Erkeklerde en çok tercih edilen 10 estetik operasyon!

05.12.2014
866
Erkeklerde en çok tercih edilen 10 estetik operasyon!
REKLAM ALANI

Paylaş


Aktif ve zinde bir yaşam için yalnızca spor, beslenme ve diyeti yeterli görmeyen erkekler, artık yakın çevrelerinin duymasından endişe etmeden estetik yaptırıyorlar.

 

Dr. Sadiye Kuş

Deri Hastalıkları Uzmanı

Genellikle kadınlarda duymaya alıştığımız estetik işlem ve ameliyatlara son zamanlarda erkeklerden de yoğun bir talep geliyor. Erkekler artık daha cesur davranıyor, sosyal çevrelerinin ne diyeceğinden eskisi kadar endişe etmiyorlar. Daha kaliteli bir yaşam için dış görünümüne ve sosyal çevredeki rolüne dikkat eden erkekler için, aşırı terleme ve koku, saç dökülmesi, cildin yıpranması ve lekelenmeler en başta estetik sorunlar arasında yer alıyor.

Koltuk Altı Terlemesi

Sosyal bir sorun olan koltuk altı terlemesi, deodorant ya da diğer temizlik yöntemleri ve ilaçlarla önlenemediğinde kuşkusuz hastanın yaşantısını olumsuz etkiliyor. Belirgin bir terlemenin görülmesi ve kokunun çevreyi rahatsız etmesi durumunda erkekler çareyi, estetik işlemlerde en çok tercih edilen botoks ile buluyor. Bu yöntemle ter bezlerinin ter üretmesi belirli bir süreliğine yavaşlatılıyor. Böylece hasta yaklaşık altı ay kadar rahata kavuşuyor. Botoks yılda 2-3 kez uygulanabilir.

Alın ve kaş ortası çizgileri

Erkeklerin çok tercih ettiği fakat açıklamaktan kaçındığı bir diğer önemli estetik operasyon ise yüzde alına ve kaş ortası çizgilere uygulanan botoks.

Saç dökülmesi

Erkeklerde sıklıkla görülen saç dökülmesine karşı saçın tamamının dökülmesi beklenmeden hastanın kullanıldığı tedavi yöntemlerine ek olarak, vitaminler ve aminoasitlerin enjekte edildiği saç mezoterapisi tercih ediliyor. Birkaç seans olarak uygulanan bu işlem belirli aralıklarla tekrar ediliyor.

Cilt yaşlanması

Otuzlu yaşlardan sonra tembelleşen hücreleri tetikleyerek kollajen sentezinin artırılması ve böylece cilt yaşlanmasının geciktirilmesi mümkün oluyor. Hastanın ihtiyacına göre en uygun yöntem seçiliyor. PRP, BBL gibi çeşitli cilt gençleştirici yöntemler ile ciltteki kırışıklıklar yok olabiliyor.

 

Prof. Dr. Haluk Dumansac-ekimi

Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Ayakta yapılan uygulamaların yanı sıra Liposuction, göz kapağı ameliyatı ve jinekomasti gibi birkaç gün için yatış gerektiren estetik sorunların da erkekler arasında ilgi görüyor.

 Göz Kapağı Düşüklüğü

Blefarosplati denilen göz kapağı ameliyatı hem göz kapağının üstünde bir düşme olan hastalarda düşen kapağı düzeltmek hem de göz kapağının altında torbalanma sonucu nazolabial denilen hattın düzeltilmesi için uygulanıyor. Öte yandan, mid face denilen yöntemle de orta yüzü yukarıya almak kolaylıkla uygulanabiliyor.

 Yağ Aldırma

Erkeklerde yağlanma dışarıdan bakıldığında büyük bir göbek şeklinde görünür fakat asıl yağlanma iç bölgede gerçekleşir. Bu nedenle hem liposuction hem de karın germe operasyonu erkeklerde çok nadir gerek duyulan işlemler arasında yer alıyor. Bu durumdaki genel yaklaşım kilo verdirmek. Ancak tipik bir yağlanma söz konusu ise, liposuction uygulamasıyla oldukça güzel sonuçlar elde edilebiliyor.

Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Meme başının çevresinde hafif bir kese yapılarak gland denilen bölümün tıraşlanmasıyla sorun giderebiliyor. İşlemde aynı zamanda liposuction uygulanıyor ve hasta iki gün içinde tamamen iyileşiyor.

Boyun ve Yüz Sarkmaları

Yüz germeyle birlikte belirli bir miktarda etrafa verilen yağdaki kök hücrelerinin aktivasyonu ile cilde canlılık da katan işlem sonrasında iyileşme süreci için, hastanın 1 veya 2 gece hastanede yatması dahil kendine 10 ila 15 gün kadar zaman ayırması gerekiyor.

Beğenilmeyen Burun

Erkeklerin tercih ettiği ve giderek artan bir diğer estetik operasyon işlemi ise burun ameliyatı. Burun ameliyatında “Hasta ağrıdan korkmamalıdır. Operasyon sonrası kişiden kişiye farklı olarak ciltte şişlik ve morluklar görülebilir. Ancak bunlar 10 ila 14 gün içeresinde geçiyor ve kişiye bir sorun teşkil etmiyor.”

Kepçe Kulak

Erkeklerin özellikle sosyal yaşamında rahatsız eden bir görünüm sebebiyle başvurdukları kepçe kulak ameliyatı lokal anesteziyle yapılabiliyor. Hastanın aynı gün evine gitmesi mümkün olurken, işlemden 15 gün sonra hastanın görünüm olarak herhangi bir bireyden farkı kalmıyor.

 

Paylaş

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.