Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Güvenli Ameliyat Hayat Kurtarır

Güvenli Ameliyat Hayat Kurtarır

Paylaş

güvenli ameliyat hayat kurtarırAraştırmalara göre bir yılda gerçekleşen 234 milyon büyük ameliyatta, her 25 kişiden birinin ameliyatı, önlenebilir komplikasyon ve ölümlerle sonuçlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ameliyatları daha güvenli hale getirmek için, cerrahların operasyonlarında kullanacağı yeni bir güvenlik önlemleri listesi oluşturuldu. Pilot bölge uygulamaları, listenin kullanılması sonucunda yüzde 50 oranında iyileşmeyi işaret ediyor.

Yapılan birçok çalışma, endüstriyel açıdan gelişmiş ülkelerde gerçekleştirilen ameliyatlarda karşılaşılan büyük komplikasyonların %3 ile %16 oranında aceleci cerrahi prosedürlerinden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Kalıcı sakatlıklar ve ölümler ise bunların %0,4 ile yüzde %0,8’ini oluşturuyor. Gelişmekte olan ülkelerde yapılan çalışmalarda ise, ana ameliyatlar sırasında ölüm oranının %5 ve %10 arasında olduğu gösteriyor. Afrika’nın Sahra Çölü güneyini kapsayan bölgesinde yapılan, ameliyatlarda, sadece genel anesteziden kaynaklanan ölüm oranı 150 insanda bir. Enfeksiyonlar ve diğer operasyonlar sonrasındaki komplikasyonlar da dünya çapında ayrıca bir sorun teşkil ediyor. Çalışmalar, yaşanan olumsuzlukların yarısı kadarının önlenebilir nitelikte olduğunu gösteriyor. Dünya genelinde 8 pilot bölgede bulunan bin hasta üzerinde yapılan uygulamaların ilk sonuçları, denetim listesi sayesinde, hastaların güvenilirliğini ispatlamış cerrahi bakım alma olasılığının eskiye göre neredeyse iki katına çıkacağını gösteriyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla