Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Fotofobi Yaşayan Migren Hastaları

Fotofobi Yaşayan Migren Hastaları

Paylaş

migren,fotofobi,baş ağrısı,stres,açlık,halsizlüi,ışık,ağrı,tedavisi,betül baykan,Fotofobi Yaşayan Migren HastalarıMigren hastalarının yaklaşık yüzde 90’ı hastalık nedeniyle yaşam kalitesinin azaldığından yakınıyor. Birçoğu da doktora gitmediği için hastalığından ve tedavi yollarından haberdar değil.

Prof. Dr. Betül Baykan

Yaşamın her alanını etkileyen migren, birçok faktörün etkisiyle ortaya çıkıyor. Güneş ışığı, özellikle yaz aylarında migren ataklarını tetikleyen faktörlerin başında yer alıyor. Migren hastalarının güneş ve diğer yapay ışıklara karşı duyarlı olmasına fotofobi adı veriliyor.
İşi gereği dışarıda olmak zorunda olanlara, tatile çıkacak migren hastalarına şapka ve gözlük kullanımı öneriyoruz.

Baş ağrısı çekerken ışıktan rahatsız olmak ve ışıktan kaçınmak isteği migrenin belirtilerinden biridir. Bu duruma tıp dilinde fotofobi adı veriliyor. Buradaki ışık genelde güneş ışığı olabileceği gibi, diğer yapay güçlü ışıklar da rahatsız edici olabilir. Fotofobi varlığı uluslararası başağrısı sınıflamasında migrene işaret eden çok önemli kriterlerden biri olarak kabul edilmiştir. Fotofobi nedeniyle migrenli hastalar karanlık ortamlara kaçarak ağrılı dönemi atlatmaya çalışırlar. Migrende fotofobi sadece bir belirtidir ve tek başına bir tedavisi yoktur. Ancak etkili bir atak tedavisi ve yaşam kalitesi etkilenmiş hastalarda sürekli verilen koruyucu tedavi ile tüm ataklar azaltılabilmektedir.

Işığa karşı hassasiyet migrenin habercisi
Stres, açlık, uykusuzluk gibi tetikleyici nedenlerin migren kadar gerilim tipi baş ağrısı için de söz konusu olduğunu unutmamak gerekir. Oysa parlak ışık, özellikle migrene özgü bir tetikleyicidir. Bu nedenle tanı açısından da değer taşır.

Beyin sapını etkileyerek atağı tetikliyor
Migrenin güneş ışınlarından nasıl tetiklendiğine ilişkin mekanizma tam olarak bilinmemektedir. Migrene yatkın bireylerde aşırı ışığın bir çeşit strese yol açarak beyin sapı ve bazı özel yapıları etkilediği ağrı oluşturan maddelerin salınmasına ortam hazırladığı düşünülmektedir. Ancak bu durum her an oluşmaz ve hasta her parlak ışığa maruz kaldığında migren görülmez. Bu da ışık dışı ek faktörlerin de gerektiğini göstermektedir.

Bazı hastalar ışıklar görerek migrenin geleceğini anlıyor
Migren çoğu kez öncesinde önemli bir belirti olmaksızın ortaya çıkar. Migrenli hastaların yüzde 5-10 kadarında ağrıların hemen öncesinde 5-60 dakika arası süren geçici nörolojik belirtiler görülebilir. En sık karşılaşılan belirtiler; yarım alanı görememe, ışıklar ve çizgiler görmektir.  Bu belirtilerin hemen ardından veya 1 saat içinde ağrı ortaya çıkabilir. Auralı migren olarak adlandırılan bu tür ataklarda, olayın beynin görme kabuğundan (oksipital korteks) başladığı gösterilmiştir. Yani migren mekanizması görme yollarının merkezinde etkilidir.

Televizyon ışığı migrenli çocuklar için zararlı 
Giderek artan bilimsel çalışmalar migrenin aslında çocuklarda ve ergenlik çağındaki gençlerde de sıkça görüldüğünü, okuldan kayıplara ve derslerde başarısızlığa yol açtığını göstermektedir. Özellikle düzensiz yaşamak, kötü beslenme alışkanlıkları, aşırı televizyon izlenmesi ve bilgisayar kullanımı çocuklarda başağrısı ve migren sıklığını giderek artan bir sorun durumuna getirmektedir.  Bu nedenle migrenli çocukların aşırı televizyon izlememesi ve ekran oyunlarını uzun oynamamaları önem taşır.

Tedavi düzenli bir şekilde devam etmeli
Migren hastalarının güneş ışığından korunmak için nelere dikkat etmesi gerek:

– Güneş ışınlarının diğer olumlu yanları düşünüldüğünde tam bir korunma önerilmemektedir. Ancak migrenli hastanın etkin koruyuculuğu olan bir güneş gözlüğü kullanması yararlıdır.
– İşi gereği dışarıda olmak zorunda olanlara ve tatile çıkacak migren hastalarına şapka ve gözlük kullanımı öneriyoruz.
–  Migren atağı birçok nedenle hatta hiç bir tetikleyici yokken dahi ortaya çıkabileceği için açlık uykusuzluk, dokunan gıdalar gibi diğer faktörlerin kontrol edilmesi, etkin bir migren atak ve gerek varsa koruyucu tedavinin varlığı da hastalığa karşı mücadelede oldukça önemlidir.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla