Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / D Vitamini İçin Saatlerce Güneşde Kalmayın

D Vitamini İçin Saatlerce Güneşde Kalmayın

Paylaş

D Vitamini İçin Saatlerce Güneşde Kalmayın,Dr.Canan Savaş İyigün Dermatoloji Uzmanı,Dr.Canan Savaş İyigün,güneşten korunmak, güneş cilt kanseri,sedef, egzama,katarakt,deri kanseri,çocuk güneşten korunmaGüneşin sıcak yüzünü  göstermeye başladığı bu günlerde, tedbirlerimizi de artık yavaş yavaş almamız gerekiyor. Özellikle eller, yüz ve kolların 15-20 dakika güneş alması sonucu vücudumuz yeteri kadar D vitamini depolayabilir.
Dr.Canan Savaş İyigün
Dermatoloji Uzmanı

İnsanlar güneşli dönemlerde kendilerini daha iyi hissederler. Güneşli havalar psikolojik rahatlama, canlılık getirir. O yüzden güneşi severiz. Özellikle de güneşin ve denizin olduğu  bir yaz tatili hepimizi  mutlu eder. Pozitif temas hoşlanılan bir duygudur. Güneş ışığının tende yaratttığı ısı da dokunma hissi verir ve bizi rahatlatır. Güneş ışınları özellikle D vitamini üretimi ve dolayısıyla kemiklerimiz üzerine  etkilidir. Ancak güneşlenmenin  bu faydası  için cildin küçük alanlarının (yüz, eller,kol gibi) kısa süreli güneşe  maruziyeti (15-20 dakika) yeterlidir. Ayrıca D vitamini doktor kontrolunde ek olarak da kolaylıkla alınabilir. Bu nedenle çocuk ve yaşlılar için daha da önemli olan D vitamini yapımı için saatlerce güneşte kalmamız ve derimizin zarar görmesi gerekmez.
“Güneş Işınları Sedef Ve Ekzemaya İyi Gelir”
Yapay ve doğal güneş ışınları sedef ve ekzema gibi bazı deri hastalıklarının da iyileştirilmesinde yardımcı olur. Bu amaçla kullanımı da mutlaka doktor kontrolunde olmalıdır. Uzun vadede yan etkiler oluşturabilir. Sedef ve ekzema hastaları mutlaka doktor kontrolünde ne kadar ve hangi zaman aralığında güneşleneceğini doktora danışmalıdır. Güneş ışınlarının  yan etkileri  bronz tenin cazibesine kapılıp fazla dikkate alınmamakla birlikte bazen çok ciddi sonuçlar oluşturabilir. Güneşin bazı  yan etkileri hemen ortaya çıkar. Özellikle beyaz tenli kişilerde dikkatsiz güneşlenmeler sonucu güneş yanıklarına sık rastlanır. Güneşe hassasiyet yaratan bazı ilaçların (doğum kontrol hapları gibi) kullanımı bir takım reaksiyonlara neden olabilir. Yine bazı deri hastalıkları güneşle şiddetlenebilir.
“Uzun Vadede Güneş Gözde Katarakt Ve Deri Kanserine Neden Olur”
Ultraviyole  ışınları etkisiyle serbest radikaller oluşmakta bunun sonucunda hücre çekirdeğinde kalıcı degişiklikler meydana gelmektedir. Güneş ışınları içinde yeralan ultraviyole A ve B  zararlı etkilerden sorumlu ışınlardır. Ultraviyole A (UVA) ;Düşük enerji seviyesine sahiptir. Güneş allerjilerine sebep olur. Camdan geçebilir. Tüm yıl boyunca kapalı havalarda ve binaların içinde de etkilidir. Ultraviyole B (UVB); Yüksek enerji seviyesine sahiptir. Güneş yanıklarından sorumlu morötesi ışınlardır. Camdan geçemez. Yazın daha fazla etkilidir.
“Güneşten Korunma Çocukluk Çağında Başlamalı”
Kişilerin çoğu yaşam boyu güneşe maruziyetin yüzde 50-80’ini 18 yaşından önce tamamlar. Cilt kanseri gelişmesinde tüm yaşam boyunca maruziyetin yanısıra su kabarcığı oluşturacak kadar şiddetli güneş yanıklarının sayısı da önemlidir. Bu nedenlerle çocukların güneşten korunması  çok önemlidir. Özellikle açık tenli kişiler güneşin zararlı etkilerinden daha fazla etkilenirler ve yan etkiler de daha fazla görülür. Bu kişilerin daha dikkatli olması gerekir.
Güneşten korunmak için
• Güneş ışığının giysilerle bloke edilmesi için ince, pamuklu kumaşlar, ıslak tişörtler ve suni ipekten yapılmış ürünler ışığı daha fazla geçirir. Bu giysiler giyilmeden önce güneş koruyucular  kullanılmalıdır. 
• Şapka, ultraviyole  korumalı güneş gözlükleri takılmadılır.
• Sabah 11 öğleden sonra 15 arası güneşe çıkılmamalıdır.
• Güneş koruyucular: Kolay uygulanmalı, uzun süre etkinliğini devam ettirmeli, UvA ve UvB’ ye karşı korumalıdır.
• Güneş koruyucular, genel olarak 30 SPF faktör içermelidir. Bu çoğu kişi için yeterlidir, ancak yinede bir doktora başvurulmalıdır. • Çok açık tenliler yada güneşe bağlı olarak çeşitli deri problemleri olanlarda daha özenli davranmak ve daha yüksek koruma kapasiteli ürünler kullanmak gerekebilir. Tersi olarak da çok esmerlerde ya da  kış aylarında daha az koruma faktörü içeren ürünler kullanılabilir.
• Güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce sürülmesi gereken güneş koruyucular, mutlaka 2-3 saatte bir tekrarlanmalıdır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla