Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Alzheimer’ın İlacı Dans Etmek!

Alzheimer’ın İlacı Dans Etmek!

Paylaş

Sanıldığının aksine, bulmaca çözme ve benzeri uğraşlar Alzheimer gelişimini önlemede düşük etkinliğe sahip. Esas önemli bulgu, önlemede en yüksek uğraşın “dans etmek” olduğu şeklinde bildirildi. Çalışmalar 21 yıldan beri sürdürülüyordu. Sonuçlar, dünyaca ünlü tıp dergisi NEJM de yayınlandı.

Nöroloji Uzmanı

Prof. Dr. Okan Bölükbaşı

Albert Einstein Tıp Koleji’nin yaptığı çalışmaya göre dans Alzheimer gelişimini önlemede en güçlü uğraşı olduğu açıklandı. İki farklı üniversitede yürütülen benzer çalışmaların sonuçları, beklenmedik bir durumu ortaya çıkardı. Alzheimer gelişme riskini düşürmede önerilen aktiviteler ve risk azaltma oranları şu şekilde; okuma (%35), bisiklete binme ve yüzme (% 0), haftada en az 4 defa bulmaca çözme (%47), golf oynama (%0), sık sık dans etme (%76). Bu sonuçtan da anlaşıldığı gibi riski en yüksek düzeyde düşüren uğraş, bir müzik eşliğinde dans etme. Henüz hangi dans türünün daha etkili olduğu hakkında bir bulgu yok, ama dans edebilmek için birbirinden ayrı çalışan farklı beyin düzeneklerini devreye giriyor. Bu düzenekler aynı anda kinestetik, rasyonel, müzikal ve emosyonel işlevlerin eşgüdümünü gerektiriyor. Alzheimer gelişimini bu ölçüde durdurmasının sebebinin bu eşgüdümsel beyin çalışması olduğu düşünülüyor.

Henüz bir araştırma yapılmamasına rağmen eskrim sporu ile uğraşmanın da aynı nedenlerle benzer düzeyde etkili olabileceği tahmin ediliyor.

Alzheimer riskini hangi aktiviteler hangi oranda azaltıyor?

  • Dans etmek (%76)
  • Bulmaca çözmek (%47)
  • Okumak (%35)

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*