Anasayfa / Ağız ve Diş Sağlığı / Gülümsemekten Korkmayın!

Gülümsemekten Korkmayın!

Paylaş

Kaybedilen dişlerin yerine konularak diş kökü görevi gören, vücutla uyumlu olan implantlar sayesinde ağız sağlığına yeniden kavuşmak ve güvenle gülümsemek mümkün.

Dr. Yaman Kubalı

Diş Hastalıkları Uzmanı

Dişlerin doğasına uygun olarak şekillendirilen ve yerleştirilen implantlar hayat kalitesini arttırır, estetik tüm kaygıları giderir. Ancak, implantın doğru ağızda doğru uygulanması tüm işlemin başarılı sonuçlanması açısından büyük önem taşır.

İmplant nedir ve nasıl uygulanır?

Çene kemiği içine konulan ve kemikle entegre olarak bir dişin kökü görevini gören titanyum bazlı vidaya “implant” denir. Titanyum; sert, hafif ve vücuda uyum sağlayan (biocompatible) bir metal. Bir cerrah, periodontolog veya bu konuda uzmanlaşmış bir diş hekimi tarafından, cerrahi işlemle çene kemiğine vidalanır.

İmplant tedavisi herkese uygulanabilir mi?

Çeneler kemik gelişimlerini tamamladıktan sonra (18-20 yaş sonrası) her yaşta hastaya genel endikasyon şartları uygunsa implant yapılabilir. Çok yaşlı hastalarda kemikler daha kırılgan olduğunda implant boyunun ve kalınlığının dikkatle seçilmesi gerekir.

Bu yaş aralığında kaybettiği dişi olan herkese implant yapılabilse de hastanın genel sağlığı ve kemik yapısı da bu konuda belirleyici olur. Kontrol altında tutulamayan diyabet, kanser, çeneye uygulanan radyasyon, sigara tiryakiliği, alkolizm ve yine kontrol altına alınamayan diş eti hastalıkları implant uygulanmasına engel oluşturabilir. Aşırı kemik kaybına uğramış ağızlara ise direkt olarak implant uygulanmaz.

İmplantın ve protezin başarılı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bunu, iki aşamada değerlendirmek gerekir. Birinci aşamayı implantın uygulanmasından, üst yapının yani protezin takılacağı zamana kadar geçen devre yani implantın kemikle kaynaşması oluşturur. Bu, alt çenede 3-4 ay, üst çenede ise 6-7 aylık bir zaman dilimi anlamına gelir. Bu devrede devamlı ağrı, önlenemeyen enfeksiyon, implantta sallanma ve çekilen kontrol röntgenlerinde implant çevresinde 1,5 milimetreden fazla kemik kaybı yoksa, implant başarılı kabul edilir. Aksi halde hemen sökülmesi gerekir. İkici devre, protezin yani üst yapının ağızda tamamlanması ile başlar.

Protezin tamamlanması sürecinde bakım, ağız hijyeni, periyodik kontroller ve implant uygulamasından sonra meydana gelebilecek sistemik hastalıklar büyük önem taşır. Biyomekanik faktörler ise implant ve protez uygulamasında en hassas noktayı oluşturur. İmplant boyunun, kalınlığının, yerinin ve hasta ağzının çok iyi etüt edilmesi gerekir. Yani implantın; üzerine yapılacak kron, köprü veya hareketli protezi taşıyabilecek boyda, kalınlıkta olması ve homojen bir kemik yapısına yerleştirilmesi önem taşır. Günümüzde implantlar yüzde 90-95 oranında başarılı olur.

İmplant uygulandıktan sonra bekleme süresi ne kadar?

Genel olarak kemik yapısına ve uygulanacak bölgeye göre implantlara 3-6 ay arası bir entegrasyon süresi tanınır. İmplant cerrahisi sonrası yapılan kontroller neticesi bu süre değişebilir hatta bazen derhal yükleme bile yapılabilir.

İmplant bakımı nasıl yapılır?

İmplant bakımı sadece dişleri fırçalamak anlamına gelmiyor. İmplantın bakımı üzerinde çok hassasiyetle durmak ve doktorun tavsiyelerine mutlak uymak gerekiyor. Ayrıca doktorun belirleyeceği aralıklarla -yaklaşık altı ay ile bir yıl arasında- periyodik kontrolü yaptırmak gerekir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla