Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Hipertansiyonunuzu Süt İçerek Dengeleyin!

Hipertansiyonunuzu Süt İçerek Dengeleyin!

Paylaş

Prof. Dr. Neriman İnançSayısız yararı bulunan sütün kalp hastalıklarının önlenmesinde etkili olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, kalp sağlığını yakından ilgilendiren hipertansiyonu önlemek için süt içilmesini önerirken yapılan araştırmalardan sütün hipertansiyonu dengelediği ifade ediliyor.

Prof. Dr. Neriman İnanç
Beslenme ve Diyetetik Bölüm Bşk.

Bu nedeniyle her gün 2 bardak tüketilen sağlıklı süt ve türevleri sayesinde hipertansiyondan ve koroner kalp hastalıklarından da korunabileceği vurgulanıyor.

Süt ve süt türevlerinin içeriğinde kan yağları ve kan basıncının düşürülmesinde etkili olan protein, kalsiyum, fosfor gibi besin öğelerinin olması nedeniyle, her gün yeterli miktarda tüketimi koroner kalp hastalıklarından korunmada büyük önem taşıyor. Her gün düzenli içilen 2 bardak sağlıklı süt sayesinde hipertansiyon da dengeleniyor.

Kan basıncı, kanın vücut atardamarlarına yaptığı basınçtır. Bu basınç, kanın vücutta dolaşımı, gereken yerlere oksijen ve gıda vermesi, atıkları toplayarak böbrek ve karaciğere götürmesi için gereklidir. Sistolik kan basıncı yüksek olarak ve kalbin her kan pompalayışında ölçülen basınçtır. Diastolik kan basıncı ise kalp dinlenme halindeyken kaydedilen ve daha düşük ölçülen basınçtır. Hipertansiyon kan basıncındaki artıştır. Hipertansiyon kalbin iş yükünü artırır ve atar damarlara zarar verir. Zaman içerisinde özellikle kalp, böbrek, göz ve beyine kan götüren atar damarlarda harabiyet oluşur. Kalp, böbrek, göz ve beyin damarları bu yüksek basınca uzun yıllar boyunca sessizce direnebilir. Bu nedenle kan basıncındaki yükselme yıllarca belirti vermeden, tamamen sessiz, sinsi, ilerleyebilir. Ancak bu hastalara zarar vermediği anlamına gelmez. Yüksek tansiyon inme, kalp krizi ve böbrek yetersizliğinin önemli kilit nedenlerinden biridir.

 ‘Sağlıklı yaşam için süt’
Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyumun hipetansiyonla ilgili olduğu bildirilmektedir. Kalsiyum alımı azaldıkça arteriyel kan basıncı artarak hipertansiyona neden olmaktadır.Kan basıncının etkin olarak düşürülmesi ile kalp hastalıklarından ölüm oranları önemli ölçüde azalmaktadır.Bu nedenle kalsiyum tüketiminin artırılması gerekmektedir. Kalsiyum ve fosfor açısından en zengin besinler de süt ve türevleridir. Kan basıncının etkin olarak düşürülmesi için düzenli olarak süt ve türevlerinin tüketilmesi gerekmektedir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla