Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Beyin Tümörüne Çare: Görüntüleme Teknolojileri

Beyin Tümörüne Çare: Görüntüleme Teknolojileri

Paylaş

Beyin Tümörüne Çare: Görüntüleme TeknolojileriBeyin tümörü ameliyatları esnasında uygulanabilen manyetik rezonans görüntüleme yöntemi MR ile tümörün tamamen alınıp alınmadığı anında saptanabiliyor.

Prof. Dr. Ersin Erdoğan
Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı

Beynin içinden kaynaklanan tümörlerin varlığında ve beyinde önemli yerlere yakın tümörlerde operasyon esnasında uygulanabilen manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ”MR” ile tümörün tamamen alınıp alınmadığı anında belirlenebiliyor. Yöntem, ameliyatta ne derece başarılı sonuç elde edilebildiğini, tümörün ne kadarının çıkarıldığını, ameliyatta girişime daha ne kadar devam edilmesi gerektiğini ortaya koyarken, hastanın tekrar ameliyat edilme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Beyin cerrahisi çok ciddi bir operasyondur ve mutlaka doğru tanı ile alanında uzman hekim tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesi gerekir.

Beyin cerrahisi alanında her geçen gün çok önemli adımlar atıldı. Beyin cerrahisine ilişkin yöntem ve uygulamalar Türkiye’de özellikle 1990’lı yıllardan itibaren arttı. Bununla birlikte beyin cerrahisi uygulama sayısı da yükseldi, ilerlemeler sayesinde ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar azaldı.

Hasta Ameliyat Masasındayken Ve Kafatası Açılmışken Mr Çekilebiliyor
Son yıllarda beyin cerrahisi üzerinde yürütülen önemli çalışmalar özellikle ameliyat esnasında kullanılan bazı teknolojik aletlerin beyin cerrahisinin güvenilirliğini daha da artırdı. Görüntüleme yöntemleri beyin cerrahisinde çok sık kullanılıyor, bunlar içerisinde özellikle Manyetik Rezonans Görüntüleme diye adlandırılan MR önemli bir yer tutuyor.

Manyetik Rezonans Görüntüleme; büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Beyin tümörlerinin saptanmasında en duyarlı yöntemdir.

Beyin cerrahisinde MR ile görüntüleme değişik şekillerde uygulanabilir. Beyin cerrahisine ilişkin operasyonlarda bu tip özel MR çekimi, ameliyathane içerisinde yapılabilir. Hasta ameliyat masasındayken ve kafatası açılmışken MR çekilebilir. Bu sayede, ameliyatta ne derece başarılı sonuç elde edilebildiği, tümörün ne kadarının çıkarıldığı, daha ne kadar devam edilmesi gerektiği anlaşılabilir.  Böylece, hastanın tekrar tekrar ameliyat olmasının önüne geçilir. Beyin tümörü cerrahisinde ameliyat esnasında MR ile görüntüleme ayrıca, cerrahın daha efektif olmasını sağlar.

Çıkarılan Lezyon-Tümör Miktarı Çok Daha Fazla Oluyor
Ameliyat sırasında MR ile elde edilen görüntüme ile yapılan operasyonlar, bu uygulanmadan gerçekleştirilen ameliyatlarla kıyaslandığında, yapılan çalışmalar, bu teknikle yapılan operasyonlarda çıkarılan lezyon-tümör miktarının çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu, çok önemli bir avantaj. Ameliyathane içinde hastaya uygulanan MR Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılabiliyor. MR manyetik alanla çalıştığı için ameliyathanede tüm sistemin buna göre düzenlenmesi gerekir. Cihazın kendisinin ve sistemin kurulması maliyeti artırır. Sistemin kurulması birkaç milyon doları buluyor. Kurulan sistem, ameliyathanede sürekli kalıyor. İki çeşidi bulunuyor. Biri düşük manyetik alan özellikli MR. Bu, ameliyathane içinde kullanılıyor. Diğeri ise yüksek manyetik alanı olan MR ve genellikle ameliyathane dışında tutuluyor, ayaktan tedavi olan hastalar için de kullanılıyor.

Özellikle beyin içinden kaynaklanan tümörlerin varlığında ve beyinde önemli yerlere yakın tümörlerde, operasyon esnasında MR uygulanabilir. Bu teknik, cerrah için önemli bir yol gösteridir. Asıl önemli olan cerrahın el becerisi, tecrübesi ve bilgisidir. Bu tip bir uygulama oldukça pahallı bir yöntemdir, ameliyathanenin biraz dışında bulunan MR’lardan da yararlanılabilinir. Bunda da hasta ameliyathanedeyken raylı bir kat üzerinden yandaki MR’a gidiyor. Beyin açıkken hemen MR’ı çekiliyor.

Cerrahi uygulama tamamlanmadan yapılan görüntülemenin ameliyat süresini biraz uzattır ancak bu şekilde ikinci bir ameliyat ihtimali ortadan kaldırılır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*