Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Çocuğunuzun Büyümesi İçin Süt İçirin!

Çocuğunuzun Büyümesi İçin Süt İçirin!

Paylaş

Prof. Dr. Neriman İnançSağlıklı bir yaşam sürmek için hangi yaşta olursa olsun her gün düzenli olarak yeterli miktarda süt içilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde günde içilen 2 bardak sütün gelişimi hızlandırdığını ifade ediyor.

 

Prof. Dr. Neriman İnanç

Erciyes Ün. Sağlık Bil. Fak.

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başk.

Gelişme çağındaki çocukların yeterli miktarda süt içmesi halinde büyümeleri de hızlanıyor. Uzmanlar, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde günde 2 bardak süt içmenin sağlıklı gelişim açısından çok önemli olduğunu vurguluyor.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için hangi yaşta olursa olsun, her gün düzenli olarak ve yeterli miktarda süt içilmesi gerekiyor. Süt sadece çocukluk ve gelişme dönemlerinde değil,  her yaşta içilmesi gereken bir besindir. Ancak gelişme çağında sütün önemi daha da artıyor. Sağlıklı bir vücudun temellerinin atıldığı bu dönemde içilen sütler gelişimin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasında önemli rol oynar. Bu nedenle çocuklarınıza günde 2 bardak süt içirin. Sağlığa zararlı açık süt yerine, güvenli ve sağlıklı ambalajlı sütü tercih edin.

Ergenlik döneminde çocuğun hem boyu uzuyor hem de kilo artışı fazlalaşıyor. Hücreler çoğalmaya ve yeni işlevler üstlenmeye başlıyor. Bu da çocukların besin gereksinimini artıyor. Bu nedenle gelişme çağındaki çocukların artan besin gereksinimi karşılamak için süt önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Protein, kalsiyum, fosfor gibi besin öğeleri ile B2, B6, B12 ve A vitaminlerinin çoğu sadece sütte bir arada bulunuyor.

 

Sağlıklı bir yaşam sürmek için hangi yaşta olursa olsun her gün düzenli olarak yeterli miktarda süt içilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde günde içilen 2 bardak sütün gelişimi hızlandırdığını ifade ediyor.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*