Anasayfa / Et Sebzesiz Olmaz!

Et Sebzesiz Olmaz!

Paylaş

Yoğun Et Tüketimi Yoğun Toksin Almak Anlamına Gelir!

Diyetisyen Elif Karacanoğlu

Etler, posa ve C vitamininden fakir, demir, B12, folik asit ve birçok vitamin mineral yönünden zengindir. Yoğun et tüketimi; yoğun toksin almak anlamına gelmektedir ki, C vitamini gibi bir antioksidana ihtiyaç oldukça artar. Öğününüzü planlarken bunu göz önüne almanız gerekir. Bunun için;Etinizi olabildiğince posa ve C vitamininden zengin olan çeşitli sebzeler ile pişirin veya tüketin.Etli yemeklerde portakal veya domates suyu için.Posa ve su içeriği yönünden zengin salataları sofranızdan eksik etmeyin. Böylece sindirimi zor olan etlerin, gaz, şişkinlik, kabızlık gibi rahatsızlıklar yaşatmasına engel olabilirsiniz.Demirin emilimini artırdığı bilinen C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketin. Kansızlık probleminiz varsa faydalı olur.

Sağlığınızdan Olmadan Yemeğin Tadını Çıkarmak İstiyorsanız…

Çok ısrar ediliyor veya çok da sevdiğiniz bir tatlıyla karşılaştınız.

Abartıya kaçmayın, küçük porsiyonlarda yiyin.

Size ikram edilenleri seçme şansınız varsa hamurlu tatlılar yerine daha hafif olan sütlü tatlıları tercih edin.

Hamur tatlı yediyseniz kan şekeri kontrolü için tatlı tüketiminin ardından süt veya ayran için.

Kahve ve çay yerine bitki veya meyve çaylarını tercih edin. Bayramda artış gösteren kahve ve çay tüketimi aşırı miktarlara ulaştığında uykusuzluk, mide problemleri ve kalp ritim bozukluklarına neden olabilir.

Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirin. Böylece diyet yapmak ve bayramlarda diyetinizi bozmak zorunda kalmazsınız. Her ortamda var olan seçeneklerden kendi mönünüzü belirleyebilirsiniz.

Şeker hastası iseniz ara öğünleri atlamayın ve çok uzun süre aç kalmayın. Bunun için gideceğiniz yere ara öğününüzü de beraberinizde götürebilirsiniz.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*