Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Akciğer Kanseri’nde Erken Tanı Şansı

Akciğer Kanseri’nde Erken Tanı Şansı

Paylaş

Dr. Orhan DalkılıçAkciğer kanseri; kanser türleri arasında en sinsi seyreden ve teşhis konulduğunda ne yazık ki son evrede olduğu görülen kanser türlerinin başında geliyor.

Dr. Orhan Dalkılıç
Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Bu kanser türü, geç evrede fark edildiğinde yaşam şansını düşürüyor. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte; pek çok detayı da içeren tarama testleriyle hastalığı geç evrelere kalmadan fark etmek mümkün. Bu testlerden biri de bronkoskopi.

Bronkoskopi, alt solunum yollarının 4 tarafa dönecek şekilde hareket edebilen, ucunda kamera ve ışık kaynağı olan optik aynalardan oluşan ince bir boru ile incelenmesi işlemi. Kanser nefes borusu içerisinde başlamışsa; bronkoskopi işleminin kanserin erken teşhisinde önemli bir rol oynar.Burun veya ağızdan bronkoskopla ilerleyerek gırtlak, dil kökü, nefes borusu başlangıcı, ses telleri, ana nefes borusu detaylı olarak inceleniyor. Herhangi bir kitle görüldüğünde bronkoskopi işlemi sırasında biyopsi için bu kitleden parça da alınabiliyor. Özellikle bölümümüze öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı, ağrı gibi şikayetlerle başvuran hastalarımızda çekilen akciğer röntgeninde herhangi bir kitle gördüğümüzde ya da akciğer kanserinden şüphelendiğimizde solunum yollarının iç yapısını incelemek, kitleyi saptamak, biyopsi yapmak gibi işlemler için bronkoskopiyi tercih ediyoruz. Ağrısız ve lokal anesteziyle yaptığımız bu işlem, son dönemde gelişen teknolojiyle birlikte daha net ve sağlıklı sonuçlar veriyor. Bronkoskoplara ultrason cihazı monte edilerek geliştirilen endobronşial ultrason (EBUS) ile hastaya daha az girişim uygulayarak bronş dış yapısını da detaylı inceleyebiliyoruz. Ultrason yardımıyla biyopsi yapabildiğimiz için riskli ameliyatların gerekliliğini ortadan kaldırma konusunda şansımız yüksek. Kanser nefes borusunun içerisinde başlamışsa erken tanı ve müdahalede bronkoskopi önemli bir yere sahip. Hem görerek hem de biyopsi yapılarak kesin teşhis konulabiliyor. Ayrıca kanser nefes borusunu içten tıkamışsa bu kitle bronkoskop içerisinden geçirilen kesici aletlerle çıkarılabiliyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*