Anasayfa / Genel Sağlık Bilgileri / İstenmeyen Dövmeleri Sildirmek Mümkün

İstenmeyen Dövmeleri Sildirmek Mümkün

Büyük bir hevesle yaptırdığınız dövmenizden sıkıldınız mı? Q-anahtarlı lazer sistemleri yüksek enerjili kısa atımları sayesinde ciltte iz bırakmadan ve çevredeki normal dokulara zarar vermeden dövmenin silinmesini sağlıyor. Bu uygulamalar uzman ellerde yapıldığında, dövmeleri etkin şekilde silerken, komplikasyon riskini de minimuma indiriyor.

 Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz

Dermatoloji Uzmanı

Sembol, isim, harf veya bir deyim… Günümüzde oldukça trend olan dövme yaptırmanın nedeni çoğu zaman duyguları, yaşam tarzını veya kişilik özelliklerini dışa vurmak, kimi zaman ise vücutta oluşan bir izi veya lekeyi kamufle etmek oluyor. Büyük bir heves ve özenle yaptırılan dövmelerin hayat boyunca vücutta taşınması arzu ediliyor. Ancak kişisel, sosyal veya iş hayatında değişim ya da eşten ayrılık gibi çeşitli etkenler nedeniyle dövmelerden bir an önce kurtulmak da istenebiliyor. İşte bu noktada devreye giren Q-anahtarlı lazer sistemleri dövme silinmesinde güçlü bir seçenek oluşturuyor.

 Çevredeki dokulara zarar vermez

Q-anahtarlı lazer sistemlerinde yüksek enerji tek bir güçlü kısa atımla hedefe (dövme pigmenti) veriliyor ve hedefte ısı yoluyla ani parçalanma oluşturuluyor. Çok küçük parçalara bölünen dövme pigmenti de vücudun bağışıklık mekanizmasında yer alan hücreler tarafından uzaklaştırılır ve yok edilir. Q-anahtarlı lazer sistemleri sadece istenen hedefe yönelik lazer ışını vermeleri sayesinde çevredeki normal doku hasarı da en az düzeye iner. Bu sayede istenmeyen yan etkilerin gelişmesi de büyük oranda önlenebilir.

Tüm renklerde kullanılabilir

Q- anahtarlı lazerlerin dalga boylarına göre farklı türleri mevcut. Bazıları siyah, mavi ve yeşil renkli dövmelerin silinmesinde etkili olurken, diğerleri ise kırmızı, turuncu ve sarı renklerde etkili olur. Çok renkli dövmelerde işlemin etkili olabilmesi için birden fazla Q- anahtarlı lazer sisteminin seri seanslar halinde kullanılması gerekir. Siyah dövmeler genellikle çeşitli renklerdeki dövmelerden daha iyi yanıt verir. Aynı şekilde amatör dövmelerden profesyonel dövmelere nazaran daha iyi sonuç alınır. Eski dövmelerde de yeni dövmelerden daha başarılı sonuçlar elde edilir. Daha önce kimyasal peeling veya dermabrazyon ya da salabrazyon yöntemi uygulanmış dövmeler ise lazer uygulamasına daha dirençli olur ve dövmenin tam olarak silinmesi zorlaşır.

Seanslar hangi sıklıkta uygulanıyor?

Uygulama sırasında beklenen yanma, iğnelenme, sızlama veya ağrı gibi hislere tolerans kişiden kişiye değişir. Ağrıya toleransı olmayan kişilerde uygulamadan 30-60 dakika önce lokal anestezik kremlerle deri uyuşturulur. Seans aralıkları dövmenin büyüklüğüne, uygulama bölgesine ve renk çeşitliliğine göre 4-8 hafta; seans süresi 10-40 dakika, toplam seans sayısı ise 8-10 arasında değişir. Seans sonrasında ciltte sızlama hissi, kızarıklık, deri altı kanama, su kabarcığı oluşumu, kabuklanma ve geçici koyu lekelenme gelişebilir. Ancak bunlar iyi bir bakım ile zamanla geriler. Tecrübeli ellerde ve kişinin tüm önerilere uyması durumunda enfeksiyon, beyaz lekelenme ile kalıcı iz gibi yan etkiler son derece nadir görülür.

Güneşten korunmak çok önemli

Tüm lazer uygulamalarında olduğu gibi Q-anahtarlı lazerde de işlemden 4 hafta önce başlamak ve son seanstan 2-3 ay sonrasına dek devam etmek üzere güneşten mutlaka korunmak gerekir. Aksi halde kalıcı lekelenme gibi sorunlar gelişebilir ve seansları ötelemek gerekir. Bu amaçla yüksek koruma faktörlü (en az SPF 50) güneşten koruyucu kremleri günde birkaç kez tekrarlayarak kullanmak ve solaryumdan kaçınmak çok önemli.

İşlem sonrasında bunları yapmayın

  • Seans sonrasında oluşan su kabarcıklarını veya kabukları koparmayın, soymayın.
  • Seanslar sonrasında sıcak su, hamam, sauna, kese, lif, masaj ve bronzlaştırıcı krem kullanımı gibi uygulamalardan mutlaka kaçının. Seanslar sonrasında alacağınız banyo veya duşlar ılık-soğuk suyla olmalı.
  • İşlem sonrasında 1 hafta boyunca tıraş, yüzme, sıcak su havuzları ve aşırı egzersizden kaçınmanız da çok önemli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*