Anasayfa / Cildiniz İçin Doğalı Seçin…

Cildiniz İçin Doğalı Seçin…

Paylaş

kadinHavaların soğuması ısıtma sistemlerinin kullanılmaya başlamasıyla yaşadığımız  ortamın nemi azalıyor, günlük yorucu ve tekdüze hayata dönüş, şehrin kargaşası, rüzgar, soğuk hava, cildimizin yıpranarak zarar görmesine ve kötü bir görünüm almasına sebep oluyor. Bütün bu olumsuz etkileri yok etmek ya da en aza indirmek için cildimize daha fazla özen göstermeli ve gerekli bakımları uygulamalıyız.

Dr. Erçin ÖZÜNTÜRK
Deri Hastalıkları Uzmanı

-Cilt temizliği hangi sıklıkla ve nasıl yapılmalıdır?

Cilt temizliği dendiğinde iki çeşit temizliği ele alabiliriz. İlki, her akşam günün yorgunluğunu cildimizden silmek için ve her sabah cildimizi dış etkenlere karşı korumak için yapmak zorunda olduğumuz, günlük cilt bakımıdır. Cildimizin yapısına uygun bir temizleyici, tonik ve nemlendiriciyle yapılmalıdır. Bu bakım cildimizde fazla birikim, siyah nokta, komedon oluşmadan cildimizin canlı olmasını sağlar. Bir diğer cilt temizliği ise, profesyonel ellerde yapılan derin cilt bakımlarıdır. Bu bakımlar da sorunlu olmayan ciltlerde her ay, sorunlu ciltlerde ise ilk ay her hafta, daha sonra her ay şeklide devam etmelidir.

-Cilt temizliğinde nemlendirmenin önemi nedir? Ürün seçiminde hangi içeriklere sahip ürünler tercih edilmelidir?

Cildin sürekli canlı ve parlak olmasının sebebi, hücrelerin kendini sürekli yenilemesinden kaynaklıdır. Yeni hücrelerin oluşması yavaşladığı an cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar. Yeni hücrelerin oluşması için kolajen, kolajen oluşması için de nem gereklidir. Kırışıklıkların oluşmaması için yani daha geç yaşlanmak için nemlendirme çok önemlidir. Kullanılacak nemlendiriciyi seçerken, eğer cildiniz yağlı ise su içinde yağ emülsiyonu içeren (yani yağı az suyu çok içeren),  iltihap önleyici, yağ bezi fonksiyonlarını düzenleyici maddeleri içeren ürünler seçmek önemlidir. Eğer cilt kuru ise yağ içinde su emülsiyonu içeren (suyu az, yağı çok içeren ürünler), cildi yumuşatan A ve B vitaminleri gibi maddeleri içermelidir.

-Yüz temizleme jelinin cilt sağlığındaki yeri hakkında bilgi verir misiniz?

Jeller, içeriklerinden dolayı cildi derinden temizleyen ürünlerdir. Benim önerim günlük cilt bakımlarında temizleyici olarak jel yerine süt kıvamındaki temizleyicileri kullanmak ve haftada 3-4 kez de temiz cildi jelle temizlemektir. Böylece jel sayesinde derinlemesine bir temizlik elde ederken, cildin koruyucu mantosuna da zarar vermemiş olursunuz.

-Cilt tipine uygun ürün seçimi, doğru bakım açısından ne kadar önemli?

Yağlı, kuru ve karma ciltler mutlaka cilt tiplerine uygun ürünler kullanmak zorundadırlar. Yağlı bir cilt, rastgele bir ürün kullandığında, cildin yağını artırıp gerginliği alan bir ürün kullanırsa, zaten yağlı olan cildi, kısa sürede komedon ve ardından aknelerle bezenecektir. Veya tam tersi kuru bir cilt, yağı yok eden bir ürün kullanır ise, var olan ancak yeterli olmayan yağı da yok ederek, acı veren bir gerginliğe sebep olacaktır. Bu nedenle cilt bakım ürünleri edinmeden önce, bir dermatoloji uzmanı kontrolu altında cilt analizi yaptırmak ve ardından onun önerisi dahilinde ürün kullanmak çok önemlidir.

Cilt sağlığında potasyum, calsiyum, sodyum, demir, alüminyum, magenzyum bileşenlerinin oynadığı etkin rolleri açıklayabiliriz?

Bu maddeler cilt için son derece yararlı maddelerdir. Kalsiyum sadece güzel bir cilt için değil güçlü saç ve tırnaklar için de gereklidir. Saç dökülmesini ve tırnak kırılmalarını önler. Süt, peynir, yoğurt, brokoli, lahana ve portakal suyunda bulunur. Potasyum cilde nem kazandırarak kurumasını engeller. Böylece kırışıklıkların oluşmamasını sağlar.  Kırmızı ve beyaz et, balık, süt, bamya, muz, domates, dolmalık biber ve portakalda bulunur. Sodyum, pH düzenlemesinde etkin rol oynar. Demir kandaki oksijen akışını sağlar. Et, tahıllar, yumurta, kabak çekirdeği, kepek ve ıspanakda bulunur. Alüminyum, ter bezleri üzerine etkilidir. Magnezyum, hücresel elemanların daha sağlıklı olmasını sağlar.

-Kullandığımız bakım ürünlerinde, ürün yapısının kimyasal ağırlıklı olması yerine doğal içerikte olması elde edilecek sonuçlar açısından ne gibi farklılıklar yaratabilir?

Kimyasal ağırlıklı ürünler, sentetik aşındırıcılar içerir. Granüllü veya partiküllü diye adlandırılabilen bu ürünler, ciltle temas ettiklerinde cilt yapısındaki hücreleri çizerek, hücrelerin oksijen kaybına ve zamanla ölmesine sebep olur. Bu her bakımda giderek sağlıklı hücrelerin azalması anlamına gelir. Dolayısıyla kolajen azalır, cilt önce sağlıklı görünümünü kaybeder ve sonra kırışıklıklar oluşmaya başlar. Günümüzde nanoteknolojik bitkisel ürünler bulunmaktadır. Derinin en alt tabakasına kadar rahatlıkla inebilen bu ürünler, hücrelere herhangi bir zarar vermeden derinlemesine bir bakım sağlayabilirler. Bu nedenle bitkisel ve doğal hatta kil içeren ürünler, cilt bakımında tercih edilmesi gereken ürünlerdir.

-Cildimize uygun ürünler kullanılmadığında ortaya çıkan problemlerin çözümleri nelerdir? (Kimyasal ürün kullanımı sonucunda akne, sivilce ve kızarık oluşumu )

Yanlış kozmetik ve cilt bakım ürünleri sonucu oluşan problemler için, bir deri hastalıkları uzmanı ile görüşülmesi gerekir. Çünkü artık konu, kişinin müdahale edebileceği boyutların dışına çıkmıştır. Oluşan akneler veya aşırı gerginlikler, çeşitli ilaçlar, kremler, merhemler ve ardından doğru bakım ürünlerle sorunlar ortadan kalkar. Doğal ürünler hatta kil tercih edilebilir.

Yalnızca yüz değil, saç derimizin de sağlıklı olması için neler yapılabilir? Nasıl ürünler kullanmak gerekir?

Günlük yaşamdaki hava kirliliği ve stres, ayrıca beslenme bozukluğu, mevsimsel değişiklikler, kalitesiz ürün kullanımı ve hormonal etkiler gibi farklı sebeplerden oluşan saç sorunlarını çözmek için içinde deterjan ve kalitesiz kimyasal madde içeren ürünlerden kaçınmalıyız. Antiinflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özellikli maddeler içeren, saçın yaşam evrelerini düzenleyen, saçlarda doğal kolajen oluşumunu tetikleyen,  toksinden arındıran maddeler veya bitkisel karışımlardan faydalanılabilir.

-Cilt temizliği ile cilt bakımı arasında ne gibi farklılıklar vardır? Bu iki işlemi gerçekleştirirken nelere ve hangi ayırımlara dikkat etmeliyiz?

Cilt temizliği kişinin kendi kendine de yapabileceği  bir temizliktir. Daha önce de bahsettiğim gibi, genelde 3 aşamadan oluşur. Temizleme, tonikleme ve nemlendirme. Her sabah ve akşam yapılır. Bakım ise, daha detaylı bir temizleme işlemi anlamına gelir. Bakım da, çeşitli ampüller ve maskeleri de içerir. Bu maskelerin bir süresi ve kullanım şekli vardır. Bunları ancak uzman estetisyenler ve dermatologlar bilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla