Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Ağız Kokusundan 10 Adımda Kurtulun

Ağız Kokusundan 10 Adımda Kurtulun

Paylaş

agizNefeste oluşan kötü koku, büyük oranda ağız içi kaynaklıdır. İlerlemiş diş eti hastalığı, ağız içi bir enfeksiyon ya da birkaç saatten fazla ağız içinde kalmış gıda artıklarına yerleşen bakteriler kokuya sebep olabilir. Oysaki alacağınız 10 kolay önlemle beraber ağız kokusunu ortadan kaldırabilmeniz mümkün! Nasıl mı?..

Doğan Kontacı

Diş Hekimi

İlk olarak ağız kokusunun sebebi teşhis edilmeli ve uygun tedavi yöntemine karar verilmelidir.

Ağız içi kaynaklı kokularda yapılması gerekenler:

• Tüm diş çürükleri tedavi edilmeli.
• Diş eti hastalığı tedavi edilmeli.

• Diş eti cebi ve diş taşları elimine edilmeli.
• Gömük ve yarı gömük 20 yaş dişleri çekilmeli.

• Hatalı ya da eskimiş köprü ve protezler yenilenmelidir.

Ağız kokusunun diğer sebepleri

Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir), Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir), Karaciğer yetmezliği, Metabolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir; zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu gibidir), Açlık, diyet, ağzı kuruması, oruçlu olmak (sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır).

Ağız kokusunu önlemek için…

1- Dişlerinizi ve diş etlerinizi koruyun

Diş çürükleri ve diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle diş hekimizin önerilerini mutlaka dinlemelisiniz.

2– Protez ve köprüleri kontrol ettirin

Ağız içinde var olan eskimiş köprü ve protezler zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara neden olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırmalısınız.

3- Sakız çiğneyin

Tükürük ağız kokusuyla savaşmanın en güçlü yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, bakteri öldürücü güçlü antibiyotikler vardır. Bu nedenle şeker gibi bazı hastalıklarda pek çok ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan kuru ağızlar daima kötü kokuludur. Sabahları yaşanan ağız kokusunun nedeni; gece boyunca tükürük salgısının azalması ve ağzınızın içindeki yemek parçacıklarının uzun süre burada kalmasıdır. Bakteriler de onları afiyetle kullanır ve çürütür. Böylece sabahları ağzınız kötü kokabilir. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genellikle işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirir. Ancak xylitol içeren sakızlar da bu konuda size yardımcı olabilir.

4Tarçın kullanın

İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Eğer varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da etkili bir önlem olabilir.

5- Daha fazla su için
Özellikle yaşla artan vücut kuruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek, diğer pek çok yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir. Su, ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulmasına ve tükürük salgısının artırılmasına yardımcı olur. 

6- Asla burnunuz tıkalı uyumayın
Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes alınmasına neden olur. Bu durum ağzı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükürük salgısı durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burnunuz

tıkalı uyumamalısınız.

7- Basit şeker tüketiminizi azaltın
Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri kullanarak hızla, çok kolay çoğalırlar. Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar. Bu nedenle basit şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Bu da su içmek gibi size onlarca yararının yanında ağız kokunuzun azalmasında da yardım edecektir.

8- Lokmaları iyi çiğneyin
Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi, daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

9- Diş ipi kullanın
Diş ipi sayesinde fırçanın ulaşamadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.

10- Sigara içmeyin
Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusuna yol açar. Ayrıca diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*