Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Denizin Mavi Derinliklerine Dalmaya Hazır Mısınız?

Denizin Mavi Derinliklerine Dalmaya Hazır Mısınız?

Paylaş

Dalışın kurallara uyulduğu takdirde en güvenli ve keyif veren, sporlardan biri olduğunu biliyor musunuz? Dalmak, bisiklete binmek kadar tehlikeli, suda panik olmamak şartıyla. Kuralları iyice öğrenip, yeterli eğitim aldıktan sonra denizin mavi derinliklerinde yalnızlığı keşfetmek, kendini bir o kadar özgür hissetmek isteyenler, dalmaya hazır mısınıııııııız?

M.Metin Karadağ

CMAS ** Eğitmen Bronz Bröve Cankurtaran

Dalışı en iyi tanımlayacak kelime, belki çoğu insana garip gelecektir ama “hastalık” olabilir diye düşünüyorum. Bir kere yaşadıktan sonra yaşama asla aynı şekilde bakamayacağınız, dönüşü olmayan amansız bir hastalık. Niye dalar insan? Ne arar denizin mavi derinliklerinde? Nedir dalmayı bu kadar özgün ve güzel kılan şey?

Öncelikle dalmanın en önemli disiplini buddy sisteminden bahsetmek  gerekir. Dalışın birinci kuralı uygun eğitim seviyesinde bir buddy ile dalmak. Asla ve asla yalnız dalınmaz. Ama bu, denizin derinliklerinde kendini özgür hissetmeni ve kendinle başbaşa kalmanı hiç etkilemez.. Sen sadece regülatörden çıkan havanın sesini, yüzeye yükselen su kabarcıklarını ve yalnızlığını hissedersin. İkinci olarak bahsedilecek şey, dalışın üç boyutlu bir ortamda yapılmasıdır. Üçüncüsü de, başka bambaşka bir fauna ve flora ile karşı karşıya gelmek. Kurs başlangıcında yeni kursiyerlere söylediğim gibi; “Yeni bir dünya keşfetmek için uzay gemilerinin sefere başlamasını beklemenin alemi yok, buyurun dalalım, başka bir yaşam formasyonu, vadileri, bitkileri, kendine özgü canlıları ile gözünüzün önüne, elinizin ucuna gelsin” Yaşamın sudan başladığı gerçeğini nasıl değiştiremiyorsak, su ile devam edebileceği gerçeğini de değiştiremiyoruz. Ben her kuşandığım tüpü, suya giriş ile başlayan ve çıkışımla biten bir hayatmışçasına kullanmaya çalışıyorum. Dalış tabii ki sadece suyun altında olup biten bir aktiviteden ibaret değil. Dalış, kurs ile başlayan, eğitimler ile devam eden, su altında yanında olmasından güven duyduğun insanlar ile paylaştığın sosyal bir aktivitedir. Çağımız insanının en büyük ihtiyacının bir yere ait olma duygusu olduğunu kabul edersek, dalış grupları bence ait olmak istenilecek en güzel yerler. Ben en önemli dostlarımı bu ortamda buldum. Dalış zaman içinde teknik ve malzeme açısından çok gelişti, artık her şeyi ülkemizde de bulmak mümkün. Yeni gelişen malzemeler sayesinde nerede ise yüzme bilmeyenlerin bile dalabilmesi mümkün. Burada önemli olan suda panik olmamak. Yaş sınırlaması eğitim için 14 yaş ve üstü, üst sınır yok ama tabii ki sağlık sınırlamaları var; kalp ve tansiyon hastaları dolaşım ve solunum sıkıntısı çekenler için bütün sporlar gibi uygun değil. Zaten ciddi eğitim veren kuruluşlar eğitim öncesinde İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği Ana bilim dalından rapor talep ediyor.

Dalışın tehlikelerinden bahseden birçok insan var, yine bir MK kurs açılış sözü “Dalış bisiklete binmek kadar tehlikelidir. Kurallara uyduğunuz takdirde sadece bir keyiftir. Ancak nasıl bir bisiklet ile Yıldız yokuşunun başına gelip, ‘hiç fren yapmadan aşağıya insem ne olur?’ derseniz, dalışta da aynı şey olur. Dalış kurallara uyulduğu sürece yapılabilecek en güvenli sporlardan biridir” Tabii ki kurallara uymak, kuralları iyi öğrenmekten, dolayısı ile iyi bir eğitim almaktan geçiyor. Piyasada dünya kadar dalış okulu ve klüp var. Bunlardan bir kısmı bir kaç havuz dalışı ile bile eğitim verebiliyor. Dalış eğitiminde iyi referansları olan ve şahsen bilgi alarak hatta mümkün ise gidip görerek karşılaştırma yapabileceğiniz bir kaç okul arasından seçim yapmak en iyisi.

Tabii bir de dalışın öcü konusundan yani herkesin dilinde olan vurgundan bahsetmek gerekiyor bu sporu hiç bilmeyenlere. Dalış ile ilgili de bir sürü değişik kural ihlalinden kaynaklanan kaza olabiliyor. Kısaca, soluduğumuz havanın büyük bir kısmını oluşturan azot gazının basınç altında en çabuk çözünen,dolayısı ile basınç kalktığında da en çabuk eski formuna dönen asal gaz olmasından kaynaklanan, basınç ortamının ani değişiminde oluşan azot hava kabarcıklarının vücut eklemleri yada organlarında tutulumu olarak tarif edebileceğimiz vurgun, sportif amaçlı yapılan dalışlarda kesinlikle herhangi bir tehlike yaratmayacak şekilde önlemi alınan bir dalış anormalisidir. Denizi sevmek kadar o’na saygı duymak  da gerekir. Saygının en büyük silahı ise bilgidir.

Ben sizinle bu yazı vasıtası ile dalış hakkında ne hissettiğimi paylaşmaya çalıştım. Umarım bu spor hakkında kafanızda bir fikir oluşturmayı başarmışımdır.

Dalın sağlıcakla.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*