Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Arı Sokması Hayati Tehlike Oluşturabilir

Arı Sokması Hayati Tehlike Oluşturabilir

Paylaş

Dr.Yavuz Furuncuoğlu İç Hastalıkları Uzmanı,arı sokması,Arı Sokması Hayati Tehlike Oluşturabilir,arı sokması antibiyotik,Ateş, huzursuzluk, baş ağrısı ve üritiker, lenf bezlerinde şişme,eklemlerde ağrı,gözlerde kaşınma, ürtiker, öksürük, nefes darlığı, alerji ilaçları Yaz aylarında en sık karşılaştığımız ve en tatsız olaylardan birisi de arı sokmasıdır. En tatlı besin kaynağı üreten arı, bazen kabusumuz olabilir.

Dr.Yavuz Furuncuoğlu
İç Hastalıkları Uzmanı

Arı sokması karşısında yapmanız gereken ilk şey, yara yerinin sabunlu suyla temizlenmesi ve buz uygulanmasıdır. İğnenin çok derinde olması durumunda cımbızla çekebilirsiniz. Nefes darlığı, bulantı ve güçsüzlük gibi durumlarda da mutlaka hastaneye gitmeniz gerekiyor. Arının soktuğu yeri 10-14 gün geçene kadar mutlaka gözlemleyin.

“Antibiyotiğe gerek yoktur”
Yazın en tatsız olaylarından biri olarak başımıza gelen arı sokmalarında genellikle antibiyotiğe gerek yoktur. Arı soktuğunda ilk önce yapılması gereken şey iğnenin hemen çıkartılmasıdır. İğne derinde olursa bu cımbız gibi bir şeyle de çekilebilir. Yara yeri hemen sabunlu suyla temizlenerek, sokulan yere buz konulmalıdır. Ve sokulan yer mutlaka yukarı doğru kaldırılmalıdır. Böylelikle şişme azalacaktır. Arı sokmalarında genellikle antibiyotiğe gerek yoktur. Enfeksiyon olmaz, ancak alerji ilaçları ya da ağrı kesici verilebilir. Daha ciddi reaksiyonlarda da (nefes darlığı, güçsüzlük, bulantı v.b) en kısa zamanda hastaneye gitmek gerekir. Çünkü damardan mutlaka iğne yapılması şarttır. Alerji ve nefes açıcı ilaçlar damardan serumla verilmesi gerekir. Hafif reaksiyonlar ağrı kesicilerle geçer.  
“Arı sokmasında iki tür reaksiyon gelişir”
Arı sokmalarında iki tür reaksiyon gelişebilir. Bu reaksiyonlar lokalize reaksiyon ve generalize reaksiyonlardır. Lokal reaksiyonlar; sokma yerinde meydana gelen şişmedir, komşu eklemi etkileyebilir ama bütün vücudu etkileyen şikayetlere neden olmazlar. Ciddi lokal reaksiyonu olan bir kişiyi arı daha sonraki dönemde tekrar sokarsa ciddi sistemik reaksiyonlar gelişebilir. Hayatı tehdit edebilir. Toksik reaksiyonlar ise; Birden fazla arının ısırması ile gelişir. Gerçek alerjik reaksiyonlarda görülenlere benzer etki gösterirler.  Nefes darlığı ve ürtiker yapmazlar ama mide barsak sistemi ile ilgili şikayetlere neden olurlar. Sistemik veya Anaflaktik reaksiyonlar ise; Hafiften ölüme kadar değişen gerçek alerjik reaksiyonlardır.  Sokmadan sonra ne kadar kısa sürede şikayetler gelişirse o kadar ciddidir.   İlk şikayetler olarak: gözlerde kaşınma, ürtiker, öksürük gelişir.   Olayın ilerlemesi ile solunum sıkıntısı ve tansiyon düşmesi, kalp durması olabilir.  Arı sokmasından bazen 10-14 gün sonra gecikmiş reaksiyonlarda görülebilir. Ateş, huzursuzluk, baş ağrısı ve üritiker, lenf bezlerinde şişme ve eklemlerde ağrılar kendini gösterir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla