs ayına damga vuracak. Kendimizi Nisan ayındaki gezegen geri hareketleri ile son derece huzursuz hissetmiştik ve bu süreçte pek çok ciddi kararlar almak zorunda kaldık ya da bu kararları erteledik. Merkür’ün Mayıs’taki hareketinin normale dönmesi ile birlikte bazı gerçekleri daha net görebileceğiz ve bu da aldığımız kararları etkileyecek.

Koç, Aslan ve Yay burçları Mayıs ayı içinde aşırıya kaçma eğilimlerini dengelemeliler. Boğa Burçları, 26 Nisan’da gerçekleşen yeni ayın olumlu etkileri ay boyunca görecekler.

Mayıs ayı boyunca burçlara göre, geri giden gezegen enerjilerine uyum sağlama önerilerim:

Koç Burcu: Koç burçları ve yükselen burcu Koç olanlar Mayıs ayı boyunca düşüncelerine çok dikkat etmeliler. Uranüs’ün de etkisi ile kendilerini ifade ederken aşırıya kaçma eğiliminde olabilirler. Koç burçları bu ay kendilerini daha çok doğaya bırakmalı ve sanatsal faaliyetleri takip etmeliler. Kısmetli bir aya başlıyorlar. Harcamalarına dikkat etmeliler.

Boğa Burcu: Boğa burçları ve yükselen burcu Boğa olanlar için Mayıs ayı şanslı başlangıçlarla geliyor. Bunun için geçmiş hayal kırıklıklarını unutmaları ve kendi güvenlik alanlarından biraz uzaklaşmaları gerekiyor. Mayıs ayı boyunca daha önce gitmedikleri yeni yerleri keşfetmeleri onlar için yararlı olacaktır.

İkizler Burcu: İkizler burçları ve yükselen burcu İkizler olanlar, Mayıs ayının ortalarında Merkür retrosunun bitişi ile rahat bir nefes alacaklar. Tıkanan enerjilerinin akmaya başladığını hissedecekler. Evlerinde birkaç değişiklik yapmak onlara iyi gelecektir. Baharın taze enerjisini evlerine taşıyacak taze çiçekler, yeni başlangıçlar için idealdir.

Yengeç Burcu: Yengeç burçları ve yükselen burcu Yengeç olanlar için ise Mayıs ayı içinde kelimenin tam anlamı ile altıncı hislerinin güçlendiğini hissedecekler. Bunu kutlasınlar ve sezgilerinin sesini dinlesinler. Uzaklardan haber alabilir ve eğitim ile ilgili faaliyetleri artabilir.

Aslan Burcu: Aslan burçları ve yükselen burcu Aslan olanlar, bu ay içinde daha fazla sportif faaliyette bulunmalılar. İçlerinde biriken muazzam enerjiyi açık havada yapacakları uzun yürüyüşler ile atabilirler. Eski aşklar ile ilgili haberler gelebilir. Biten bir ilişkileri yeniden başlayabilir.

Başak Burcu: Başak burçları ve yükselen burcu Başak olanlar için ise Merkür Retrosunun bitmesi, krizlerle dolu bir dönemin sonu olarak görülüyor. Eşleri ile daha uyumlu bir beraberlik içinde olabilecekler. Bunun için eleştirmeyi seven mizaçlarını birazcık kontrol etmelerinde fayda var. Kendilerini akışa bırakmalılar.

Terazi Burcu: Terazi burçları ve yükselen burcu Terazi olanlar ise Mayıs ayı boyunca dış görünüşlerinde radikal değişiklikler yapmak isteyebilirler. Bunun için Mayıs ayının bitmesini beklemelerinde yarar var. Sıkı diyetlerden ve ağır egzersizlerden uzak durmalılar.

Akrep Burcu: Akrep burçları ve yükselen burcu Akrep olanlar kendilerini affetmekle başlamalılar Mayıs ayına. Geçtiğimiz dönemde, yapmış oldukları hatalı söylemler nedeniyle yaşadıkları kayıpları telafi etmek için artık çok dikkatli olmalılar ve peşin hükümlü davranmaktan vazgeçmeliler. Başkalarını da dinlemeyi öğrenmeleri gereken bir dönem geçiriyorlar.

Yay Burcu: Yay burçları ve yükselen burcu Yay olanlar için ise Satürn’ün geri hareketi, geçtiğimiz yılların stresli günlerini geri döndürdü ve bazı defterleri yeniden açtı. Kendileri ile ilgili somut kararlar almanın arifesindeler. Sorumluluklarda artış görülebilir.

Oğlak Burcu: Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olanlar için Mayıs ayı beraberinde olumlu ilişkileri de getirecek. Geçtiğimiz ay içinde özellikle yakın çevreleri ile yaşadıkları anlaşmazlıklar ve uyuşmazlıklar bu ay içinde kendiliğinden çözülecek.

Kova Burcu: Kova burçları ve yükselen burcu Kova olanlar için maddi konularda kısmet var. Bunun için özellikle de ortak yaptıkları işlerden yarar görebilirler. Arkadaş çevreleri ile yeni projelere başlayabilirler.

Balık Burcu: Balık burçları ve yükselen burcu Balık olanlar için, Mayıs ayı içinde gelirlerinde bir artış olabilir. Artık fedakarlık etmeyi bir kenara bırakarak, ‘’ben’’ demeyi öğrenmeliler. Mayıs ayının ilk haftası içinde güçlü duygular içinde olacaklar. Kariyerleri ile ilgili beklenen fırsatlar kapılarını çalıyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla