Anasayfa / Erkek Sağlığı / Erkeklerde Depresyon İntihar Davetiyesi!

Erkeklerde Depresyon İntihar Davetiyesi!

Paylaş


Pek çok erkek depresyonda olduğunu, ızdırap çektiğini ve artık bu hayata katlanamadığını ve günden güne daha da büyük bir yalnızlığa ve mutsuzluğa sürüklendiğini çevresinden saklıyor olabilir. Depresyon sebebi ile intihar eden erkek sayısı, kadın sayısından dört kat daha fazla.

Aile Danışmanı Seniz Doğan

Kendini güçlü hissetmek isteyen erkekler problemleri reddetme eğiliminde oldukları için depresyonu fark etmez. Her şey yolunda gidiyor gibi gözükürken, birden bire büyük bir şokla sarsılmamak için çevrenizdeki erkeklere iyi bakın. Depresyon zamanımızın en ciddi patolojilerinden biri. Yaşam enerjisinin kaybı ve artık her şeyi anlamsız bulmak, sürdürmekte olduğu hayattan zevk alamamak, geleceğe ve yaşama güvenmemek, duygusal, fiziksel, zihinsel acılar içinde kıvranıp durmak gibi pek çok benzeri duygular erkeği yavaş yavaş donuklaştıran öldüren semptomlar örgüsüdür… Depresyon ve stres, modern hayatın doğal bir parçası olarak yaşama hükmetmekse bile pek çok erkeğin depresyonda olduğunu anlamak neredeyse imkansız. Erkekler bu durumun altından kalkabilmek için bazı sağlıksız baş etme mekanizmaları geliştirir. Özellikle toplumun erkeklere yüklediği acımasız roller, yakın çevresinin ve kendisine ait beklentiler sebebi ile erkekler duygularını göstermeyi bir zayıflık belirtisi, başarısızlık sayıyor ve tüm bunları hissetmeye haklarının olmadığını düşünür. Bu inanç kalıpları, çevrenin imkansız beklentilerini doldurma arzusu, kişinin özellikle erkeklik rollerine yapışması sebebi ile depresyonu ya görmezden gelir, ya inkar eder ya da kendine daha da fazla yüklenerek bu durumu tek basına aşmaya çalışır. Ancak bu durum gerçekten tedavi edilmezse ne yazık ki yıkıcı sonuçlara yol açar.

Depresyon İntiharı Erkeklerde 4 Kat Fazla…

Dünyada yapılan araştırma sonuçları göstermiştir ki depresyon sebebi ile intihar eden erkek sayısı, kadın sayısından dört kat daha fazla. Sevdiğiniz erkeklerin zarar görmesini istemiyorsanız, onların depresyonda olduğunu fark etmeli ve onlara yardım etmeliyiz. Yoksa bu çıkmaz döngüde çaresizlik ve yalnızlık içinde kıvranmaları içten bile değil. Erkekler çoğunlukla güçlü ve yaşam içinde kontrollü olmaları gerektiği ve özellikle duygusal ihtiyaçlarını kontrol etmeleri gerektiği inancını taşımaktalar. Kendilerini umutsuz, çaresiz ve bunalmış hissettiklerinde, bunu ya inkar ederler ya da üstünü örtme, bastırma ile saklamaya çalışır hatta bu durumdan utanç duyabilir.

Erkeklerde depresyon:

*içe kapama,

*sebepsiz veya abartılı öfke patlamaları,

*kontrol edilemeyen şiddet eğilimi,

*eşe, çocuklara ve iş arkadaşlarına yönelen tahammülsüzlük ve/veya sarkazm, etrafındakilere veya kendine yöneltilmiş acımasız eleştiriler,

*mizah duygusunun azalması veya kaybı,

*televizyon karsısında daha çok vakit geçirme,

*sosyalleşmeye duyulan isteksizlik, umursamaz davranış ve duygusal uzaklaşma,

*çok çalışma veya yüksek tempolu şeyler yaparak kendini sürekli meşgul etme (sürekli riskli spor yapmak vs.),

*kumar oynamak, alkol kullanımının artması ve cinsel isteksizlik ve benzeri davranışsal semptomlarla veya fiziksel semptomlarla ( bel, sırt veya baş ağrısı, sindirim rahatsızlıkları, iştahın azalması, huzursuz bacak sendromu, uyku bozuklukları, cinsel isteksizlik vs) gösterir.

Erkeklerde Depresyonu Tetikleyen Faktörler

Erkeklerde depresyonu ortaya çıkaran tek bir faktör yoktur. Biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin iç içe geçtiği ve yaşam tarzı, ilişkiler ve baş etme mekanizmalarının bir karması söz konusudur. Olumsuz yaşantılar ve modern şehir hayatının stresli yaşam tarzı, insan ilişkileri, temel ihtiyaçlar ve geleceğe karşı olumsuz bir inanç sistemi, bireylerin çaresiz, yetersiz, yalnız, derin bir hüzün ve bunalımlı hissetmelerine sebep olur. Yapılan bazı çalışmalara göre belli başlı depresyon sebepleri şöyledir:

  • Bunaltıcı derecede yüksek ev, iş, okul stresi
  • Evlilik veya ilişki problemleri
  • Önemli hedefleri yerine getirememe
  • İş değişimi ve/veya kaybı
  • Süregelen para ve geçim problemleri
  • Sağlık problemleri özellikle kronik hastalıklar
  • Yakın geçmişte bir bağımlığı bırakmak
  • Sevilen birinin kaybı
  • Aile sorumlulukları -çocuk bakımı, eş ya da yaşlı bakımı-
  • Emeklilik; bağımsızlık kaybı

Depresyondaki Erkeğe Destek Vermek

*Onu sevin, anlayış, sabır ve teşvike hazır olun.

*Onunla sohbet edin ve onu dikkatle ve şefkatle dinleyin.

* İntihar eğilimi olabileceğini ve buna dair en ufak belirtileri bile ihmal etmeyin.

* Dışarıda birlikte bir şeyler yapmayı teklif edin.

* Eğlenceli aktiviteler için onu yüreklendirin.

* Suçlayıcı ya da aşağılayıcı olmayın.

* Ona duygularını göstermesi için destek verin ve ifade ettiğinde onu cezalandırmayın, ona gücenmeyin.

* İlişkiler ancak gerçek duygular tüm masumiyeti ile ifade edildiğinde gelişir.

*Tedavisi sırasında terapilerine devamını sağlamak için destek verin.

* Depresyondan kendinizi sorumlu tutup kişiselleştirmeyin.

*Hayatı sevin ve ondan zevk alın.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*