Anasayfa / Bebekler Ağlayarak İpuçları Veriyor

Bebekler Ağlayarak İpuçları Veriyor

Paylaş

bebekler-aglayarak-ipuclari-veriyorİlk doğduğu andan itibaren, sık sık ağlayan bebekler, konuşamadıklarından dertlerini ağlayarak anlatıyorlar. Bebekler; karın ağrılarını, acıktıklarını, gazları olduğunu, korktuklarını ya da uykularının geldiğini ifade etmeye çalışırken, anneler bebeklerini anlamada sorun yaşayabiliyor.

Dr. Murat Seringeç

Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler açlık ve gaz sancısı gibi nedenlerle ağlayabildikleri gibi, üşüdükleri ya da terledikleri için de ağlıyor olabilir. Bebekler ilk altı ayda çevreyi tanıma evresinde olduklarından, yüksek sesli konuşan kişi ve elektrikli aletlerden korkarak da ağlayabilirler. Yeni doğan döneminden hemen sonra, bebekler açlık ve ağrı gibi birincil ihtiyaçlarının dışında, mutsuz olma durumunda da ağlar. Bunu iyi tespit edebilmek için, bebeğin tüm ihtiyaçlarının giderildiğinden emin olunmalıdır. Karnı tok, gazı çıkarılmak üzere kucağa alınarak sırtı sıvazlanan bebekler bir sağlık sorunu da yoksa yüksek ihtimalle kızgın veya mutsuz oldukları için ağlıyorlardır.

Ağlayan Bebeğe Nasıl Davranılmalıdır?

Anneler, bazı zamanlarda aralıksız olabilen ağlamalar karşısında ne yapacaklarını şaşırabilir. Bu şaşkınlığın nedeni, bebeğin ağlama nedenini anlayamama ve ona yardımcı olamadığını hissetme duygusundan kaynaklanabilir. Anneler, bebeklerinin ağlama nedenleri konusunda kesin bilgi edinemeyeceklerinden, sezgilerine güvenmelidir.

Annenin ağlamaya kayıtsız kalması, bebeğin daha da çok ağlamasına neden olabilir. O yüzden, bu davranışlardan kaçınılmalıdır. Bebeği rahatlatmak için, kucağa almak ve etrafa bakmasını sağlayarak dolaştırmak etkili olacaktır. Benzer şekilde bebeği emzirmek, ayakta ya da kolda sallamak da uykuya dalma eğilimine neden olacağından işe yarayabilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla