Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Altın Çilekin Hiçbir Zayıflatıcı ve Yağ Yakıcı Etkisi Yok

Altın Çilekin Hiçbir Zayıflatıcı ve Yağ Yakıcı Etkisi Yok

Paylaş

altın çilek,gizem tutat,tutarlı diyet,diyet,beslenme,kilo verme,altın çilek zayıflatıyor mu,egzersiz,sağlıklı beslenme,Altın Çilek'in Hiçbir Zayıflatıcı ve Yağ Yakıcı Etkisi YokHareketsiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları giderek şişmanlayan bir nesil yaratıyor.  Zaman içinde biriken bu aşırı kilolar fiziksel ve psikolojik birçok hastalıklara yol açıyor.

Beslenme Uzm. ve Yaşam Koçu Gizem Tutar

Yazın da yaklaşmakta olduğu bugünlerde kimileri fazlalıklarından biranda kurtulmanın, kimileri de  sporsuz ve diyetsiz zayıflamanın yollarını arıyor.

Hal böyle olunca, “şişko mu-obez mi” tartışmalarının da gündemde olduğu bugünlerde ortalıkta bir takım “altın anahtarlar ve mucizevi formüller” dolaşmaya başlıyor. Sağlıklı zayıflamanın ve sağlıklı yaşamanın yolu doğru beslenmekten ve düzenli egzersiz yapmaktan geçer.

Altın çilekle zayıflamanın mucize formülü çürütüldü

Hızlı kilo vermenin mucizevi formülü olarak lanse edilen Altın Çilek, bugünlerde televizyonlarda, gazetelerde, internette sıklıkla karşımıza çıkıyor. Sporsuz ve diyetsiz zayıflama vaadiyle aktarlardaki kilosu 55-120 TL arasında değişen fiyatlarının yanında, altın çileğin her derde deva olduğu söylenen kapsulleri de birbirleriyle yarışıyor. Oysa yaşamımızın ve beslenme alışkanlığımız tıpkı satranç oyunu gibi bir strateji sanatı.  Altın Çileğin, zayıflatıcı veya yağ yakıcı etkilerinin bilimsel dayanağı yok. diüretik (idrar söktürücü) ve laksatif (ishal yapıcı) etkileri nedeniyle vücuttan su atımına neden olan altın çilek, kişilerde kilo verdiği yanılgısı yaratabiliyor. Altın çilekle vücuttan bir miktar su atılsa bile kaybedilen vücut ağırlığı yağ kitlesinden olmadığı için bu kilo kaybı geçici oluyor.

Bilimin gözünden Altın Çilek

İşin aslında bu konuda yapılmış bilimsel çalışma sayısı oldukça yetersiz.  En eski bilimsel çalışmalar 1935 yılına dayanıyor ve bu çalışmanın sonuçlarına göre, altın çileğin iştah azaltmada az miktarda etkisi olduğu ortaya konuluyor. Kan sulandırıcı ve yüksek tansiyonu azaltıcı etkileri ise sadece hayvanlar üzerinde yapılan sınırlı araştırmada belirlenmiş olup, insanlar üzerinde böyle bir etkisi olup olmadığı net olarak bilinmiyor. Dünyanın birçok yerinde alternatif tıpta kullanılan Altın Çilek Avustralya’da zehirli olarak biliniyor, olgunlaşmamış altın çilek meyvesi hastalıklara ve ciddi zehirlenmelere yol açabilir.

Son yıllarda altın çilek meyvesinin güçlü bir antioksidan olduğunun ve bu nedenle kansere karşı koruyucu etkisi olabileceğinin de üzerinde duruluyor. Bu konuda 1980’li yıllarda yapılan ve 2000’li yıllarda fareler üzerinde tekrarlanan bilimsel çalışmalara göre, yutak ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu etkisi olabilir.

Altın Çilekten uzak durması gerekenler

“Sağlıklı beslenme” kavramının “trendy” bir deyim olmaktan öteye geçip bir yaşam biçimine dönüşmesinin yolu bilinçlenmekten geçer. Yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda, yurtdışından elde edilen verilere göre altın çilekten kimlerin, ne şekilde uzak durması gerek?

1)   Altın çileğin alt türlerinden birinin hafif kan sulandırıcı etkisi olabileceğinden ötürü, kan sulandırıcı ilaç alanların,

2)     Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, tansiyon düşürücü etkisi olabileceği düşünüldüğünden ötürü, hipotansiyon yani düşük tansiyon hastası olanların,

3)     Patatesgillere alerjisi olanların,

4)     Kronik ishal sorunu olanların,

5)     Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle diüretik etkili ilaç kullananların Altın Çilek kullanmamasını öneriyor.

“Altın Çilek” Zehir mi Mucize mi?

Bu bilgilerin yanında, Altın Çilek’in yüksek lif ve C vitamini içeriği nedeniyle, meyve olarak tercih edilebilir. Özellikle kabızlık problemi yaşayan kişiler günde 10-15 gram kadar tüketebilirler, altın çilek tüketimindeki anahtar nokta hiçbir besinin tek başına bir mucize yaratamayacağının bilinmesidir.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla