Anasayfa / Çocuğunuzun Göz Muayenesini Yaptırdınız mı?

Çocuğunuzun Göz Muayenesini Yaptırdınız mı?

Paylaş

cocugunuzun-goz-muayenesini-yaptirdiniz-miTürkiye’de her üç çocuktan biri uzak veya yakını görmede problem yaşıyor. Çoğu kez de ilk göz sorunları okul sıralarıyla tanıştığı dönemde ortaya çıktığı için bu durum çocukların ders başarısının düşmesine dahi sebep olabilir. Peki siz çocuğunuzun göz muayenesini yaptırdınız mı?

Opr. Dr. Tülay Kılıç

Göz Hastalıkları Uzmanı

Çocuklardaki uzak veya yakın görme sorunları okul başarısını etkiler. Başarısızlığın nedeni iyi görememek olabilir. Aileler bazen çocuklarının okuldaki başarı seviyelerinin düşük olmasının nedenini öğrenme yeteneklerinin düşük olmasına bağlayabilir. Oysa sorun, bir göz rahatsızlığından kaynaklanıyor olabilir. Çocuk iyi göremediği için derslerinden geri kalabilir. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında çocuk okulda tahtayı iyi göremez. Numaralar arasında fark varsa bu durum baş ve göz ağrısına neden olabilir. Bunun sonucunda da çocuğun derse olan ilgisi ve konsantrasyonu azalır.

16 yaşına kadar düzenli kontrol şart

Okul öncesi yapılacak basit bir göz muayenesi ile mevcut görme azlığı problemi ve tetikleyebileceği durumlar erken tespit edilebilir. 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için; doğumdan hemen sonra, ilk bir yaş, iletişimin kurulabildiği ve görmenin alınabildiği 2-4 yaş içerisinde, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.

Gözünün bozuk olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocukların gözlerindeki bozukluğun belirtileri:

  • Göz kayması, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak.
  • Bir gözü kapayarak bakmak, gözlerini kısarak bakmak.
  • Çok yakından okumak, okuduğu satırı atlamak.
  • Televizyonu yakından izlemek.
  • Aktivitelerde düşük performans, baş ağrısı, dalgınlık.
  • Başı bir yana eğerek bakmak.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*