Anasayfa / Bebek ve Çocuk Sağlığı / Çocukları Fazla Övmek Zararlı mı?

Çocukları Fazla Övmek Zararlı mı?

Paylaş


Hollanda’nın Amsterdam Üniversitesindeki bilim insanlarının, 7-11 yaş arası çocuklara yönelik yaptıkları araştırma, anne-babası tarafından sürekli olarak övülen çocukların, “Narsist” olma riskini arttırdığını ortaya koydu.

Dr. R. Sabri Yurdakul

Psikiyatrist

Çocukları takdir etmek ve onların olumlu özelliklerini öne çıkarmak özgüvenlerini arttıran bir davranıştır. Sevilen ve takdir edilen çocuklar kendilerini daha iyi hisseder, “Ben yapabilirim, başarabilirim” diyerek farklı konularda deneme cesaretini gösterir ve yapamam, edemem diye düşünmedikleri için geri çekilmez. Ancak her işte olduğu gibi övgü konusunda da aşırıya gidildiğinde ters teper, bu sefer içi boş bir özgüvenle kendi değerini abartıp diğer insanları küçük görerek narsistik bir kişilik yapısı geliştirir. “Ben zekiyim, zeki insanların başarılı olması için ders çalışmasına gerek yok” diyerek ders çalışmayabilir, bir yere kadar zekası ile başarılı olsa da zekanın yetmeyip çalışmanın gerektiği durumlarda ise performansları düştüğü için başarısız olacaklardır.

Çocuklarınızın Zekâsını Değil Davranışlarını Övün

Bir başka araştırmada da zekâsı övülen çocuklarla, çalışma gayreti övülen çocukların karşılaştırıldığında, çalışma gayreti övülen çocukların daha başarılı olduğu, zekâsı övülen çocukların ise başarısının daha geride kaldığı gözlendi. Bunun da nedeni zekânın bir yere kadar yetip bir yerden sonra yetersiz kalması, bununla birlikte gayretin övülmesi ise çabayı arttırıcı özelliği olduğunu için çabayı artırır. Her şeyin dozunda olması gerekir.

Övgü zeka, güzellik, yetenekler konusunda olabilir. Övgülerin özgüven arttırıcı etkisi vardır. Ancak bu etki belirli bir yere kadar olumlu tesir ederken bir yerden sonra bu övgülerin doğruluğu konusunda çocuklarda kaygılar başlamaktadır. Bu kaygıları doğru çıkaran deneyimler de olursa bu sefer aksi tesir yaratmakta ve özgüven kaybı yaşanmaktadır. Örneğin müziğe yeteneği olduğunu düşündüğümüz çocuğumuz bu yeteneği çok desteklendiğinde bir süre başarılar elde edecek bir süre sonra ise “Ya başarısız olursam, ya kimseler beğenmezse” diyerek kaygı duyup müzik aleti çalmak istemeyecektir. Bu da sonuçta onu müzikten uzaklaştıracak ve enstrümanı çalmayı bırakabilecektir. Sonuçta çocuklarımızı överken dikkatli olmalı, aşırıya kaçmamalıyız. Övgünün doğal yeteneklerden daha çok çalışma ve başarma gayretine yönelik olmasına dikkat etmeliyiz. Zekânın ve yeteneklerin sonu vardır ama gayretin sonu yoktur.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla