Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / İstemediğiniz Dövmelerinizden Kurtulmak İçin; Medlite Q Switch Lazer

İstemediğiniz Dövmelerinizden Kurtulmak İçin; Medlite Q Switch Lazer

Paylaş

dovmeDövme, binlerce yıldır insanın ait olduğu toplumsal konumunu gösteren süslemeler amacıyla kullanılmıştır. Ancak modern yaşamın iş dünyasında, profesyonellerce ‘ben özgürüm ve istediğimi yaparım’ olarak yorumlandığı için ve bu yorum iş dünyasının kodlarıyla uyuşmadığı için, pek çok kişi yaptırdığı dövmeleri yok etmek istemektedir. Günümüzde komplikasyonlara neden olmayan en son uygulama şekli Q Switch Nd-Yag Lazer tekniğidir.

Dr. Erçin Özüntürk

Dermatolog

Günümüze kadar kalıcı dövmelerin çıkarılması konusunda pek çok yöntem denenmiştir. Dövmenin içerdiği farklı renkler için farklı cihazlara ihtiyaç duyulmuştur. Ancak dermabrazyon gibi cerrahi işlemlerin yaralanmalara, izlere, kötü görünümlü lezyonlara yol açtığı görüldü. Bu nedenle yeni cihazlar arayışına girildi. Günümüzde bu gibi komplikasyonlara neden olmayan en son uygulama şekli Q Switch Nd-Yag Lazer tekniğidir. Bu sistem, cerrahi olmayan çeşitli dermatolojik uygulamalar için çok yönlü ve son derece güvenilir yeni bir lazer teknolojisidir. Ayrıca tüm dövme renkleri için kullanılabilen son teknolojidir. Nanosaniye (bir saniyenin milyarda biri) süreli darbelerle, çeşitli renkleri hedefleyebilen bu cihaz, dövmeye şeklini veren çeşitli renklerde pigmentleri parçalayarak, kan dolaşımı ile karaciğere iletir. Karaciğerden de bağırsak yolu ile vücuttan uzaklaştırılır. Cihazın, cildin üst yüzüne hasar vermeden alt yüzeyini ısıtma özelliği sayesinde, dokuyu tekrar oluşturmak için daha yeni kolajlar üretilir ve bünyenin kendi iyileşme tepkisini uyarır.  Prensip olarak önce siyah ve mavi renklerin tedavisi yapılır, daha sonra diğer renklere başlanır. Tedavi genel anlamda, 3-4 hafta aralarla 4 ila 6 seanstan oluşmaktadır. Dövme silme işlemi ile ilgili dikkate alınması gereken en önemli konu, uzman ve deneyimli ellerde yapılması gereken bir işlem olduğudur.

Tedavi Süreci

Tedavide acı ve ağrı oldukça azdır. Genelde uyuşturma veya genel anesteziye gerek yoktur ancak bu durum biraz da kişinin ağrı eşiği ile ilintilidir. Ağrı eşiği düşük olan hastalarda, rahatsızlık verici bir durum olmasın diye, o bölge için özel bir şekilde ağrı ve acıyı giderecek lokal anestezi işlemi uygulanarak rahat bir tedavi yapılması sağlanır.

Tedavi sırasında özel dikkat gerektiren bazı bölgeler vardır. Örneğin yüz, hanımlarda gövde üst (göğüs) ve meme bölgesi çok dikkatli olmayı gerektiren bölgelerdir. Bu nedenle uygulama, mutlaka derinin yapısını bilen dermatoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Araç çubuğuna atla