Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Beyin Ameliyatı Artık 15 Dakika!

Beyin Ameliyatı Artık 15 Dakika!

Paylaş

Sağlık teknolojilerinde yaşanan son gelişmeler, beyin cerrahisinde yeni bir devir açtı. Endoskopik ameliyatlar sayesinde artık 15 dakika içinde başarılı beyin ameliyatları yapabilmek mümkün hale geldi. Kullanılan yeni teknikler sayesinde hastaların hastanede kalış süresi düşüyor ve birkaç gün içinde sosyal yaşama geri dönülebiliyor.

Prof. Dr. Kenan Koç

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Tıpta pek çok alanda kullanılan endoskopik ameliyatlar, daha kısa ameliyat süresi ile beraber hastanın ameliyat sırasında daha az zarar görmesini sağlıyor. Bu sayede hastanın iyileşme süresi birkaç güne inerken sosyal yaşama dönme süresi de oldukça kısalıyor. Günümüzde bu teknolojinin gelişimi beyin cerrahisinde yeni bir devrimin yaşanmasını sağladı. Son 20 yılda endoskopik beyin cerrahisi ameliyatlarının beyin cerrahisine yeni bir soluk getirdi. Özelikle teknolojik gelişimin geldiği aşamada 2-4 mm’lik bir boru içinde optik sistemin yerleştirilmesi ve endoskopa uygun aletlerin geliştirilmesi beyin cerrahisinin önünü açmıştır. Ancak endoskopik beyin cerrahisi yeni bir yaklaşım olduğundan gelişimi hala devam etmektedir.

Beyin cerrahisinde 3 ana grup kullanım alanı vardır.

1-Endoskop, mikroskopa kıyasla daha iyi bir alternatif

Özellikle endoskopik hipofiz cerrahisi mikroskopik yönteme iyi bir alternatiftir. Endoskopik hipofiz cerrahisinde endoskop doğal burun boşluğundan ilerletilir.

Yöntem ile burun içindeki doku en az zararı görmektedir. Bu yöntemin esas etkinliği, endoskopun yakın ve geniş görüntü sağlaması nedeniyle ameliyat etkinliğini arttırmasıdır. Endoskopun sağladığı geniş görüş damar ve sinir yapılarını koruyarak daha az komplikasyonla ameliyat yapılmasını mümkün hale getiriyor. Tümörlerde endoskop ile mikroskop karşılaştırıldığında, endoskop belirgin görüş avantajı sağlamaktadır. Mikroskopik yöntemde ulaşılamayan alanlara ulaşmak endoskopla mümkündür.

Uygun tümörler için endoskopik yol tercih edilmeli

Endoskopun beyin cerrahisinde kullanımının artması Endoskopik Kafa Tabanı Cerrahisi’nin önünü açtı. Kafa tabanı denilen alan beyin dokusunun kafatasına oturduğu alt yüzeyi tanımlanır. Bu alandaki lezyonlar ulaşılması zor, uzun ameliyat süreleri gerektiren ve ciddi komplikasyonlarla beraberdir. Ön tarafta yerleşen menenjiom, klivus tümörleri ve koku sinirinden çıkan tümörler için endoskopik yol tercih edilmektedir. Ameliyat sırasında küçük kesiler kullanılması ve beyin dokusunun geniş olarak açılımının gerekmemesi cerrahın tümöre daha kolay ulaşımını sağlar.  Beyin dokusunu zarar vermeksizin direk tümöre ulaşım sağlayan endoskopik yol, komplikasyonları azaltarak cerrahinin etkinliğini arttırmaktadır.

Endoskopun kullanımı ile ameliyat süresi 15-20 dakikaya düştü

Endoskopik Hidrosefali Ameliyatları; beyinde anormal sıvı birikiminin yol açtığı hastalık hidrosefali olarak adlandırılır. Tedavisi sırasında bu sıvının beyinden uzaklaştırılması- basıncının düşürülmesi gerekmektedir. Hidrosefali tedavisi için 1960’lı yıllardan bu yana yaygın olarak Shunt sistemleri kullanılmaktadır. 1990’lı yıllarda özellikle beyinde sıvı dolaşım yolu üzerinde tıkanıklık olan durumlarda endoskopun kullanımı başlamıştır.  Yaklaşık 8-12 mm’lik bir pencereden kemik açılarak tıkanıklık olan yere alternatif yol açmak ya da tıkanıklığı gidermek, bu yaklaşımın amacıdır. Kısa olan ameliyat süresi 15-20 dakikayı bulmaktadır. Uygun olgularda Shunt maliyetinin olmayışı, tek ameliyatın yeterli olması ve düşük enfeksiyon önemli avantajlarıdır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*