Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Her İlaç Aynı Zamanda Bir Zehirdir

Her İlaç Aynı Zamanda Bir Zehirdir

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre dünyada kullanılan ilaçların yüzde 50’sinden fazlasının yanlış kullanılıyor. Sadece Amerika’da tüm ölüm sebepleri içinde yanlış ilaç kullanımının 4. sırada. Hastanın ilaca uyumundan, doğru ve etkin ilaç yazılmasına kadar yarı yarıya bir uyum sorunu yaşandığı için bu konuda bilinçlenmeyi artırmak amacıyla birçok çalışma yapılıyor. Medyaya ve sağlık profesyonellerine toplumların sağlık okur yazarlığını artırma konusunda önemli rol düşüyor.

Prof. Dr. Abdullah Olgun

Klinik Biyokimya Uzmanı

İnsan organizması çok karmaşık bir sistem. Şu an bilimin ulaştığı seviye bu karmaşıklıkla baş edecek düzeyde değil. Yaklaşık 100 trilyon civarında hücremiz var ve her hücredeki DNA bile neredeyse birbirinden farklı. Ayrıca bu karmaşık yapımıza ek olarak mikrobiyom ya da mikrobiyota denilen bizimle beraber yaşayan başka bir mikrorganizma topluluğu var. Yaklaşık 1-3 kg ağırlığına ulaşabilen bakteri, mantar, virüs ve parazitlerle beraber yaşıyoruz. Onlarla beraber sistem daha da karmaşıklaşıyor. Sistemin bu kadar karmaşık olması ilaç kullanımında bizim öngöremediğimiz birtakım yan etkilere sebep olabiliyor. Tıptaki en temel prensip “önce zarar verme” prensibidir. Çok kolay gibi gözüküyor ama aslında zor bir prensiptir. Herhangi bir insan bir ilaç aldığında gerçekten faydası olacaksa alması lazım çünkü fayda sağlamayacaksa zarar görme riski çok yüksek. Çünkü her ilaç aynı zamanda bir zehirdir. Onun ilaç ya da zehir olacağını doz ve doğru kullanım şekli belirler. Dolayısıyla insanın kendisi karar vererek kanıta dayalı olmadan ilaç kullanması doğru değil.

“Piyasadaki Bazı Protein Ürünleri Ağır Metaller İçeriyor”

Hayatın değişik dönemlerinde; büyüme döneminde, gebelik döneminde, hastalık döneminde veya gıdaları doğru alsak bile onların sindirimi ile ilgili sorunlar yaşadığımız dönemlerde bir takım gıda takviyeleri almak gerebilir. Ama burada da yine dayanmamız gereken temel prensip bilimsel kanıttır. Özellikle protein tozlarının çok yaygın kullanımı var. Bunların da peynir altı suyundan tutun sütte bulunan kazein proteinlerine kadar değişik elde edildikleri kaynaklar var. Bunların popüler olarak tavsiye edildiği kullanım alanlarıyla ilgili bilimsel hiçbir kanıt yok. Örneğin bunların en yaygın olanlarından peynir altı suyundan elde edilen protein sadece bebeklerde 3-12 ay arasında kullanıldığında deride oluşan döküntüleri veya alerjik yatkınlıkları –belki- azalttığını gösteren kanıtlar var. Ya da AIDS hastalarında vücutta kilo kaybını belli oranda önlüyor. Ama bunların dışında diğer atletik performansla ilgili konularda bilimsel bir kanıt henüz yok. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada piyasada satılan bu ürünlerin yaklaşık 3’te birinin içerisine değişik streoitler katıldığı görüldü. Yani burada bir tür kandırmaca var. İnsanlar protein aldığını sanıyor ama aslında başka maddelerin katıldığı bir karışım kullanma riskleri var. Bazılarının ağır metaller içerdiğini biliyoruz. Dolayısıyla böbreklere hasar vermekten körlüğe kadar çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilecek maddeler.

“Proteinin Günlük Kilogram Başına 1 Gramdan Fazla Tüketilmesi Böbreklere Zararlı”

Destek besin alması gerekenlerin mutlaka doktora başvurmaları ve gerekli sağlık tetkiklerinin yapılması gerekir. Proteinin günlük kilogram başına 1 gramdan fazla tüketilmesi böbreklere zararlı. Destek besin alınması gerekiyorsa buna bilimsel bir süreçle karar verilmesi lazım. Birtakım laboratuvar testlerinin yapılıp doktor muayenesinden geçtikten sonra hangi konuda eksiği varsa onun tamamlanması uygun olur. Ya da en azından önce zarar vermeyecek türden gıda takviyelerinin alınması gerekir. Proteinin fazlası vücut için zararlı. Dolayısıyla fazlasının zarar vermeyeceği örneğin B12 vitamini gibi, aşırı oranda olmamak kaydıyla ve böbrek yetmezliği yoksa magnezyum gibi, çinko gibi toksik etki göstermeyecek ama sağlığın korunması için çok önemli türden bazı mineral ve vitaminlerin takviyesi olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*