Anasayfa / Estetik ve Güzellik / Cilt Bakımı Neden Yapılmalı?

Cilt Bakımı Neden Yapılmalı?

Paylaş


Sağlıklı bir cilt için düzenli cilt bakımı yaptırmak leke, kırışıklık, sarkma gibi problemleri minimuma indirmek önemli. Hava şartları, beslenme bozuklukları, sigara, makyaj gibi etkenler cilt bakımını daha da önemli kılıyor.

Elif Danışman Damar

Güzelik Uzmanı

Cilt bakımına 20’li yaşlardan itibaren başlanmalıdır. Böylece yaş ilerledikçe düzenli cilt bakımı yaptırılarak ciltte oluşabilecek olumsuzluklar da önceden önlenmiş olur. Bakım yaparken cildin yapısına, yaşına göre cilde doğru ürün kullanılması gerekli. Bu nedenden dolayı kozmetik ürünler değil medikal ürünler tercih edilmelidir. Cilt bakımındaki asıl amaç cildin temizliği ve sağlığını korumaktır.

Cildimiz 28-30 günde bir kendini yeniler, ölü hücreler cilt yüzeyine itilerek ciltte kalır. Mat bir görünüm oluşturduğu gibi siyah nokta, sivilce ve akne oluşumuna da neden olabilir. Cilt bakımın ile bu ölü hücreler, siyah noktalar ciltten uzaklaştırılarak derinlemesine temizlenme sağlanmış olur.

Temizleme, peeling, ozon, oksijen buhar, komedin temizliği, maske, serum, krem cilt tipi ve ihtiyacı göz önünde bulundurularak kombinlenir. Cilt bakımı yaptırmadan önce cilt alerjik mi, kuru mu, yağlı mı, hassas mı belirlenmelidir. Öncelikle cilt tipi analiz edilmeli daha sonra uygulama yapılmalıdır.

Cilt tipleri

 

  • Normal Cilt: Gözenekleri kapalı, lekesiz ve problemsiz cilt.
  • Karma Cilt: Alın burun ve çene yağlıdır, yağlı olan kısımlarda açık gözenekler bulunabilir yanaklardaki gözenekler ise kapalıdır.
  • Kuru Cilt: İnce bir üst deriye sahiptir. Gözenekleri ufak ve kapalı, fakat yağ salgılanması normalin altında olduğu için cildin görünümü mattır. Cilt gergindir fakat en büyük dezavantajı daha çabuk kırışabilecek olmasıdır.
  • Yağlı Cilt: Görünümü parlak ve yağlı gözenekleri açık cilt tipidir. Gözeneklerin içi genellikle siyah noktalı ve sivilceli olabilir.

Düzenli cilt bakımı ve kit bakımların yanı sıra ev bakımları da ihmal edilmemelidir. Uzman tarafından önerilen ev ürünleriyle cilt bakımı desteklenmeli ve devamlılığı sağlanmalıdır. Sağlıklı ve temiz bir cilt için cilt bakımı ihmal etmeyin ve cildinizi önemseyin.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla