Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Ağrınızı Hipnoz Edin

Ağrınızı Hipnoz Edin

Paylaş

Hipnoz baş, bel, kanser kaynaklı ve karışık kronik ağrı tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılabilir.

Uzm. Klinik Psk. ve Hipnoz Uzm. Mehmet Başkak

İnsanların doktora başvurmalarına en sık yol açan nedenlerden biri olan ağrı hipnoz edilebilir. Hipnoz, farklı ağrı türlerinden sorun yaşayan birçok insana fayda sağlayabilir. Araştırmalar hipnozun bir dizi psikolojik ve tıbbi rahatsızlığın tedavi programları içinde kullanılabileceğini gösteriyor. Bu konuda en çok araştırma yapılan alan hipnozun ağrı hafifletmek için kullanılması. Kişinin ağrı hissettiği andaki psikolojik etmenleri değiştirilerek, bu sayede kişinin en şiddetli ağrıları bile daha hafif hissetmesi sağlanabilir. Bu alanda yapılan bilimsel araştırmalara göre, çeşitli ağrılarda klinik ve deneysel katılımcıların yüzde 75’inde hipnotik tekniklerin kullanımı sonucunda gözle görülür rahatlama meydana geldi. Bu nedenle, hipnotik müdahalelere karşı dirençli olan az sayıda hasta hariç, bilimsel araştırma sonuçları, hipnozun standart bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

Hipno-Anestezi

Hipno-anestezi birçok hastada akut ve kronik ağrıyı ve cerrahi operasyonların maliyetini azaltmada oldukça etkili. Hipno-anestezi şimdiye kadar birçok klinikte, hastanede, yanık tedavi ve diş hastalıkları merkezinde gerçekleşen müdahalelerde başarılı bir şekilde kullanıldı. Akut ağrı vakalarında, hipno-anestezinin girişimsel radyoloji, çeşitli cerrahi prosedürler (örneğin apandisit ve tümör ameliyatlarında), yanık tedavisinde (pansuman ve ölü ya da mikroplu dokunun uzaklaştırılmasında), doğum anındaki kasılmalarda, kemik iliği aspirasyonuna bağlı ağrıda, özellikle çocukların diş hastalıkları tedavisinde etkili olduğu kanıtlandı.

Kronik Ağrılara da Hipnoz

Hipnozun başarılı bir şekilde kullanıldığı kronik ağrı vakaları ise baş ağrısı, bel ağrısı, fibromiyalji (yumuşak doku romatizması), kanser kaynaklı ağrılar, geçici mandibüler (alt çene) hastalığına bağlı ağrı ve karışık kronik ağrı vakalarıdır. Hipnoz, ağrıya sebep olan duyusal ya da duygusal etmenleri hafifletebilir, ki bu da akut ağrının hafifletilmesi için yapılması gereken belki de tek şeydir. Fakat, kronik ağrı vakalarında ağrının yanı sıra diğer bazı faktörleri de düzeltmeyi hedefleyen daha kapsamlı bir tedavi planına ihtiyaç vardır. Hastanın sağlığını ve fiziksel aktivite gücünü iyileştirecek davranışları (diyet ya da egzersiz gibi) benimsemesi, yanlış düşünce kalıplarını yok etmek için (örneğin ağrımı giderecek hiçbir şey yapılamaz gibi), hareket açıklığını ve vücudun uygun mekanik hareketlerini yeniden kazanmak vb. için yardıma ihtiyacı olabilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla