Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Gençliğin Kısa Yolu: Sıvı Yüz Germe

Gençliğin Kısa Yolu: Sıvı Yüz Germe

Genel olarak bilinene karşı yüzdeki kas, kemik ve yağ dokuları hacim kaybederken bunları destekleyen derinin yüzey alanı değişmez. Ancak deri ve deri altı dokulardaki kolajen ve elastinin kaybına bağlı olarak sözü geçen yapıları yerinde tutan destek azalır. Böylece yüz aşağıya doğru sarkar. Peki bu durumda ne yapılmalıdır?

Uzm. Dr. Siyamek Saleki

Dermatoloji Uzmanı

Güzel bir yüz kendini geniş ve yüksek elmacık kemikleri ve belirgin çene ve çene hattıyla gösterir. Ne yazık ki belirgin kilo kaybetme ve yaşlanmayla beraber yüzdeki dokular hacim kaybetmeye başlar. İşte bu aşamada aynaya bakınca, insan kendini bildiği gibi görmemeye başlar ve sürekli olduğundan daha yorgun ve üzgün göründüğünü hisseder. Çene hattı dalgalı ve yanaklar düzleşmiş ve çukur gözükür. Durumu daha dikkatli inceleyince geçici olmayıp uygun bir şekilde ilgilenilmesi gerektiğine kanı getirir. Sürekli reklamlarda çıkan çeşitli salyangoz kremleri ve yüz kas aktivitelerinden istenen sonucu alamayınca daha gerçekçi düşünmeye başlar ve o her zaman çekindiği yüz germe ve yüz asma ameliyatları aklına gelir.

Ameliyatlar deyince ilk akla gelen tabi ki yan etkiler, anestezi zorlukları ve işlem sonrası dinlenme süresidir. Peki, teknoloji bu işin neresinde duruyor? Ya ameliyata girmek ve ameliyat riski alınmak istenmezse? Modern tıp yüzü gerdirmek için yeni alternatifler hastalar ve doktorlara sunmakta. Bu yöntemlerden son zamanlarda sıvı yüz germe, iple yüz germe, ışık veya termal hasar oluşturarak yüzü kaldırma en çok duyulmakta. Peki, sıvı yüz germe bu kalabalık ortamda nerede duruyor?

En etkili kremler ve topikal ürünler sadece ulaştıkları yere yani derinin yüzeyel katmanlarına etki eder. Ancak sarkmayı gidermek adına belirgin etkiler yaratmak için deri ve deri altı dokusunu enjekte edilen ürünler geliştirilmiş. Böyle uygulamalar çoğu doktor tarafından “likit facelift” veya “sıvı yüz germe” diye adlandırılır. Dolgu maddeleri veya botoks olarak bilinen kas rahatlatıcı ürünler çizgiler ve sarkmaları hafifletebilir veya kaybedebilir. Bu enjektabl ürünler görüntüyü etkili bir şekilde değiştirebilir ancak ameliyat için gerekli olan dinlenme süresi ve maliyeti oluşturmaz. Bu yöntemde zamanla kaybolan dokuları yerine koyarak hastaya eski görüntüsü ve hatta normalde mevcut olan eksikleri tamamlayarak daha iyi bir görüntü sağlanır.

Hafif ve Orta Sarkmalar İçin Bire Bir Çözüm

Hafif ve orta gıdı sarkmaları olan, doku kaybı belirgin olan, dikey dudak-burun arası çizgileri olan ve burun ve çene etrafında kukla tarzı çizgileri olan, orta ve üst yaş grubu hastalar bu yöntemden en çok sonucu gören hasta grubunu oluşturmaktadır. Diyabeti olanlar, bazı kanama bozukluğu olanlar, bazı kaz ve sinir hastalıkları olanlar ve bazı bağışıklık sistemi hastaları bu işlem için uygun değil ve uygulamadan önce uygulayıcı doktorlar tarafından dikkatlice değerlendirilmelidir.

Sıvı yüz germede son zamanlarda dolgu maddesi olarak normal bağ dokusunda da mevcut olan hyaloronik asit en çok kullanılan madde haline gelmiştir. Bunun yanı sıra cilt altındaki bağ dokusu hücrelerini harekete geçirerek yeni doku oluşumuna sebep olan ürünler de (doku aktivatörleri) kullanılabilir.

Uygulamadan sonra iğne giriş noktalarında hafif morluk ve kızarıklık oluşabilir. Bu izler 3-5 gün içerisinde geçer ve bu sırada basit bir kapatıcı ile gizlenebilir. Uzman doktor tarafından uygulandığında hastanın yüzünde kalıcı şişlik ve balonsu görüntü oluşmaz. Sıvı yüz germede dokuların normalde içerdiği ve zaman içinde kaybolduğu bağ ve yağ dokusu yerine koyulmaktadır. Bu kayıp genelde yüzün derin katmanlarında ve kas tabakasının altında yaşandığı için düzeltildiğinde dışardan şişkin ve doğallık dışında bir görünüm oluşturma şansı yok ve herkesin çekindiği o şişmiş yüz görüntüsü bu uygulamada söz konusu değildir. Tedaviden sonraki günlerde enjeksiyonlardan dolayı bazı durumlarda düşük derecede geçici bir ödem gelişebilir. İşlem sırasında ise uygulanan uyuşturucu kremler ve bazen uyuşturucu enjeksiyonlar sayesinde minimum ağrı ve rahatsızlık hissedilir.

Normal Hayata Devam…

Sıvı yüz germenin etkisi kullanılan malzeme ve metoda göre 1,5-2 yıl arasında sürebilir. Bu süre içinde malzeme doğal metabolik süreçler sonucunda emilir. Dokularda oluşturduğu aktivasyon sonucunda vücuttaki hücreler harekete geçip bağ dokusu öğelerini oluşturabilir. Böylece kullanılan malzeme tamamen erise de cilt eski halinden daha iyi bir hal alır ve en azından uygulamadan önceki halinden daha kötüye gitmez.

Uygulama süresi 30 dakika ile bir saat arasında değişir ve hasta ertesi gün normal hayatına geri dönebilir. Bir hafta sonra kontrole çağrılır ve gereken rötuşlar yapılır. Bu süre içinde hastanın yapması gerekense aşırı egzersizden uzak durmaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*