Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Çocuğunuz Bitlenmesin Okuldan Bit Getirmesin…

Çocuğunuz Bitlenmesin Okuldan Bit Getirmesin…

Paylaş

 

Duygu YILMAZ Eczacı Duygu YILMAZ Eczacı Okulda çocukları bekleyen küçük riskler vardır. Bunlardan biri de bitlenme olasılığı. Baş bitleri, ayırt etmeden tüm çocuklara bulaşabiliyor. Bu yüzden onlarla mücadele etme yollarını öğrenmemiz gerekiyor.

Duygu YILMAZ

Eczacı

 

Böcekler sınıfından kanatları olmayan bir tür parazit olarak tanımlayabileceğimiz baş bitleri, 2-3 saatte bir kafa derisinden kan emerek beslenirler ve kısa süre sonra yumurtlayarak çoğalmaya başlarlar. Beslenirken kafa derisinin kaşınmasına neden olurlar. Bu yeri kaşımaksa kafa derisinin tahriş olmasına, iltihaplanmaya, şişliğe, ağrı ve kızarıklığa neden olabilir. Dişi bitler, yaklaşık 30 gün yaşar ve bu süre içinde 150-300 arası yumurta (sirke) bırakır.

Nasıl bulaşır?

Okulda çocuklar birbirleriyle yakın temas halinde olurlar. Özellikle teneffüslerde oyun oynarken birbirlerinin kişisel eşyalarını kullanabilir ya da birbirleriyle baş teması kurabilirler. İşte bu bitlerin tam da beklediği andır. Çünkü bitler, en fazla baş temasıyla bulaşır.

Bitlenmenin en önemli belirtisi nedir?

Bitlenen çocuk, sık sık başını kaşımaya başlar. Eğer çocuğunuz başını sürekli kaşıyorsa bitlendiğinden şüphelenmeniz gerekir. Bu arada çocuğunuzun yakın temas halinde bulunduğu kardeşlerine, eşinize ve size de bulaşmış olabilir. Bitler kolay beslenebilmek için özellikle kulağın arkasındaki ve ensedeki bölgeleri seçerler. Çocuğunuzun bitlendiğini düşünüyorsanız ilk önce bu bölgeleri kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda bit yumurtalarını (sirke) görebilmek için saç tellerini de iyice kontrol etmeniz gerekir. Saç tellerinde bulduğunuz yumurtanın canlı olup olmadığını iki tırnağınızın arasında sıkarak anlayabilirsiniz. Canlı yumurtalar sıkıldığında çıtlar.

Temiz saçlar bitlenmekten korur mu?

Ne yazık ki saçlarını sürekli yıkıyor olmanız ve çocuğunuzu okula temiz saçlarla göndermeniz onu bitlerden korumak için yeterli değil. Çünkü bitler için saçların kirli ya da temiz olması çok fazla bir anlam ifade etmez. Bu yüzden bitin bulaşamayacağı saç yoktur diyebiliriz. En temiz insanlar bile bitlenebilir. Tarihte, Avrupa’da kraliyet ailesindeki çocukların bile bitlendiği görülmüştür. 

Okullarda hangi önlemler alınmalı?

Öncelikle her veli ve öğretmenin, çocuklarının ve öğrencilerinin bitlenebileceği ihtimalini düşünmesi gerekiyor. Dolayısıyla tüm veliler ve öğretmenler, çocukları birbirlerinin kişisel eşyalarını kullanmamaları için sık sık uyarmalı. Ayrıca öğretmenler, belirli aralıklarla öğrencilerin saçlarını kontrol ederek bitlenen öğrenci varsa tespit etmeli ve velilerine gerekli bilgileri vererek paniklemelerini önlemeli. Öte yandan, bitlenen çocuğun saçlarının temizlenmesinde kullanılacak ilacın seçimi de büyük önem taşıyor. Bugün eczanelerde farklı türlerde birçok bit ilacı bulmak mümkün. Bunlardan bazıları sprey bazıları ise şampuan şeklinde… Ancak kimyasal böcek ilaçlarının etkileri, özellikle son yıllarda İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede tartışma konusu. Bitlerin kimyasal böcek ilacı içeren ürünlere karşı direnç geliştirdikleri ve bu durumun da ilaçların etkisini azalttığı ifade ediliyor. Bununla birlikte farklı etki yollarını kullanan ilaçlar da bulunuyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*