Anasayfa / Birden Fazla Kadın Tarafından Büyütülen Erkekler Daha Kolay Aldatıyor!

Birden Fazla Kadın Tarafından Büyütülen Erkekler Daha Kolay Aldatıyor!

Paylaş

cised_aldatan_erkekAraştırılan çarpıcı aldatma araştırması, eşini aldattığını itiraf eden 500 erkeğin yüzde 70’nin çocukluklarında birden fazla ve birbirinden farklı kadınlar yani anne türevleri tarafından büyütüldüklerini gösterir. Aldatmanın pek çok nedeni var… Ama cinsel terapistler aldatan erkeklerin çocukluklarındaki gizemli ve korkunç sırrı ortaya çıkardı.

Dr. Cem Keçe

Cinsel Terapist Uzm.

Çocuğa bakım ve sevgi veren her kadın anne gibidir. Hamilelik süreciyle başlayan ve doğum sonrası fiziksel temasla güçlenmeye devam eden anne-bebek ilişkisi ruhsal ve bedensel gelişim için oldukça önem taşır. Bilindiği üzere bir çocuğun ilk seveceği ve iletişim kuracağı kişi de elbette annesi olur. Bir annenin çocuğunu beslemesi, sevmesi, ilgi göstermesi, onunla konuşması, kısacası 0–3 yaş arasında onu hayata hazırlayacak davranışlarda bulunması, ileriki dönemlerde sevgi, bağlılık ve güven duygusu olarak ortaya çıkar. 0–3 yaş arası dönemde annenin sesi, kokusu, sıcaklığı, tutarlı davranışları ve hatta bakışları çocuğunu derinden etkileyebilir. Biz psikoterapistler anne kelimesini teknik bir terim olarak tarif ederiz ve çocuğa bakım ve sevgi veren kişi veya kişiler anlamında kullanırız. Özellikle çalışan annelerin tercih etmek zorunda oldukları bebek bakıcısı veya anne yerine geçen kişi modelleriyle (anneanne, babaanne, hala, teyze, görümce gibi) çocukluk dönemi içinden çıkılamaz bir hal alabilir.

Birden Fazla Kadın Tarafından Büyütülen Erkekler Daha Kolay Aldatır

Birden fazla kadın tarafından büyütülen erkekler daha kolay aldatır. Özellikle çalışan ebeveynlerin doğum sonrası izinlerinin yetersiz olması nedeniyle çocukları genellikle bebek bakıcılarıyla veya akraba kadınların yardımıyla büyür. Yani sosyal ve kültürel nedenlerden dolayı anne çocuğunun bakımını bir başka anne türevi olan kendi annesi, kayınvalidesi veya görümcesiyle paylaşmak zorunda kalabilir. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre, birden fazla ve birbirinden farklı fiziksel ve duygusal farklılıklar taşıyan anne türevleriyle büyüyen erkek çocukların ruhsal gelişimlerinde gelgitler ve bağlanma sorunları yaşanıyor. Örnek olarak sarışın-beyaz tenli bir anne ve esmer-koyu tenli bir kayınvalideyle, zayıf-siyah gözlü bir anne ve kilolu-renkli gözlü bir bakıcıylaveya soğuk-dokunmayı sevmeyen bir anne ve sıcak-daha çok dokunan bir babaanneyle bir arada büyümek buna örnek olabilir. Bu durumda çocuğun bilinç dışına bir fantezi yerleşebilir ve ileriki yaşlarda bu fantezi kendini evlilik ilişkisinde tekrar edebilir. Çünkü şu an ve şimdi; geçmişin bir tekrarıdır, zaman, mekân ve oyuncular değişse bile roller hep aynı kalır… Yani psikoterapistler tarafından yaşanan ilişkisel, ruhsal ve bedensel sorun ne olursa olsun, bu kişinin iç dünyasının dışarıya yansıyan sonuçları olarak kabul edilir. Kişinin yaşadığı tüm deneyimler, geçmişin bir tekrarı, geçmişe dayanan düşünce ve inançların bir ürünü olarak tarif edilir. Çünkü kişi büyüdüğünde, elinde ve farkında olmadan bilinçdışı olarak, çocukluğundaki yaşamının duygusal ortamını yeniden yaratma veya kurma eğilimi içinde olur. Bu eğilim gerçekte, iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış değil, sadece kişinin içindeki bilinç dışı bir yuva olarak tanımlanır. Erkek bu yuvada istemsiz ve kontrolsüz bir şekilde; bir kadınla olan bireysel ilişkilerinde annesiyle kurmuş olduğu ilişkileri ya da onların kendi aralarındaki ilişkileri yeniden yaratma, tercih etme şansı varsa, annesine benzeyen sevgili, eş ya da patron seçme, annesinin kendisine gösterdiği davranışları kendisine aynen uygulama (kendisini aynı şekilde suçlama ve cezalandırma), annesiyle hemen hemen aynı kelimeleri kullanma,  kendisini sevmeyi ve desteklemeyi aynı annesinin yaptığı şekilde yapma ve en önemlisi esmer bir eşe sahipken sarışın bir sevgiliyle birlikte olma gibi eğilimler içinde olabilir. Ancak bu birden fazla ve farklı özellikte kadınlar tarafından büyütülen her erkek için geçerli bir durum değil, istisnaları olabilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*