Anasayfa / Ağız ve Diş Sağlığı / İnsanlar Gün İçinde de Dişlerini Gıcırdatıyor

İnsanlar Gün İçinde de Dişlerini Gıcırdatıyor

Şehir ve iş hayatına bağlı yaşanan stres, dengesiz beslenme ve hareketsizlik gibi sebepler farkına varmadan diş sağlığının kaybedilmesine neden olabilir. Bu hasar bazen başlangıç düzeyinde bazen de daha ileri safhada olabilir.

Diş Hekimi Gökhan Gerek

Geceleri istem dışı dişleri gıcırdatma bilinen bir sorun. Ancak son yıllarda insanlar gün içinde de dişlerini sıkıyor ve gıcırdatıyor. İnsanlar dişlerini sıktıklarını çoğunlukla fark etmiyor ve başka bir şikayetle diş hekimine başvurduklarında, dişlerinde sıkmaya bağlı hasar oluştuğu görülüyor.

Modern topluluklarda gündelik hayatın zorlukları sonucu vücutta oluşan stres çoğu zaman etkisini ağızda gösterir. Genellikle gece ve bazen de gündüz saatlerinde dişleri sıkar veya gıcırdatırız. Bu sorun yıllar içinde dişlerin aşınmasına, kırılmasına ve diş yüksekliğinin azalmasına neden olur. Şehir hayatının getirdiği hızlı yaşam, sürekli bir yere yetişme telaşı, aile içinde yaşanan gerginlikler vücudun stresle başa çıkmasını zorlar. Stres birçok hastalığın ortaya çıkmasında tetikleyici faktördür.

Stres, diş ve dişeti sağlığı

Diş sıkmasına bağlı olarak dişte ciddi hasarlar oluşturur. Ağızda stres oluşmaya başladıktan sonra, ilk tepki dişle diş etinin birleştiği düzeyde, dişin boynunda oluşur. Stres diş etine büyük bir boşluk gibi hasarlar verir. Bu durum kama defekti olarak adlandırılır. Dişle dişeti arasında tırnak girecek kadar bir boşluk oluşur ve duyarlılık başlar. Ardından dişte aşınmalar, kırılmalar meydana gelir. Diş minesi kalkarak altındaki, daha yumuşak olan dentin tabakası ortaya çıkar. Dişlerde, kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerindeki gibi halkalar görünmeye, çene eklemi ağrıları ve bununla beraber yüz ve boyun ağrıları başlar. İşte bu durumda ağızdaki stresi görmek mümkün olur.

40 yaş üstü erkeklerde ağızda stres yaygın olarak görülüyor

Şehir ve iş hayatı gibi nedenlerin yanı sıra depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar, hatalı yapılmış bir dolgu veya porselen kaplama, çok sert ve asidik besinler tüketme gibi faktörler de ağızda stres oluşumuna neden olabilir. Bu durum en çok 40 yaş üstü erkeklerde, özellikle ofis çalışanlarında görülür. Çoğu hasta dişlerini sıktığının farkında olmaz. Çoğu zaman kişi dişlerinin kısa ve aşınmış görüntüsünden hoşlanmadığı için gelir. Meslek gruplarına bakıldığında bu şikayetle gelen hastaların çoğu bankacı ve mühendis.

Hastalar “stresli” olduklarını kabullenmek istemiyor

Hastalar genellikle dişlerindeki sıcak-soğuk hassasiyeti sebebiyle kliniğe başvurur. Hastaların çoğu sorunlarının temelinde stres olduğunu kabul etmek istemez. Kişiler belirli bir zaman sonra sorunla yüzleşir. Bu hastaların çoğu daha sonra kendileri durumu fark edip tekrar kliniğimize gelir. Çünkü gün içinde dahi dişlerini sıktıklarını sonradan fark ederler.

Tedavi için öncelikle farkındalık oluşturmak, dişlerin koruma altına alınması gerektir. Öncelikle gece koruyucu bir plak uygulaması ile tedaviye başlanır. Son yıllarda lazer yardımcı tedavi olarak ağızdaki stresin tedavisine büyük katkı sağlıyor. Ayrıca radyo frekans ve çene eklem içi lavaj denilen yöntemler de başarı ile uygulanabilir. Psikolojik destek almak ise sorunun tamamen ortadan kalkmasını sağlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*