Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Grip Tedavi Edilmezse Ciddi Hastalıklara Neden Olur

Grip Tedavi Edilmezse Ciddi Hastalıklara Neden Olur

Paylaş

Grip Tedavi Edilmezse Ciddi Hastalıklara Neden OlurGrip, ağırlıklı olarak kış ve ilkbahar aylarında görülür, ancak son dönemlerde küresel ısınmanın etkisi ile mevsim değişimlerinden dolayı görülme aylarında değişim izlenmiştir.

Burun, bronşlar ve akciğerden oluşan solunum sisteminde meydana gelen viral bir enfeksiyon olan grip, yıllardır en hızlı yayılan hastalıktır ve doğru önlem alınmadığı zamanlarda ciddi-ölümcül salgınlara yol açar.

Grip doğru tedavi edilmediği takdirde zatürree, kronik bronşitte akut alevlenme, kalp tabakaları iltihabı, orta kulak iltihabı, kas dokusu iltihabı, astımda kötüleşme ve hatta menenjit gibi ciddi ve ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlara sebep olabilir. Zatürree ve gribe bağlı ölüm riski 45 yaş üstünde ve kronik rahatsızlığı olan hastalarda, normal hastalara göre 202 kat daha fazladır. Astım ve kronik akciğer hastalarında gribin tedavi edilmemesi durumunda hastalıkların alevlenme riski %100’e varmaktadır. Grip ile ilişkili rahatsızlıklara bağlı olarak hastaneye yatırılan hastaların % 8’i ise hayatını kaybetmektedir.

Uzmanlar, hızla yayılan bu virüse karşı en iyi korunma yönteminin grip aşısı olduğunu hatırlatıyor. Özellikle risk grubuna giren hastaların grip aşısı olmasının gerekliliğini vurgulayan uzmanlar,  gripte tedavi seçeneklerinin kısıtlı olması, aşılamanın ilk basamakta enfeksiyonu önleyebiliyor olması ve aşının etkinliğinin %70-90 oranında olmasının  grip aşısının önemini ortaya koyduğunu belirtiyor.

Grip aşısı, tüm Sosyal Güvenlik Kurumları (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur ve Yeşil Kart  gibi) tarafından, risk grupları için “Geri Ödeme” kapsamında sayılmaktadır. 2007 yılı Sağlık Uygulama Tebliği  kapsamında aşağıdaki kişilerde aşının bedeli yılda bir defa olmak üzere kurum tarafından ödenmektedir.

•65 yaş ve üzerindekiler

•Bakımevleri ve huzurevlerinde kalan yaşlılar

•Astım dahil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olan erişkin ve çocuklar*

•Diabetes Mellitus dahil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, renal disfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immun yetmezliği olan erişkin ve çocuklar*

•6 ay -18 yaş arasında olan ve uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuk ve adolesanlar

*Hastalıklarını belirten heyet raporuna istinaden, tüm hekimlerce reçete edildiğinde

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla