Anasayfa / Estetik ve Güzellik / Cildiniz Sonbahara Hazır mı?

Cildiniz Sonbahara Hazır mı?

Paylaş

Yazın güneş ışıklarından olumsuz etkilenen ve yeterince korunma sağlanmamış ise donuk- kuru görünüme bürünen cildi, sonbahar ardından kış mevsimine hazırlamak gerekir. Ciltte oluşan ölü derilerin temizlenmesi, dengeli beslenme, bol su içme, spor ve pozitif enerji cilt sonbahara hazırlanırken çok önemlidir.

Dr. Erçin Özüntürk

Dermatolog

Cilt tüm vücudu kaplayan bir organ olduğu için mevsim geçişlerindeki bakımı sağlık açısından son derece önemlidir.Yararlı etkileri yanında güneşin zararlı etkileri de çok fazla olduğu için güneş mevsimi başlamadan korunmak gerekir. Eğer cilt yazın sağlıklı bir şekilde korunmamışsa lekelerin çok ciddi bir şekilde arttığı fark edilir. Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişiklikleri de vücudun savunma mekanizması cildi olumsuz yönde etkiler. Gerekli sağlık önemleri alınmadığı takdirde cilt anormal derecede kurur ve lekelenmeler görülür.

Cildi mevsim geçişlerine hazırlamak için yapılması gerekenler:

-Sonbahara girerken ölü hücrelerin temizlenmesi gerekir. Güneşten korumak için yaz mevsiminde çok fazla ürün kullanıldığı için ciltte ölü hücreler oluşur. Çünkü cilt temizliği insan sağlığı açısından çok önemlidir. Temizlik cilt özelliği ve yaş dikkat alınarak yapılmalıdır. İşlem esnasında sadece ölü hücreler temizlenir. Cildin altında bulunan gözenekler açılarak sağlıklı görev yapması sağlanmalıdır. Leke varsa kuruluk ortadan kaldırılmalıdır. Peeling adı verilen bazı soyucu işlemlerle birlikte temizlik yapılırsa lekeler ortadan kalkabilir. Özellikle ergen kişilerdeki sivilceleri yaz güneşi ışınları baskılar, yağ bezelerinin üzerine uyguladığı baskı kalkınca –yani sonbaharda- sivilceler artış gösterir. Güneşin deriyi kurutması sonucu ergenlik sivilceleri de ortaya çıkmaya başlar. Sivilce şikayeti olan kişilerin mevsim geçişlerinde mutlaka uzman eşliğinde önlem almaları gerekir. Çünkü sivilce yaş, cilt ve görüntü değişikliğine göre farklılık gösterir ve farklı tedavi gerektirir. Sonbaharda da güneş yaz mevsimindeki gibi dik olmasa da yine korunmak gerekir.

Sabah akşam cilt temizliği sağlık açısından çok önemlidir. Sabah akşam sabun haricinde temizleyicilerle temizlik yapılmalıdır. Kuru ciltte sabun kesinlikle kullanılmamalıdır.

-Bol bol su içmek her mevsim cilt için çok önemlidir. Ancak mevsim geçişlerinde çok daha önem kazanır. Mevsim değişiklerinde cilt direncini artırmak için bol su içmek, ciltteki zararlı maddeleri uzaklaştırır, daha sağlıklı cilt hücreleri oluşması için ortam oluşturur. Alkalen özellikleri olan su tercih edilmeli, sabah güne su içerek, akşam yatarken ılık bir bardak suyu içerek gün sonlandırılmalıdır. Bu doğu tıbbın da özellikle sağlıklı bir bedene sahip olmak için çok önemlidir. Su gün boyu 1.5-2 litre masanızın üstündeki bardaktan yudum yudum -tıp ki hafif yağmurun toprağı beslemesi gibi- içilmelidir. Bir sel baskını gibi içilen su olumlu etkileri de alır götürür.

-Güneş insanı mutlu eden melatonin denen hormonun salgılanmasına neden olur. Aslında bu hormon geceleri salgılanır. Güneşli havada daha enerjik oluruz. Güneşle D vitamini sentezlenir. Bilimsel çalışmalar D vitamini sentezi için saatlerce güneş altında kalmak gerekmediğini ortaya koymaktadır. D vitamini sentez edebilmek için yapılan çalışmalar avuç içi derisinin sadece 10 dakika güneşlenmenin yeterli olduğunu ispatlamıştır.

-‘Bronz ten güzeldir’ algısı YANLIŞ’ tır. Medyanın oluşturduğu yanlış izlenim nedeniyle yıllar önce ‘bronz ten daha güzel’ diye bir yaklaşım oluştu. Aslında bu algıyla deri sağlığı zarar görüyor, gerçek görüntüyü ortadan kaldırıyor. Yerde çöp varken kar yağdığında ortadan kalkan görüntü gibi, cilt de koyulaşınca var olan tüm görüntüler suni olarak örtülür. Güneş ışıklarının etkisi gittiğinde bronz tenden açılır, derideki hoş olmayan görüntüler tekrar ortaya çıkar. Bu nedenle deriyi en iyi şekilde korumak gerekir. Özellikle 3 yaş altındaki çocukları direk güneş ışıklarından korumak gerekir. Değişik dalga boylarına göre isimlendiren ultraviyole ışınları genetik yapıyı bozar, 3-6 yaş arası çocukları direk güneşe maruz kalınırsa kansere yatkınlık artar.

-Dengeli beslenmek de cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Meyve ve sebzeler mevsimle birlikte değişir. Dengeli beslenmeye, öğünleri kaçırmamaya özen gösterilmelidir. Az ve sık yenmeli, kan şekeri belirli bir düzeyde tutulmalıdır ki salgılanan iç bezler görevini yapabilsin.

-Mutlaka spor yapmalı imkan varsa sabah en az 40 dakika yürüyüşe çıkılmalıdır. Sabah aç karnına en az 40 dakika tempolu yürümek, cilt ve genel vücut sağlığı çok önemlidir. Genel vücut sağlığında kan dolaşımı, kanın da daha fazla oksijen taşıyabilmesi için temiz hava gereklidir. Vücut ne kadar çok oksijen alırsa, kan o derece güçlenir. Bacakların içinde kanın geri kaçmasını önleyen damarların kapakları var. Bu kapakların aşınması varise neden olur. Yürüyüş sırasında bu damarların üzerine egzersiz yapıldığı için kanın dolaşması sağlanır. Varisin düşmanı yürümektir. Yürürken meditasyon yapılır, duş alarak rahatlama sağlanır. Yürüyüşten önce bir bardak su içerek aç karnına yürüyüş yapılmalıdır.

-Pozitif enerji ile dolu olun. Pozitif olan kişi mutludur, cildi de pırıl pırıl parlar, güzel görünür.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*