Dondurma Tüketimine Dikkat!

Dondurma Tüketimine Dikkat!

Paylaş

Havaların ısınmasıyla birlikte dondurma tüketme isteğinin de arttı. Ebeveynlerin çocuklarını hasta edeceği düşüncesiyle tüketimine izin vermediği dondurma sanıldığı gibi soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarına sebep olmaz.

Op. Dr. Adem Bora

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Aşırı soğuk gıdalar boğaz ve bademcik bölgesinde damarlarda geçici bir büzüşmeye neden olur. Dondurma hijyenik şartlarda üretildiği ve uygun ortamda saklandığı durumunda güvenlidir. Dondurma tüketiminde hassasiyet gösterilmesi gereken nokta hijyenik ortamda üretilmesidir. Ana madde olan sütün alındığı ortam, sağılma şekli, sağan kişinin sağlıklı olması, sağımda kullanılan malzemelerin ve saklama kapların temizliği önemlidir. Sağlıksız koşullarda üretilen ve saklanan dondurma besin zehirlenmesine yol açabilir. Pastörize sütle yapılan dondurmadan salmonella bulaşma riski ortadan kalkar. Gıda boyası ve katkı maddelerinin güvenilir koşullarda eklenmesi gerekir. Nakliye ve depolama koşulları da bozulmaması için önemlidir. Ayrıca güvenilir hijyenik ortamda üretilen ve saklanan dondurma sağlığa zararı olmamakla birlikte içerdiği protein, karbonhidrat ve yağın yanında A,B,C,E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, demir ve çinko gibi mineraller bakımından zengin bir gıdadır.

Dondurma Tüketimine Dikkat!

Dişleri çürük, kronik tonsilit gibi ağız ve boğaz hijyeni bozuk, astım, alerjik rinit, sinüzit gibi kronik hastalıkları olan kişilerin aşırı soğuk gıdalar alması durumunda boğaz-bademcik bölgesinde damarlarda büzüşür. Bu durumunda enfeksiyona sebep olabilir. Dondurmanın soğuk halde yutulması durumunda boğazın içindeki küçük bademcik fonksiyonu bozulur. Bu durum faranjite, yutma bozuklukları, alerjiyi tetikler. Ağız ve boğaz hijyeni bozuk olmayan kişilerde dondurmanın boğaz enfeksiyonuyla doğrudan ilgisi olmaz. Ayrıca yemek öncesi veya açken dondurma tüketilmemelidir.

Dondurma Geç Saatlerde Tüketilmemeli…

Yemekten önce yenen dondurma çocuklarda iştahı kapatır. Yetişkinlerde enerji tüketiminin az, hareketsiz kalınan geç saatlerde kilo aldırır. Tüketildikten sonra dişler iyi fırçalanmalıdır.

Dondurma veya başka bir sebepten kaynaklanan boğaz enfeksiyonu gelişmesi durumunda Beta mikrobu gelişebilir. Bu durumda antibiyotik kullanımı ve diğer önlemlerle mikrobun bademciğe yerleşip, kronik hale gelmeden tedavi edilmesi gerekir.

Paylaş

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.