Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Güneşten Korunmak İçin 10 Önemli Kural! 

Güneşten Korunmak İçin 10 Önemli Kural! 

Paylaş

Güneş ışınlarında bulunan zararlı UVA ve UVB ışınları günümüzde görülme oranı gittikçe artan cilt kanserine adeta davetiye çıkarır! Cilt kanseri, incelen ozon tabakası nedeniyle günümüzde 20’li yaşları bile tehdit ediyor. Bu nedenle güzel görünmek uğruna bronzlaşmak gibi bir hataya düşmemek, cildi güneşten korumak çok önemlidir.

Dr. Burçak Bozdemir Aral

Dermatoloji Uzmanı

Vücudumuzda D vitamini oluşumunu sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, uyku kalitesini artırır, ruhumuza enerji verir…  Güneş hem fiziksel hem ruhsal sağlığımıza pek çok fayda sağlasa da yaz aylarında uzun süre özellikle de öğle saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalmak çok risklidir. Ayrıca ciltte yanık, kızarıklık, su toplanması gibi hemen görülebilen hızlı etkilerin yanı sıra; kuruluk, ince ve derin kırışıklar, kahverengi ve kırmızı leke oluşumu gibi sonradan ortaya çıkan hasarların gelişmesini hızlandırabilir.

Öğlen saatlerinde kapalı mekanlarda kalın

Ciltte hasar oluşumunu önlemek için zararlı güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 11.00 – 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmayın. Eğer çıkmanız gerekiyorsa güneş koruyucu krem kullanmayı asla ihmal etmeyin. Yaz aylarında kullandığınız ürünün güneşten koruma faktörünün 50 (SPF) olmasına da dikkat edin.

Cilt tipinize özel ürün kullanın

Güneş kremlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey; UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu özelliğe sahip olmasıdır. Gövdeye ve vücudun diğer bölgelerine uygulanan süt formundaki koruyucular yüz için uygun olmayabilir, mevcut akne ve hassasiyet gibi problemleri alevlendirebilir. Bu nedenle yüz için kullanacağınız güneş koruyucu ürünleri, cildinizin özelliklerine göre seçmeniz daha uygun olacaktır. Cilt yağlı ise ciltte yağlanmaya sebep olmayan ve cildi matlaştıran su bazlı ürünleri tercih edilmelidir. Eğer kuru cilt yapısına sahipse nemlendirici özelliği de olan güneş koruyucu ürünler kullanmak daha yararlıdır. Cilt alerjik, akneli veya lekeli bir yapıya sahipse ya da kızarıyorsa bu tür problemlere yönelik özel güneş koruyuculardan faydalanın. Bu tarz ürünler cildi güneşten korurken aynı zamanda altta yatan hastalığa yönelik tedavi de sağlar.

Sokağa çıkmadan 20 dakika önce sürün

Güneş koruyucuları açık havaya çıktıktan sonra değil, henüz kapalı ortamdayken, dışarı çıkmadan 20 dakika önce sürmek çok önemlidir. Koruyucu ürünü açıkta kalan ve güneşten etkilenecek olan göz kapakları, kolların iç kısımları, ense, dış kulak, dudak ve ayak üstleri gibi bölgeleri de kapsayacak şekilde, kıyafeti henüz giymemişken uygulamaya özen gösterin.

Bu miktara dikkat!

Güneşten koruyucu ürünün fayda sağlayabilmesi için mutlaka uyulması gereken bir başka kural da cilde yeterli miktarda sürmek olmalıdır. Vücudun açıkta kalan bölgelerine en az bir avuç dolusu güneş kremi yedirin. Kulak, ense, burun, omuz ve ayak üstü gibi güneş ışınlarının dik geldiği alanlara özellikle dikkat edin.

Güneş altında bırakmayın!

Uygun şartlarda saklamış olsa bile bir önceki yazdan kalan, kullanım süresi geçmiş, güneşin altında uzun süre kalmış, kapağı ya da kutusu deforme olmuş güneş koruyucu ürünleri kullanmayın. Isıyla etkisi azalacağı için koruyucu ürünleri ister plajda olsun, isterse arabada veya başka bir yerde, güneş altında bırakmamaya dikkat edin.

Bulutlu havalarda da korunun

Güneşin zararlı ultraviyole ışınları araba camından veya evdeki perdelerden de sızma özelliğine sahipler. Hatta kapalı havalarda bile bulutlardan süzülerek cilde hasar oluşturabilir. Bu nedenle vücudun açıkta kalan bölgelerine bu tür durumlarda da koruyucu ürünü kullanmaya devam edin.

Her 2 saatte bir tekrarlayın

Güneş koruyucu ürünlerin etkisinin ortalama 2 saattir. Dolayısıyla dışarıda kalınan süre boyunca ürünü her 2 saatte tekrarlamayı ihmal edilmemelidir. Aşırı terleme, yüzme veya duş sonrası ise zamanı dikkate almadan işlemi mutlaka tekrarlamak gerekir.

Gölgede durmak yeterli gelmez!

Güneş ışınları çevreden yansıma özelliğine de sahip olduğu için havuz, deniz, kum ve yerden yansıyarak da etki gösterir. Dolayısıyla gölgede oturmak güneşten korunmak için yeterli olmayabilir. Açıkta kalan bölgelere gölgede bile güneşten koruyucu ürünü tekrarlamak gerekir.

Dudak ve burun üstünü unutmayın!

Dudak bölgesi ile burun üstü, yaz aylarında en fazla ihmal edilen yüz bölgelerindendir. Ancak dikkat! Hem diğer alanlara nazaran daha ince bir yapıya sahip oldukları hem de sadece deniz kenarında olduğunuz zamanlarda değil, sürekli güneş ışınlarına maruz kaldıkları için zararlı güneş ışınlarına bağlı hastalıklar ve cilt kanserleri en sık bu bölgelerde görülür. Bu nedenle dudakları ve burun üstünü SPF 50 güneş kremiyle, tercihen bu bölge için özel üretilmiş ürünlerle her zaman korunmalıdır. Yemek yedikten sonra dudaklar silindikten sonra krem yeniden uygulanmalıdır.

Sıkı dokumalı, koyu renkli kıyafetler

Sokağa çıkıldığında ultraviyole korumalı geniş gözlük ve geniş siperlikli şapka kullanmayı alışkanlık haline getirin. Yaz aylarında güneşten korunmak için özel üretilmiş ultraviyole korumalı kıyafetler önerilir. Yüzerken ve spor yaparken bu kıyafetlerin tercih edilmesinde fayda var. Yazın giyilmesi tercih edilen pamuklu ve açık renkli kıyafetler ise ultraviyole ışınlarını rahatlıkla geçirir. Özellikle terle veya suyla ıslandıklarında geçirgenlikleri artır. Sıkı dokumalı, koyu renkli, çok ince olmayan kıyafetlerin koruyuculuğu daha yüksek olur.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*