Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Gırtlak Kanserini Erken Teşhis Etmek Zor Değil

Gırtlak Kanserini Erken Teşhis Etmek Zor Değil

Paylaş

Gırtlak Kanserini Erken Teşhis Etmek Zor Değil, Erhun Şerbetçi, endoskopik muayeneler, tümör, kanser, gırlak kanseri, ses kısıklığı, gırtlakGünümüzde açılı Endoskopik muayeneler sayesinde gırtlak ve ses teli tümörlerinin vücudun diğer tümörlerine kıyasla çok daha erken bir şekilde yakalanabiliyor. Erken teşhis ile tam tedavi şansı da yüksek oluyor.

Doç. Dr. Erhun Şerbetçi
Kulak-Burun-Boğaz Uzmanı

Gırtlak kanserinde erken tanı diğer kanser türlerine göre daha kolay ve bu kanser türü çoğu kez ses tellerinden başladığı için ilk belirtisini ses kısıklığı ile gösterir. Son yıllarda oldukça artış gösteren gırtlak kanseri diğer kanser türlerine nispeten daha iyi seyirli tümörler arasında kabul edilir. Uzmanlar bunun en önemli nedenini hastalığın diğer türlere göre erken tanı şansının yüksek olması olarak belirtiyor. Ses kısıklığı bu kanser türü için en önemli belirtidir. Gırtlak kanserleri çoğu kez ses tellerinden başlar ve ilk belirtisini ses kısıklığı ile gösterir. Bu gibi durumlarda hasta eğer gecikmeden bir doktora başvurursa yapılacak basit bir endoskopik muayene ile teşhis erkenden konulmuş olur. Eğer ailevi eğilim ya da sigara içimi hikâyesi varsa belirli aralıklarla tekrarlanabilecek endoskopide tümörün erken yakalanma olasılığı çok yüksektir. Bunun yanısıra ses telinden başlamayan gırtlak tümörleri de vardır. Bu gibi durumlarda erken tanı konulabilmesi için rutin Kulak-Burun-Boğaz muayenelerinde gırtlak bölümlerinin daha ayrıntılı olarak görülebileceği açılı endoskoplarla muayene edilmesi gerekir. Bu tür muayeneler günümüzde artık çok rahat bir şekilde uygulanmaktadır. Hastalar bir ileri muayeneden geçtiklerini çoğu kez fark etmeden gırtlak ve geniz boşluğu gibi bölgeleri incelenebilir.
Erken Teşhis İle Tedavi Başarısı Çok Yüksek
Endoskopik muayeneler sayesinde gırtlak ve ses teli tümörlerinin vücudun diğer tümörlerine kıyasla çok daha erken bir şekilde yakalanabilir. Böylelikle erken teşhis edilen vakalarda tam tedavi başarısı çok yüksek olur. Gırtlak kanserleri çoğu kez bir kolon tümörlerinden daha kolay teşhis edilebilirler. Ancak hastalar mide-barsak tümörlerinin erken tanısı için nispeten daha sıkıntılı sayılabilecek endoskopik muayeneleri rutin kontrollerinde bile yaptırırken KBB alanındaki çoğu tümör olasılıklarından ve bunların erken tanısının günümüzde kolaylaşmış olduğundan haberdar değildir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla