Anasayfa / Bu Parmakların Da Tadı Pek Güzelmiş

Bu Parmakların Da Tadı Pek Güzelmiş

Paylaş

Bu Parmakların Da Tadı Pek Güzelmiş, Dr. Nihal Çetin Turan, emme, parmak, sure, sekil, cocukParmak emme alışkanlığı karşısında anne babanın takınacağı en sağlıklı tutum, olayı telaşa kapılmadan sabırla karşılamak ve sürekli ilgilenip, uyarmaktan kaçınmak, baskı kurucu tedbir ve cezalar uygulanmamaktır. Ama zamanında terk edilemeyen parmak emme alışkanlığının, gelişmekte olan kas ve kemik yapılar üzerine basınç uygulayarak ciddi iskeletsel ve dişleri ilgilendiren deformitelere neden olduğunu da unutmamak gerekir….

Dr. Nihal Çetin Turan
Pedodontist

Bebeklerin doğuştan sahip oldukları en güçlü reflekslerden birisi emme refleksidir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin neredeyse hepsinde anne rahminde öğrenmiş oldukları parmak emmeye rastlanmaktadır. Parmak emme, çocuklarda 3-4 yaşlarına kadar zararsız bir davranış olarak izlenen bir olgudur. 
Bebeklerin parmak emmesi, çoğunlukla veliler tarafından açlıktan kaynaklanan bir refleks gibi yorumlanmaktadır. Oysa bu alışkanlık yüzde 80’ lere varan oranlarda beslenmeden bağımsız olarak izlenen yaygın bir davranıştır. Bebeklerde uyku ile parmak emme arasında yakın bir ilişki olduğu izlenmektedir. Uykusu gelen bebek, parmağını ağzına götürerek emme hareketine başlamaktadır. Sıklıkla başparmak emilmekte olup, diğer parmakların birisi ya da birkaçı da emilebilmektedir. 1 yaşındaki bebeklerin yüzde 50’ ye yakın kısmı parmaklarını emmektedir. 18-21. aylarda çocuklarda parmak emme, en yüksek seviyeye çıkmaktadır. Yeni dişlerin çıkma dönemlerinde, utanma ve sıkılma gibi zorluk yaşanan durumlarda parmak emmede artış izlenebilmektedir. Parmak emmenin 3,5- 4 yaş civarında terk edilmesi beklenmektedir. 2,5-3 yaşlarında çocukların devam eden parmak emme alışkanlığına, vazgeçirilmek için aile tarafından bazı çabalar devreye girince çocuk tarafından dirençle karşılaşılmaktadır.
“TELAŞ OUT, SABIR IN, ÖDÜL  OLEYYYY”
Parmak emme alışkanlığı karşısında anne babanın takınacağı en sağlıklı tutum, olayı telaşa kapılmadan sabırla karşılamak ve sürekli ilgilenip, uyarmaktan kaçınmaktır. 
Parmak emme alışkanlığı izlenen çocuklarda, alışkanlığın ortadan kaldırılabilmesi için aile tarafından, baskı kurucu tedbir ve cezalar uygulanmamalıdır. Ailelerin bu olumsuz müdahaleleri çocuklar tarafından dirençle karşılanmaktadır. Bu tür baskıcı ve eleştirici hareketler, uyum ve duygusal problemlerin ortaya çıkmasına ya da artmasına neden olmaktadır.
Çocukların isterse bu alışkanlığı yenebileceği inancını kazandırmak, alışkanlığı yenmek için çok iyi bir hatırlatıcıdır. Kendi kendini kontrol edebileceği fikri çocuklarda, alışkanlığı yenmek için istek uyandırmakta ve güvenlerini arttırmaktadır.
Ödüllendirme tekniği çocuklarda alışkanlığı terk etme arzusunu olumlu yönde harekete geçirmektedir. Çocuk parmak emmeden kaçındığı her haftanın sonunda ödüllendirilmeli ve her ay sonunda da daha büyük bir ödül verilmelidir. İstenmeyen bu alışkanlığın ortadan kaldırılabilmesi ancak çocuğun da bu çabaya katılması yolu ile mümkün olabilmektedir.
4,5-5 yaşlarındaki çocuklarda telkin etme yöntemi de oldukça etkilidir. 4-5 yaş ebeveyn hareketlerinin taklit edildiği bir dönem olduğu için, çocuğa bu hareketin bebekçe bir hareket olduğu ve büyüklerin bu hareketi  yapmadıkları anlatılmalıdır. Ayrıca parmak emerken hiç hoş bir görüntü oluşmadığının vurgulanması,bu dönemde dış görüntüye çok önem veren çocuklar açısından çok önemlidir.
“TIRNAK ÜZERİNE OJE SÜRÜLEBİLİR, ELDİVEN , ÇORAP GİYDİRİLEBİLİR”
Hatırlatıcı uygulamalar, alışkanlığı terk etmeyi kabul eden çocuklarda uygulanabilecek bir başka uygulamadır. Özellikle geceleri tırnak üzerine (doğrudan parmak üzerine değil) kötü tadı olan bir oje gibi bir sıvı sürülebilir. Gece yatarken hatta gerekiyorsa gündüzleri de eldiven  ya da çorap giydirilebilir. Zamanında terk edilemeyen parmak emme alışkanlığı, gelişmekte olan kas ve kemik yapılar üzerine basınç uygulayarak ciddi iskeletsel ve dişleri ilgilendiren deformitelere neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda, üst ön dişler öne doğru ilerleme (yelpaze şeklinde) gösterir ve alt ön dişler ise geriye doğru eğilir. Alt ve üst ön dişler arasında açıklık meydana gelir. Alışkanlık bırakılırsa bu açıklık kapanır ancak 3.5 yaşından sonra kalıcılık artar. Parmak emme alışkanlığı gece uyurken de devam ederse etkisi daha fazla izlenir ve bunun sonucunda üst çenede derinleşir, V şeklinde bir damak şekli meydana gelir.
Klinik muayenede çocuğunuzun diş hekimi, bu bulguların herhangi birini ya da  birlikte bir kombinasyonunu tespit edebilir. Parmak emme alışkanlığının tedavi planlamasında; çocuğun yaşı, emilen parmak sayısı, emme sıklığı,emme süresi, emme şekli, iskeletsel ve dişsel gelişim gibi bir çok faktör önem taşımaktadır.
Dişlerde meydana gelebilecek deformiteleri ve çocuğun gece parmak emmesini önlemek amacıyla denenen tüm yöntemlere rağmen sonuç alınamıyorsa, pedodontist’iniz çocuğunuza ağız içinde kullanılan alışkanlık kırıcı uygulamalar yapılmasını önerebilir.
Hangi yaklaşım seçilirse seçilsin mutlaka anne-baba tarafından çok kuvvetli bir psikolojik destek sağlanmalıdır. Çok ciddi durumlarda çocuk psikiyatristine başvurmak gerekebilmektedir.
Unutulmamalıdır ki; çocuğunuzun büyüme gelişimi boyunca pediatristiniz, pedodontistiniz ve çocuk psikiyatristiniz  çok önemli bir rol oynamaktadır!!!!

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*