Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Hafıza Kaybına Karşı Egzersiz

Hafıza Kaybına Karşı Egzersiz

Paylaş

Hafıza Kaybına Karşı EgzersizYaşlanmayla ortaya çıkan unutkanlık sorunu iş ve sosyal yaşamda çeşitli aksaklıkları da beraberinde getirir.

Uz. Dr. Abdullah Özkardeş
Nörolog

Uzmanların işaret ettiği bazı noktalara dikkat edersek hafıza kaybını önleyebilir ve beynimizi genç tutabiliriz. Nasıl mı? İşte size hafızanızı genç tutmanız için bilmeniz gereken altın kurallar…

İnsanların ortalama yaşam süresinin yükselmesi yaşlı nüfusun giderek çoğalmasına neden olmaktadır. Yaşlı nüfus yaşla birlikte ortaya çıkan hastalıkların artmasını beraberinde getirmekte, özellikle de Alzheimer hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır. Ayrıca ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan unutkanlık da günümüzde sık rastlanılan bir sağlık sorunu haline gelmiştir.  Yaşlanmayla birlikte görülen unutkanlıkla başa çıkabilmek için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.

Fiziksel Aktivite Yaşlanmayla Gelen Hafıza Kaybına Karşı Direnci Artırır

Tüm yaş gruplarında hayat kalitesini düzelten fiziksel aktivitenin depresyon ve anksiyete üzerine de pozitif etkisi bilinmektedir. Araştırmalar, egzersiz yapan insanların yapmayanlara göre hafıza testlerinde daha iyi olduklarını göstermektedir. Yapılan son çalışmalarda egzersizin beyinsel faaliyetler açısından ne tür bir etkisi olduğu araştırılmaktadır. Egzersiz, hipokampus içerisinde beynin “dentat girus” denilen bölgesini hedef alır. Pek çok erişkinde 30 yaş civarında başlayan, yaşla ilgili normal hafıza kaybından sorumlu bölge burasıdır.

Yaşayan bir beyin içerisinde sinir hücrelerinin büyümesi (nörogenesis), şimdiye kadar tam olarak ortaya konulamamış bir bulgudur.

Diyet Ve Doğru İlaç Kullanımı Da Olumlu Etkiler Sağlar

Kanda ölçülen kolesterol ve oksidadif stres miktarının hafıza kaybıyla paralel olduğu gözlenmiştir. Bunları azaltan, egzersiz, diyet hafıza kaybına iyi gelebilmektedir. Görüldüğü gibi egzersiz bu noktada da önem kazanır.

Bir Saatlik Aerobik Ve Benzeri Hafif Spor Aktiviteleri Hafızaya İyi Gelir

Araştırmacılar, bundan sonraki adımın hangi egzersiz rejiminin hafıza kaybını daha iyi düzelttiğini bulmak olduğunu belirtmektedir. Bu amaçla farklı egzersiz protokolleri denenmektedir. Yapılan bir çalışmada farklı 3 protokol uygulanmış ve bunların etkileri karşılaştırılmıştır. 60 dakikaya kadar artırılabilen yarı eforlu aerobik egzersizlerin faydalı olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte uzamış aşırı egzersizlerin su kaybına bağlı olarak hafıza kaybına negatif etkisi olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Fiziksel aktivite türü, hastanın olanaklarına ve tercihine göre de farklılık gösterebilir(yürüme, yoga, yüzme…).

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*