Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Erkekler Güzel Kadından Korkuyor!

Erkekler Güzel Kadından Korkuyor!

Güzel bir kadın korku yaratabilir mi? Bilim “evet” diyor. Venüstrafobi olarak adlandırılan bu korku erkeklerde yaygın olarak görülür. Uzmanlar, erkeklerin çoğunda görülen Venüstrafobi’nin, güzel bir kadın görüldüğünde; terlemeye, kalp artış hızının artmasına ve nefesin kesilecekmiş gibi hissedilmesine yol açtığını söylüyor.

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin

Fobi denilince akla ilk kapalı yer, yükseklik, ölüm gelir. Ancak bazı fobiler var ki çok az bilinmesine karşın birçok insanın hayatını adeta cehenneme çevirir. İşte bunlardan biri de güzel kadın korkusu ya da diğer adıyla Venüstrafobi. Erkekler, güzel kadınlarla birlikte olmayı hedefleyerek bir yandan rekabette kendisini yüceltmeye çalışırken bir yandan da o rekabete kendini kurban ederek güzel bir kadınla olmaktan kaçabilir. Bu kaçınmanın nedenlerinden biri de yetersizlik duygusudur.

Birey güzel bir kadın gördüğünde bazı fizyolojik tepkiler yaşar. “Venüstrafobi’de terleme, kalp artış hızının artması ve nefesi kesilecekmiş gibi hissetme semptomlarıyla karşılaşabilir.

İddiasız kişilerle ilişki tercih edilir

Toplumda kişiler arasındaki ilişkilerde güvensizlikler yaşanır. Karşı tarafı güvenilmez olarak düşünme, kişinin özgüveni ile ilgili sorunu tetikleyebilir. Özellikle kaygılı ve çekingen kişiler ya da ilişkilerde güvensizliğe maruz kalmış bir deneyim yaşayanlar, kendilerine kıyasla görünüş olarak daha iddiasız kişilerle ilişki tercih edebilir.

Kadın, toplumda sorumluluk ve tehdit unsuru olarak görüldüğü sürece erkekte güzel kadın fobisinin oluşması son derece doğaldır. Erkek; yetersizlik, güvensizlik, tehdit ve baskı gibi unsurları kolaylıkla hissedebilir. Güzelliği tamamen farklı bir noktada arayabilir.

Fobiler genellikle çocukluk yıllarında yaşanmış olan olayların ya da travmatik durumların etkisi ile ortaya çıkar. İnsan hayatında geçmiş yaşantılar, tetikleyici durumlar, kişilik özellikleri, yetiştirilme tarzlar gibi birçok paydayı bir arada düşünmek daha gerçekçi olacaktır. Bunun dışında düşünce yapısının da önemi oldukça büyüktür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*