Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / İshal ve Rotavirüs

İshal ve Rotavirüs

Paylaş

Uz. Dr. Bahar Salihoğlu Kuralİshal ve ishale neden olan Rotavirüs…

Uz. Dr. Bahar Salihoğlu Kural
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

İshal (diyare), dışkının su içeriğinin ve sıklığının artması olarak tanımlanabilir. Bağırsak hareketlerinin artması, bağırsakta emilimin azalması ile günlük dışkı miktarının artması ve dışkının daha sulu olup kıvamının bozulması olarak da açıklanabilir.

Yenidoğan ve süt çocukluğunda ishal daha kolaylıkla oluşur ve daha ağır seyreder. Bu, çocukların henüz besin değişikliklerine kolay adapte olamaması, sıvı kaybına tolerans kapasitesinin az olması ve bağışıklığın tam olarak gelişmemesi ile açıklanabilir.

İshal sıklığı ve nedenleri toplumun sağlık koşullarına göre farklılık gösterir. Ülkemizde enfeksiyonlar yani mikroplar sonucu oluşan ishaller daha sık görülür. İshal; sık el yıkama, yiyecek hazırlarken hijyenik kurallara dikkat etme, temiz su kullanımı, düzgün çalışan şehir altyapısı ile önlenmeye çalışılır. Çocuğun besinlerini hazırlamadan önce, tuvaletten çıktıktan ve çocuğun bezini değiştirdikten sonra, çocuğu beslemeden hemen önce ellerin bol sabunlu suyla yıkanması çok önemlidir.

İshal için diğer bir risk faktörü ise, dengesiz beslenmedir. Genellikle ilk yaşta un, nişasta ve şeker gibi karbonhidrattan zengin beslenme uygulanan bebeklerde ishale eğilim fazladır.

Anne sütü ile beslenme, süt çocuklarında ishal gelişmesini önleyen en etkili ve en iyi korumadır. Anne sütü bebeğin bağışıklığını arttırdığı gibi, bağırsağı koruyan destekleyici faktörleri de içerir.

İshal ile birlikte olan kusma, ishalin yarattığı sıvı kaybını arttırır. Sıvı kaybı olduğu zaman, bu açığı ağızdan verilecek sıvılarla yerine koymayı imkansızlaştırır. Küçük çocuklarda kısa süren ishal ve kusmalarda dahi ciddi sıvı ve elektrolit kayıpları meydana gelebilir.

Herkes ishalin bir yaz hastalığı olduğunu düşünse de, rotavirusun neden olduğu ishallere kışın daha sık rastlanmaktadır.

Rotavirus, tüm dünyada çocuklarda en sık ciddi ishal yapan mikroorganizmadır. 5 yaşına kadar her çocuk en az 1 kez rotavirus enfeksiyonu geçirir. 4 ila 36 ay arasındaki çocuklarda rotavirus daha ciddi ishallere sebep olur. Gelişmekte olan ülkelerde 0- 2 yaş arası çocuklarda ani ortaya çıkan ishallerin %50’sinin sebebidir.

Rotavirus tanısında, dışkı örneklerinde, rotavirüsün antijenlerini saptayan testler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu testler hızlı ve doğru tanı konmasını kolaylaştırmışlardır.
İshal durumunda, bunun rotavirus sebepli olduğunu öğrendiğimizde ailelere alınması gereken tedbirleri, beraberinde olabilecek belirtileri anlatabilmekte ve hastalığın süresi hakkında kesin bilgiler verebilmekteyiz.

Etken ağız yoluyla bulaşır. Mikrop bulaşmış besinlerin yanı sıra, oyuncaklarda ve diğer yüzeylerde bulunması, kişisel eşyaların da bir bulaşma mekanizması olduğunu göstermiştir. Aile içi yayılma sıktır ve evde birden çok ferdi aynı anda etkileyebilir. Ayrıca yuva ve kreşlerde de bulaşma hızlı olabilir.

Çocuk virusü aldıktan 1- 2 gün sonra belirtileri göstermeye başlar. En sık görülen belirti ishaldir. Dışkı genellikle yeşil, sulu ve kansızdır. Beraberinde kusma ve ateş de olabilir. Karın ağrısı bu tabloya eşlik edebilir. Bu belirtiler 1 hafta sürebilir.

Rotavirus enfeksiyonunda en çok korkulan şey, sıvı ve elektrolit kaybıdır. Dehidratasyon dediğimiz, vucut sıvısı ve elektrolit kaybının derecesi, tedavinin ne şekilde olması gerektiğini belirler. Hastalık sırasında günde 10- 20 kez ishal olabileceği gibi, sık sık kusma da söz konusu olabilir. Bu gibi ciddi durumlarda hastaneye yatırılıp, uygun sıvı tedavisine başlamak doğru olacaktır. Hafif vakaların, evde ağızdan sıvı tedavisi ile düzelmesi mümkündür. Ateş için de ateş düşürücülerden yararlanılır.

Korunması güç bir virüstür. Kolay bulaşır ve birçok kez hastalık yapabilir. Yani bir kez rotavirus nedeniyle ishal olan çocuk, ilerde yeniden rotavirüs enfeksiyonu geçirebilir. Burada iyi olan tek şey, bağışıklık sisteminin biraz daha hazırlıklı olmasıdır. İlk rotavirus enfeksiyonundan sonra geçirilen diğer rotavirus enfeksiyonları, biraz daha hafif atlatılabilir.

Şimdilerde umudumuz, halen çalışmaları süren rotavirus aşılarında. 1998’de ilk kez rotavirus aşısının ilk kez uygulanmaya başlamasına karşın o zaman geliştirilen aşıda yaşanan bazı sağlık sorunları nedeniyle aşılamalar sonlandırılmıştır. Üzerinde çalışılan 2 farklı aşıdan şimdilik iyi sonuçlar alınıyor. Gelecekte çocuklarımızı, hastalıklara yakalanmadan önce yapacağımız aşılarla korumak umudunu taşıyoruz. Ağızdan damlatılacak aşılar sayesinde, rotavirus nedenli ishalleri ileride bu kadar sıklıkla görmeyeceğiz.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla