Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Çocuk, Zayıf Karneyle Sinyal Verir

Çocuk, Zayıf Karneyle Sinyal Verir

Paylaş

Sömestr tatili ve ara karnelerin alınması sürecinde uzmanlar uyarıyor; karne sadece çocuğun değil hem çocuğun, hem ailenin, hem okulun değerlendirmesidir. Bu nedenle sorumluluk da sadece çocuğun değil, çocuk-aile ve okulun performansıdır.

Uzman Klinik Psikolog Aynur Sayım

Karne çocuğun gelişim değerlendirmesi; genetik özellikler ve psikososyal etmenlerinin göstergesidir. Yarıyıl boyunca çocuğun öğrenme, duygusal ve sosyal gelişim ve uyumunun somut göstergesidir. Her çocuğun doğuştan getirdiği zeka, dikkat ve öğrenme kapasitesi gibi bir donanımı var.

Zayıf karnenin üç nedeni var!

Çocuğun kendisi kaynaklı nedenler, aile kaynaklı nedenler ve okul-çevre kaynaklı nedenlerdir.

Psikiyatrik rahatsızlıklar başarıyı etkiliyor

Akademik başarıyı etkileyen nedenlerden ilki çocuktan kaynaklı birtakım psikiyatrik rahatsızlıklar ve öğrenme kapasitesidir. Zeka engeli, zekanın sınırda veya yüksek olması, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), özel öğrenme güçlüğü, davranım bozukluğu, sosyal fobi, fiziksel engel gibi faktörler çocuğun akademik başarısını etkileyebilir.

Ailedeki sorunlar da başarıyı etkiliyor

Notların zayıf olmasında etkili olabilecek diğer faktör aile kaynaklı nedenlerdir. Aile içi iletişim sorunları, boşanma, kayıp, travma, ailede süreğen hastalıklar, kardeş doğumu, kardeşle ilgili sorunlar, ev-şehir-okul değişimi ve iflas gibi durumlar çocuğun başarısını etkileyebilir.

Okul-aile iş birliğinin yeterince sağlanamaması etkili olabilir

Okul-çevre kaynaklı nedenler de zayıf karnenin nedenleri arasında yer alır. Okul değişimi, çocuğun bireysel farklılığına yönelik rehberlik yapılamaması, okul-aile iş birliğinin yeterince sağlanamaması, öğretmen kaynaklı nedenler, travma yaşantısı gibi etkenler de okul başarısını etkiler.

Karne çocuğun gelişim sürecine ilişkin bir değerlendirme belgesidir, kırık notların sorumluluğu sadece çocuğun değildir. Sorunların oluşması zaman alır, zayıf karneye kadar bu sinyalleri çocuk ve notları vermiştir.

Yardım alınmalıdır …

Sorunların oluşması zaman alır, zayıf karneye kadar bu sinyalleri çocuk ve notları vermiştir. Bu aşamaya gelmeden yardım alınması tercihimizdir. Fakat her zaman her şekilde bir çözüm vardır. Bir çocuk-ergen psikiyatristi ve çocuk-ergen alanında çalışan psikolog yardımı alınmalı ve bir program yapılmalıdır.

Aileler hemen önlem almalı

Kırık notların sorumluluğu sadece çocuğun değildir.

Çocuğu kötü karneden dolayı cezalandırmak, yargılamak-kıyaslamak, sorunu çözmeyeceği gibi çözümü daha da zorlaştırır.

Bu durum, bir aile değerlendirmesini gerektirir.

Aile, okul ve öğretmenle iş birliği halinde olmalıdır.

Sorun varsa bir sene boyunca beklemek yanlış bir tutumdur, hemen önlem alınmalıdır. Bir çocuk-ergen psikiyatristinin değerlendirmesi gereklidir.

Çözüm gecikirse çocukta tabloya eşlik eden başka davranış sorunları ve psikiyatrik, psikolojik durumlar görülebilir. Depresyon, alt ıslatma, içe kapanım, agresivite, uyum sorunları, uyku-iştah sorunları ve okul reddi gibi.

Tatilde çocuğunuzu zorlamayın

Çocuğun zekası, dikkati değerlendirilmeli, kişilik analizi yapılmalı, aile tutumları incelenmelidir. Çocuk, bir dönem boyunca başaramadığını iki haftalık tatilde başaramaz. Çocuğu zorlamamak, çözüme yönelik eyleme geçmek, en doğru yaklaşım olacaktır. Çocuktan tatilde sıkı çalışma programı uygulamasını beklememek ancak özel eğitimle desteklenmesi gereken bir durum varsa, bir eğitici rehberliğinde ek çalışma yapılması uygun olabilir.
Bu sorunların çözümü için okulda neler yapılmalı?

Çocuk-aile-okul işbirliğinin düzenli ve etkileşim halinde yapılması, ortak kararlar ve yaklaşım benimsenmeli. Okul kaynaklı sorunlar var ise, idare ve rehber öğretmenle çalışılarak sorun çözülmeli.

Çocuk kaynaştırma öğrencisi ise (özel yaklaşım ve program gerektiren öğrenci) bireysel yapılan programla desteklenmeli ve takibi yapılmalıdır.

Öğretmenlere yönelik bilgilendirici seminer, eğitim programları zenginleştirilmelidir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*