Anasayfa / Fazla Kilolu Kişiler Dışlanıyor

Fazla Kilolu Kişiler Dışlanıyor

Paylaş

Fazla Kilolu Kişiler DışlanıyorYale Üniversitesi’nin araştırmasına göre,  fazla kilolu çocuklar ailelerinin de ayrımcılığına uğruyor.

Yale Üniversitesi Rudd Yiyecek Politikası ve Obezite Merkezi’nin uzmanları tarafından yapılan bir araştırma; tedavi programıyla kilo vermeye çalışan ergenlik çağındaki gençlerin, yalnızca arkadaşları değil, anne-babaları ve öğretmenleri tarafından da ayrımcılığa maruz bırakıldığını ortaya koydu.

 

Fazla kilolu gençler, okullardaki asıl zorbalığı genellikle diğer öğrencilerin yaptığını; ancak beden eğitimi öğretmenleri ile spor takımı antrenörleri (%42), ebeveynler (%37) ve sınıf öğretmenlerinin (%27) de, söz ve davranışlarıyla kendilerini kötü hissetmelerine yol açtığını belirtiyor. Kilo yüzünden yaşanan mağduriyet; genellikle alay etme, görmezden gelme, dışlama, siber-zorbalık ve fiziksel agresyon uygulamalarının sonucunda ortaya çıkıyor.

 

ABD’deki 2 ulusal zayıflama kampında tedavi gören, ergenlik çağındaki 361 genç üzerinde yapılan araştırmada; katılımcılara kilo nedeniyle yaşadıkları mağduriyetin türü ve kapsamı hakkında sorular yöneltildi. Gençlerin çoğu, en çok okul ortamında kendileriyle dalga geçildiğini ve zorbalığa maruz kaldıklarını söylerken, kilosu daha yüksek olan gençlerin mağduriyetinin de daha fazla olduğu görüldü. Gençlerin çoğu, 1 yıl süreyle zorbalığa maruz kaldığını belirtirken, bazıları 5 yıl ve fazla süreyle mağdur edildiğini ifade etti. Bazı gençler ise kilo verseler bile bu durumun devam ettiğini belirtti.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla