Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Depresyon İlaçları ve Menopoz Göz Kuruluğunu Tetikliyor!

Depresyon İlaçları ve Menopoz Göz Kuruluğunu Tetikliyor!

Uzmanlar günümüzde çeşitli nedenlerle yaygınlaşan göz kuruluğuna karşı uyarıyor. Göz kuruluğu erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülür. Göz kuruluğu hastalığıyla özellikle menopoz ve sonrası dönemindeki kadınlarda daha yaygın olarak karşılaşılır. Hastalığın ortaya çıkmasına çevresel faktörlerin yanı sıra; akne ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da neden olabilir.

Op. Dr. İskender Alkın Solmaz

Göz Hastalıkları Uzmanı

Üzüntüye ve sevince eşlik eden gözyaşı, göz sağlığı için de büyük önem taşır. Gözyaşının içindeki maddeler sayesinde gözü, dış etkenlerden ve enfeksiyonlardan korur. Gözyaşı, göz yüzeyinin kurumasını engellerken aynı zamanda gözün oksijenlenmesi ve beslenmesi içinde önemlidir. Ayrıca bir tür optik görevi görerek net görmemize katkı sağlamaktadır. Bu sebeple gözyaşı, göz sağlığı için oldukça önemlidir. Gözyaşının yeteri kadar üretilemediği durumlarda göz kuruluğu sorunu ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda daha yaygın!

Erkeklere oranla daha sık karşılaştığımız hastalık kadınlarda yaygın olarak menopoz ve menopoz sonrası döneminde görülür. Ancak günümüzde hem kontakt lens kullanımının hem ofis çalışmaları ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşması hem de çevresel faktörlerin kuru göz hastalığını tetiklemesiyle gençlerde de giderek artan sayıda göz kuruluğu hastalığıyla karşılaşılır. Bu nedenle kuru göz için çağın hastalığı tanımlamasını yapmak yanlış olmaz.

Göz sulanması göz kuruluğunun belirtisi olabilir!

Gözyaşının biri sürekli üretilen normal, diğeri de göze bir şey battığında ya da göz tahriş olduğunda ortaya çıkan refleks gözyaşı olmak üzere iki şekilde üretilir. Bu iki gözyaşının da içeriği birbirinden farklıdır. Tezat olarak görünse de batma ve yanma gibi yakınmalara eşlik eden göz sulanması; gözde batma, yanma, kaşıntı ve yabancı cisim hissi gibi göz kuruluğu hastalığının başlıca belirtilerinden biridir.

Akne ve depresyon ilaçlarına dikkat!

Artrit, lupus (SL hastalığı), lösemiler ve steven Johnson sendromu gibi hastalıklar gözyaşı bezlerini etkileyerek gözyaşı yapımını azaltabiliyor. Yine aynı şekilde akne ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da göz kuruluğunun gelişmesine neden olabilir.

Bu çevresel faktörler göz kuruluğunu tetikler

Kuru göz hastalığında öncelikli olarak hekimlerin verdiği tedavinin dikkatlice takip edilmesi ve uygulanması büyük önem taşır. Hastalığı tetikleyen çevresel faktörler:

  • Klimalı ortamlar göz kuruluğunu arttırabilir. Bu nedenle otomobilde, evde ya da ofiste klimalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı. Önlem olarak zaman zaman pencereler açılmalı, hava nemlendiriciler kullanılmalıdır. Havalandırmanın direkt göze temas etmemesi sağlanmalıdır.
  • Çok uzun süre televizyon seyretmek, bilgisayar karşısında çalışmak ya da oyun oynamak gibi alışkanlıklarda göz kuruluğu tablosunu fazlalaştırmaktadır.
  • Mesleği ya da eğitimi gereği uzun süre bilgisayar başında çalışmak zorunda kalan kuru göz hastaları takviye suni gözyaşı kullanabilir. Ancak bu ilaçların mutlaka bir hekim tarafından önerilmeli, kesinlikle bilinçsizce alınmamalıdır.
  • Kuru göz sorunu olan hastaların 30-45 dakikada bir bilgisayarda çalışmayı bırakıp gözlerini kapatarak dinlendirmeli, bilgisayar ekranının göz seviyesinin altında olmamasına dikkat edilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*