Anasayfa / İş Hayatına Psikolojik Baskı: Mobbing

İş Hayatına Psikolojik Baskı: Mobbing

Paylaş

is-hayatina-psikojik-baski-mobbingÇalışma hayatında karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri olan mobbing; iş yerinde maruz kalınan psikolojik şiddet, baskı ve tacizi ifade ediyor.

Ayşe Yanık Knudsen
Psikolog

İş hayatında karşılaşılan psikolojik baskı olarak tanımlayabileceğimiz mobbing, kimi zaman basit ve çözülebilir gibi görünse de, sonlandırılamadığı zaman büyük bir probleme dönüşebiliyor.


Mobbing, Umutsuzluğa Sürüklüyor
İş yerinde psikolojik baskı, kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar. Mobbing uygulayan kişi; ima ve alayla karşısındakini ezmeye, toplumsal itibarını sarsmaya yönelik hareketlerde bulunarak kişiyi işten ayrılmaya zorlar. Baskı uygulanarak, kişinin direnç ve sabrının yok edilmesi amaçlanmaktadır. Psikolojik şiddete maruz kalan kişi, bunu diğer iş arkadaşlarıyla paylaştığında, onların yaptığı olumsuz yorumlarla sorunun kendisinde olduğu kanısına vararak, umutsuzluğa düşebilmektedir. Diğerlerinin onu anlamaması ya da kendi çıkarları doğrultusunda anlamak istememesi, kişide yalnızlık ve dışlanmışlık duygusuna neden olacaktır. İletişim önce tek yönlü, daha sonra da çift yönlü olarak kesilir. Baskı gören kişi, bir süre sonra dayanamayarak işten ayrılır. Fakat, bu mobbingin bittiği anlamına gelmez. Çünkü bu süreç, bir başkası geldiğinde de devam edecektir.


Sessiz Kalmak Çözüm Değil
Mobbinge karşı kişinin kendini korumak için, baskı uygulayana uyarıda bulunması gereklidir. Bu gibi durumlarda sessiz kalmanın çözüm değildir. Mobbing sürecinde yaşanılan olaylar, verilen anlamsız emirler ve işler yazılı olarak kaydedilmelidir. İlk fırsatta kaydedilen bilgiler, yetkili birine kanıtlarla beraber rapor edilmelidir. Bu süreçte, kişinin iş arkadaşlarıyla da paylaşım içinde olması gerekir. Çünkü, bu durumdan rahatsız olan fakat dışlanma ya da anlaşılmamaktan korkan kişilerden de bu sayede destek görmek mümkün olabilecektir. Psikolojik taciz çözümlenmediğinde çalışanda büyük sıkıntılar yaratabilir, başka bir iş yerine geçtiği zaman da kendine güvenini kaybettiği için kişi kendini ifade sorunu yaşayabilir. Bu nedenle, her türlü sorun muhakkak çözüme kavuşturulmalıdır.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*