Anasayfa / Göz Çevresi Operasyonuyla Daha Genç Bir Yüz

Göz Çevresi Operasyonuyla Daha Genç Bir Yüz

Paylaş

Göz Çevresi Operasyonuyla Daha Genç Bir Yüz

Yüzde en çok gevşeyerek kişiyi yaşlı gösteren göz çevresini çeşitli yöntemlerle düzeltiyoruz. Öncelikli hedefimiz kişinin doğal görünümünü bozmadan göz çevresini gençleştirmek.

Prof. Dr. Ferda Çiftçi

Yaşlanma Çoğunlukla Göz Çevresinde Başlıyor. Bunun Nedeni Nedir?

Çünkü göz çevresindeki cilt en ince, en hareketli ve kolaylıkla gevşeyebilen bir yapıdadır. Yaşlandıkça gözkapakları cilt ve cilt altı gevşemeye başlar, kırışıklık ve torbalanmalar ile yaşlı bir görünüm ortaya çıkar.

Göz Çevresini Gençleştirmek İçin Hangi Yöntemleri Uyguluyorsunuz?

Kişinin yaşı, cildinin yapısı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak non-invaziv dediğimiz en basit yöntemlerden ameliyata kadar pek çok seçeneği uyguluyoruz.

Botoks

Latince adı clostridium botulinum olan bakterinin salgıladığı toksinin, laboratuar koşullarında işlenerek insan için tedavi edici hale getirilmiş şeklidir. Göz çizgileri yeni yeni belirmişse, erken dönemde özellikle kaz ayaklarının kaybolması için botulinum toksin (botoks) enjeksiyonu uyguluyoruz. Aynı zamanda kaş arası ve alın bölgesine de uygulama yapıyoruz. Botoks kas hareketlerini yavaşlattiğı için çizgilerin kaybolmasını sağlıyor, derinleşmesini engelliyor ve genç bir görünüm ortaya çıkıyor. Kaz ayaklarının düzeltilmesinde en sık uygulanan yöntemdir. İlaç, uygulandığı yerdeki kasların kuvvetini azaltarak etki eder. Toplamda 5 -10 dakikalık bir işlem. İşlemi uyguladıktan sonra dikkat edilmesi gereken herhangi bir şey yoktur. Uygulanım yeri ve ilacin dozu, iyi sonuç almada çok önemlidir.Botoks gereğinden fazla uygulanırsa ‘ifadesiz maske yüzü’ oluşabilir. Botoksun etkisi genel olarak 3–4 ay olmasına rağmen, ilacın sürekli kullanımı durumunda etki süresi daha uzun olabilmektedir. Botoksun etkisi geçtiğinde hiçbir sakıncası olmaksızın tekrar uygulanabilir.

Dolgu Maddeleri

Göz çevresinde çukurlaşma ve çökmeler varsa dolgu maddeleri kullanıyoruz. Dolgu maddeleri ile göz çevresindeki çukurlar kapanarak daha dinç bir görünüm sağlanıyor.

Cilt Soyma Yöntemleri

Bir diğer gençleştirme yöntemi ise cilt yenileme için yüzey soyma işlemleridir. Soyma işlemi özellikle ince cilt kırışıklıklarında ve pigmentasyonlarda etkilidir. Cilt soyma (peeling) lazer ya da kimyasal ajanlarla yapılabilmektedir.

Blefaroplasti

Blefaroplasti de denilen göz kapağı cerrahisi ile alt ve üst göz kapağındaki fazla deri ve yağlar, gözaltındaki torbalanmalar, göz kapaklarındaki sarkmalar gibi biçim bozuklulukları giderilir. Böylece kişiye genç ve dinlenmiş bir görünüş kazandırılır. Bu ameliyatla göz kapağı ve gözün dış kenarındaki ince kırışıklıklar da bir miktar azalır. Bu ameliyat kadınlar kadar erkekler tarafından oldukça sık talep edilmektedir.

Göz kapağı yaşlanmaya bağlı olarak, bazen de kalıtsal olarak daha genç yaşlarda torbalanma gösterebilir. Bu durum göz kapağı estetiği ile düzeltilebilir. Bu girişimde, alt ve üst göz kapaklarından fıtıklaşmış olan yağ dokusu ve cilt fazlalıkları birlikte çıkarılır. Ancak çıkarılan doku miktarlarının çok iyi planlanması gerekir.

Düzgün yapılmış bir blefaroplasti hastaya daha genç bir görünüm kazandırır. Göz estetiği ameliyatları hafif sedasyon eşliğinde lokal anestezi altında yapılır. Çok ince iğne ile lokal anestezik enjekte edilerek tüm göz kapağı uyuşturulur. Üst göz kapağı için kesi göz kapağının katlanma yerinden yapılır. Bu nedenle göz açıkken hiç bir iz görünmez. Alt göz kapağı kesisi ise kirpiklerin hemen altından, ya da hastanın durumuna göre sadece yağ fıtıkları alınacaksa göz kapağının iç kısmından girilerek yapılır. Bu nedenle iz görünmez. Ayrıca göz kapakları insan derisinde en az iz kalan bölgelerdendir.

Ortalama her bir göz kapağı ameliyatı 15–20 dakika sürer ve hastanede yatmayı gerektirmez. Hasta, operasyondan bir hafta sonra işine başlayabilir.

Bu İşlemleri Daha Sonra Tekrarlamak Gerekir Mi?

Botoks enjeksiyonunu yılda 3 kere yapmak kas hareketlerine bağlı ortaya çıkan dinamik çizgilerin kaybolmasını sağlayarak genç bir görünüm kazandırmaktadır.

Cerrahi yöntem Blefaroplasti ise daha kalıcı ve uzun etkili olup ameliyatın göz çevresindeki etkisi 5 – 10 yıl kadar kalacaktır. Yaşlanma kaçınılmaz bir durum olduğundan zamanla cilt tekrar gevşeyebilir ve 5–10 yıl sonra ameliyatı tekrarlamak gerekebilir. Göz kapağı estetiği Oküloplastik Cerrahinin en çok yüz güldüren ameliyatlarından biridir.

Bu İşlemlerden Sonra Doğal Görüntüde Değişiklik Olur Mu?

Botoks enjeksiyonunu tamamen dinamik çizgilere yönelik uyguladığımız için doğal görüntüde herhangi bir değişiklik yaratmadan çizgiler kaybolmaktadır. Bizim yaklaşımımız tamamen doğal görünümdür.

Blefaroplasti ameliyatlarında da amacımız aynı yaklaşımla sadece sarkan ya da fıtıklaşmış dokuların alınmasıyla doğal görünüm elde etmektir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla