Anasayfa / Dişlerinizdeki 10 Önemli Belirtiye Dikkat

Dişlerinizdeki 10 Önemli Belirtiye Dikkat

Paylaş

Genellikle diş tedavilerimizi aksatırız, ihmal ederiz, şikayetimiz dayanılmaz boyuta gelmeden de bir diş doktoruna gitme alışkanlığımız pek azdır.  Biliyoruz ki bir problemi ne kadar erken teşhis edebilirsek o kadar kolay çözüme ulaştırabiliriz.Diş doktoruna başvurmanızı  gerektiren 10 önemli belirti: 

Dr Aylin Sezen Yalçın

Ağrı :  En rahatsız edici  belirti hiç kuşkusuz diş ağrısı. Gece yarısı diş ağrısı ile uyananlarımız şiddetini çok iyi hatırlarlar. Zira çok kolay unutulmaz. Diş ağrısı, en sıklıkla diş çürüğünün ilerleyerek dişin sinir dokusuna ulaşması ile meydana gelir. Önce  yemeklerde hafifçe hissettiğimiz ağrı,zaman içinde bizi uyutmayacak kadar şiddetlenir. Çürük dışında çatlak yada kırık diş yada diş kökü, çene eklemi hastalıkları, dişeti hastalıkları, gömük dişler de şiddetli ağrıya sebep olabilirler.

Hassasiyet:  Sıcak soğuk yiyecekler bize ızdırap vermeye başladıysa, diş hassasiyeti hayatımızı kısıtlamaya başlamış demektir. Aşınmış diş minesi,dişeti çekilmesi, çürük yada kırık diş, eski yada kırık dolgularınız varsa tedavisini ertelemeyin.

Dişeti kanaması : Dişetinin iltihaplı olduğunu yada bir dişeti hastalığının habercisi olabilir.  Özellikle dişetinin iyi temizlenmediği alanlarda çok sıklıkla kanamaya rastlanır. Bazen sadece sert yada yanlış şekillerde diş fırçalama yada diş ipi kullanımına bağlı olarak da kanama oluşabilir.  Devamlı dişetlerinizde kanama olması sistemik hastalıkları da gösterebiliceğinden diş doktoruna başvurmak doğru olacaktır.

Yaralar : Bazen sadece protez, dolgu yada ortodontik braketlerin sebep olduğu irritasyona bağlı oluşan yaralar görülebilir. Ama bakteri yada virüslerin sebep olduğu yaraların tedavisi takip ve ilaç desteği gerekecektir.

Ağız kokusu :  Ağız hijyeninin yeterli olmaması, çürük dişler,  yarı gömük dişler, dişeti iltihabı, ağız kuruluğu  , ağız kokusuna sebep olabilir.  Su tüketiminizi arttırarak bu sorununuzu bir miktar azaltabilirsiniz.

Çene ekleminde ağrı ve ses :   Çoğunlukla kulak önünde ağrı, ağız açma kapama sırasında kısıtlama ve ağrı şikayetleri  çene ekleminizde bir problem olduğuna işaret eder. Diş gıcırdatma  yada sıkma alışkanlığı, sistemik hastalıklar, eksik dişler,tek taraflı çiğneme, ortodontik bozukluklar  çene ekleminin sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerdir.

Ağız Kuruluğu :  Sistemik bir hastalık  yada kullanılan belirli bir ilaca bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ağızda nemin eksilmesi ağız kokusuna ve diş çürüklerinde artışa sebep olabilir.

Dudak çevresindeki piercing :    Süs olarak kullanılan piercing , ağız çevresinde iltihaba sebep olabilir. Ağız ortamında çok miktarda bakteri mevcuttur ve yaralar çok hızlı iltihaplanabilir. Ateşli  ve halsizseniz, dudak çevresindeki piercingin çevresinde kırmızılık ve hassasiyet var mı  kontrol etmelisiniz..

Kırık yada çatlak diş :   Hem  hassasiyet ve ağrıya sebep olur. Tedavi edilmezsedişin çekilmesine kadar giden sorunlar yaşanabilir.

Renk bozuklukları ve renklenme :Dişlerinizin birinde yada genelindeki renk bozuklukları öncelikle estetik olarak rahatsızlık verecektir. Tek dişteki   renklenme, genellikle  düşme, çarpma  sonrası oluşabilir.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*