Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Anne-Baba Olmak İsteyenler Aman Dikkat!

Anne-Baba Olmak İsteyenler Aman Dikkat!

Paylaş

İngiltere’de Sheffield Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonucuna göre; kadınların yumurtası yaşlandığı için 25 yaşından sonra anne olması, sıkı iç çamaşırı giyen erkeğin de babası olması zor!

Op. Dr. Halit Fırat Erden

Tüp Bebek Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı

İngiltere’de Sheffield Üniversitesi’nde 2 bin 500 kadın ve 2 bin 500 erkek üzerinde yapılan araştırma sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre; kadınlara ‘yumurtalıklarına botoks yaptıramayacakları’ için 25 yaşına kadar hamile kalmasını öneriliyor. Çünkü doğurganlığın en üst düzeyde, düşük veya Down Sendromu gibi genetik durumlar için riskin en az olduğu dönem 25 yaş olduğu tespit edildi. Baba adayları için ise sıkı iç çamaşırı giyen erkeklerin de boxer şort giyenlere göre sperm kalitesinin kötü olma olasılığı iki buçuk kat daha yüksek.

Bir kadın genç ve güzel görünebilir. Önemli olan yumurtalıkların yaşıdır. Yumurtalıklara botoks yaptırıp, zamanı durduramayız. Sıkı iç çamaşırı giyen erkeklerin de boxer şort giyenlere göre sperm kalitesinin kötü olma olasılığı iki buçuk kat daha yüksektir. Anne-baba adaylarının çok dikkatli olması gerekir.

25 Yaş Sonrası Kadın İçin Tehlikeli!

Çoğu kadın üniversiteden mezun olup, işe girip kariyer planları yapıyor. ‘Genç ve güzel’ görünmeyi başarabilse de içindeki biyolojik saatin normal işlediğini unuttuğu için bebek sahibi olmada çok geç kalır. 40’lı yaşlarının başındaki birçok kadın hala çok güzel göründüğü ve çok genç hissettiği için fazla zorluk ve gecikme yaşamadan bebek sahibi olabileceğini düşünüyor. Oysa araştırmalar bu yaşta genç görünen kadınların doğum yapma şanslarının düşük olduğunu ortaya koydu. Yumurtaları yaşlanan kadınlar için 40 yaşından sonra tüp bebek tedavisi daha az etkilidir. Bebek sahibi olmayı erteleyen bu yaşlardaki kadınların doğal yollarla hamile kalma şansı yüzde 5 ve düşük oranları yüzde 40’tır. Dışarıdan gayet güzel ve genç görünen kadınların yaşayacağı sorun, yumurtalıklarının kimliklerinde yazan doğum tarihlerini biliyor olması gerçeğinden kaynaklanır. Çünkü yumurtalıklara botoks yaptırılamaz.

Yalnız Kuşaklar Çağı Geliyor…

Geniş bir aile düşleyen biri yalnızca tek çocuklu bir anne olabilir bu da kardeşi olmayan tek ve yalnız çocuklar kuşağına doğru gidildiği anlamına gelir. Modern hayatın yarattığı baskılar çok sayıda ertelenmiş doğum anlamına geliyor. Araştırmalara göre, bir kadının 40 yaşına geldiğinde kendi yumurtası ile IVF şansı yüzde 12 ve 45 yaşında ise yüzde 1,6 gibi düşük bir orandır. Çocuk sahibi olamamak yani primer fertiliteden daha üzücü olan durum, sekonder subfertilite adı verilen düşük gebe kalma olasılığıdır. Bazı Hollywood yıldızları 40’lı yaşlarında doğal yollardan hamile kaldıklarını söylese de bu gerçek değildir. Donör yumurtaları kullanıp, diğer kadınlarda yanlış bir izlenim bırakılmasına sebep olunur.

Daha Genç ve Enerjik Erkekler Seçilecek!

Sheffield Üniversitesi’nde 2 bin 500 erkek ile yapılan araştırma sonucunda; 40 yaş üzeri baba olan erkeklerin çocuklarında şizofreni, otizm, Down Sendromu ve cücelik gibi bozuklukların görülme olasılığının çok daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Sigara ve alkol tüketimi konusunda endişe duyulması gerektiği düşülse de bulunan diğer en önemli faktör sıkı iç çamaşırı giyilmesidir. Sıkı iç çamaşırı giyen erkeklerde sperm kalitesinin boxer şort giyen erkeklere göre daha kötü olma olasılığı iki buçuk kat daha yüksek.

Erkekler hayatları boyunca sperm üretir fakat yaşları ilerledikçe sperm kalitesi düşer. 40 yaş üzerindeki erkekler 24 yaş altındaki erkeklere göre çok daha az fertildir ve muhtemelen aynı yaştaki partnerlerinden daha az başarılıdır. Bunun sebebi ürettikleri sperm sayısında önemli bir değişiklik olduğundan değil, 40 veya 45 yaşında sperm kalitesinin azalmış olmasındandır. Babaları daha genç yaşta olan çocukların sağlıkları daha ileri yaşlardaki babaların çocuklarına göre çok daha iyidir. Bir erkeğin düşük riskine katkısı 40 yaşına geldiğinde başlar. Erkekteki sperm sorunlarının bağımsız olarak partnerinin düşük riskine katkıda bulunacağı fazla bilinmeyen bir gerçektir.

Fertilite uzmanları, baba olma şanslarını artırmak isteyen erkeklerin sıkı iç çamaşırı giymekten kaçınmalarını, kadınların da 40’lı yaşlarda bir erkektense genç bir erkekten çocuk sahibi olmalarını tercih etmelerini tavsiye ediyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*