Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / İnfluenza Paçavra Gribi

İnfluenza Paçavra Gribi

Paylaş

Toplum sağlığını önemli ölçüde etkileyen İnfluenza  gribi nedeniyle çok sayıda kişi yatağa düştü. Bağışıklık sistemlerinin düşük olması nedeniyle grip en çok çocukları etkiler.

Dr. Musa Bostancıoğlu

Çocuk Sağılığı ve Hastalıkları Uzmanı

Basit soğuk algınlığına sebep olan virüsler sadece burun akıntısına bazı virüsler ise grip hastalığına sebep olur. “İnfluenza ‘pençesine almak’ anlamına gelen Fransızca kökenli bir kelimedir. Grip etkeni olan virüs, hastalandırdığı kişiyi pençesine alarak paçavraya çevirir. Bu yüzden de halk arasında ‘paçavra gribiyim’ denir. Grip etkeni olan en önemli virüs İnfluenza virüsüdür.

İnfluenza (Paçavra) Gribi

İnfluenza yani paçavra gribi hastalığı birdenbire yayılarak herkesi aniden aynı anda etkiler. 1743 yılında İtalya’da başlayan bir salgın tüm Avrupa`ya yayılmış ve yayan etki anlamında influenza ismiyle anılmıştır. Virüsü kapan herkesin kendini yaygın kas ağrısı, halsizlik ve baş ağrısı nedeniyle paçavra gibi hissettiği, ateşler içerisinde durmadan öksürüp-hapşırdığı bu ağır grip hastalığına yol açan influenza virüsü ayakta atlattığımız soğuk algınlığı hastalığına yol açan virüslerden tamamen farklıdır.

İnfluenza Virüsü Lego Oyunu Gibidir 

İnfluenza virüsü sadece insanları değil kuşları ve memeli hayvanları da hastalandırır. İnsandan insana bulaştığı gibi hayvandan insana geçebilir. Virüsün genetik yapısını oluşturan RNA molekülü 8 adet oynak yapıdan oluşur ve bu geçişler sırasında bir lego oyunu gibi değişik türlere ait genetik yapılar birbirine karışarak her yıl yeni virüs türleri ortaya çıkarır. En son ortaya çıkan influenza virüsü türleri kuş gribi ve domuz gribi salgılarına yol açmıştır. Mevsimsel gribe yol açan virüs türü H3N2, domuz gribine yol açan ise H1N1’dir.

Hava Yoluyla Bulaşır

Virüs ifluenza hastalığını geçirmekte olan kişilerin öksürüp hapşırmasıyla hava yoluyla insandan insana geçer. Hastalığın kuluçka dönemi 1 ila 4 gün arasındadır. Virüsü kapanlar belirtilerin ortaya çıkmasından önceki 2 gün içinde, belirtiler ortaya çıktıktan sonrada en az 5 gün süreyle etrafa virüs saçar. Virüsü kaptığından haberi bile olmayan, henüz belirtilerin başlamadığı, sağlıklı görünen bir kişide etrafa her an virüs yayabilir! Bu yüzden gribin yaygın olduğu bu aylarda kalabalık ortamlardan kaçınmak ve korunmak gerekir.

İnfluenza virüsü ülkeleri, kıtaları kat edip milyonlarca kişiyi hastalandırarak, ölümlere yol açabilir. Belirtileri ise boğaz, baş ve yaygın kas ağrısı, ateş, halsizlik, kuru öksürük, bulantı ile kusmadır. Yakaladığı kişileri hırpalar. Bu virüsten en çok etkilenen ve bağışıklık sistemleri düşük olan çocuklar ile 65 yaş üstü kişilerin influenza nedeniyle hastaneye yatırılmaları ve ölümcül olabilecek sorunlarla boğuşmaları ihtimalinin kat kat daha fazladır.

Koruma Yöntemi Sağlıklı Beslenmek

Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için hem bitkisel hem de hayvansal proteinlerle C vitamini ve özellikle çinko yönünden zengin gıdalar ile beslenmek gerekir. Limonlu ve zeytinyağlı salatalar ve özellikle taze portakal ve mandalina mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Çinko için ise ıspanak, kuzu ve sığır eti, badem, kabak çekirdeği, susam, fasulye, kuru fasulye, bezelye, kabak, tavuk suyu çorbası, göğüs eti tüketilmeli. Kuşburnu, ıhlamur, zencefil çayı alınarak, bol sıvı tüketilmelidir

Korunmanın Yolları 

-Havalandırması yetersiz ve kalabalık ortamlardan kendimizi ve çocukları uzak tutmak.

– Gündelik hayatta yüzeylere çıplak elle dokunmamak ve sık sık yıkamak.

-Özellikle kış aylarında tek kullanımlık bardaklar tercih etmek.

-Çalışanlar ve öğrenciler için kalem gibi kırtasiye malzemelerinin kişiye özel olmasına özen göstermek

 Büyükler veya hasta çocuklarla asla öpüşmemelidir. Zira hastalık bulguları başlamadan bulaştırıcılık başlamaktadır.

-Hapşırık ve aksırıklarda tek kullanımlık peçete, mendil kullanmaya özen göstermek.

-Aşırı kalın kıyafetler giymemeye ve terlememeye özen göstermek

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*